پرمصرف‌ترین انسولین قلمی از مهرماه در خراسان رضوی توزیع نشده است

مشهد- ایرنا- دبیر انجمن داروسازان خراسان رضوی گفت: انسولین "لانتوس" که پرمصرف‌ترین انسولین قلمی است از ابتدای مهر ماه امسال در این استان توزیع نشده است.

دکتر محمدرضا افخمی روز یکشنبه در نشست خبری با حضور اعضای هیات مدیره انجمن داروسازان خراسان رضوی افزود: از سوی دیگر انسولین قلمی "بازالین" که نوع ایرانی و جایگزین لانتوس معرفی شده می‌باشد با کمبودهایی مواجه است و از طرفی بیماران از این نوع انسولین استقبال نمی کنند.
وی ادامه داد: میزان توزیع انسولین طی سه سال گذشته با وجود افزایش جمعیت و تعداد بیماران در کشور روند کاهشی داشته و امسال این کمبود به اوج خود رسیده است.

دبیر انجمن داروسازان خراسان رضوی گفت: کمبود انسولین که یک مشکل کشوری است، هم بیماران و هم داروسازان را رنج می‌دهد.
وی افزود: واردات بسیار محدود انسولین بسیار کمتر از نیاز آمار بیماران مصرف کننده است و این امر معاونت غذا و دارو را بر آن داشته که این دارو را بین داروخانه های محدودی توزیع کند.
افخمی ادامه داد: انسولین دریافتی همین تعداد داروخانه هم بسیار کمتر از نیاز مراجعانی است که با وجود محدودیت‌های کرونایی با هزاران امید پا به داروخانه می گذارند.
وی گفت: از آنجا که بسیاری از بیماران دیابتی افراد مسن هستند، برای جلوگیری از تردد بیشتر در سطح شهر جهت اطلاع از امکان تهیه انسولین می‌توانند با تلفن معاونت غذا و دارو به شماره ۱۹۰ و ۳۸۷۶۲۴۰۷ تماس حاصل کنند.

دبیر انجمن داروسازان خراسان رضوی افزود: در شرایط فعلی هیچ دورنمای روشنی برای بهبود وضعیت توزیع انسولین و سایر داروهای کمیاب متصور نیست اما به طور قطع داروسازان با نهایت تلاش خود در این روزهای سخت در کنار بیماران خواهند بود.
یک هزار داروخانه در استان خراسان رضوی دایر است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =