کرونا و حال ناخوش آموزش در خاش

زاهدان - ایرنا - وضعیت قرمز و روزهای دشوار کرونایی در خاش سیستان‌وبلوچستان، محرومیت و فقرمالی بسیاری از خانواده ها و دسترسی نداشتن دانش آموزان روستایی و عشایری به گوشی تلفن و تبلت حال آموزش را در این منطقه مرزی ناخوش کرده است.

به گزارش ایرنا با اعلام تعطیلی مدارس در مناطق شهری و روستایی و عشایری خاش سیستان‌وبلوچستان و ارائه آموزش مجازی به لحاظ فقر مالی بسیاری از خانواده ها و درنتیجه محروم بودن دانش‌آموزان از گوشی تلفن و تبلت و فراهم نبودن زیرساخت های ارتباطی و اینترنت در برخی مناطق آموزش نیز رسما تعطیل شد.
گر چه از نیمه دوم شهریور شاهد دایر شدن مدارس در مناطق روستایی و برخی مدارس شهری خاش بودیم، اما به جهت اینکه کلاس ها به صورت یک روز درمیان بوده، هیچ کیفیتی در آموزش ها مشاهده نگردید و به گواه خانواده ها نبود این آموزش ها بهتر از بودن آن است.
با تداوم شرایط و وضعیت قرمز کرونایی در خاش و نبود زیرساخت های آموزش مجازی بایستی برای آموزش فرزندان مردم در ماههای آینده چاره اندیشی کرد و یا اینکه دانش آموزان در سال آینده با بهتر شدن شرایط برای فراگیری آموزش و تحصیل علم فراخوانده شوند.
پیگیری برای تهیه گوشی و تبلت آموزشی فرزندان خانواده های محروم و کم بضاعت خاش از سوی خیران و نهادهای بهزیستی، کمیته امداد، بنیادهای برکت، علوی، مستضعفان و سپاه و غیره باید مورد توجه مسئولان خاش باشد تا بیش ازاین شاهد خدشه دار شدن آموزش ها در این منطقه نباشیم.
محمدنور هاشمزهی مدیر آموزش و پرورش خاش در نشست اعضای ستاد مبارزه با کرونای خاش بدون اشاره به آمار دسترسی دانش آموزان به تلفن همراه و تبلت و رایانه و اینترنت و شبکه شاد گفت: آموزش ها در شرایط دشوار کرونایی بایستی به صورت غیرحضوری باشد و حضور مدیر و معلمان در مدرسه الزامی است و تنها دانش آموزان می توانند در منزل شان بمانند و معلم از راه مجازی تدریس کند. 
نماینده مردم خاش در مجلس شورای اسلامی گفت: زیر ساخت لازم برای آموزش مجازی در سیستان‌وبلوچستان وجود ندارد، مردم محروم این مناطق توان خرید گوشی تلفن برای فرزندانشان را ندارند و علاوه بر این، نبود زیرساخت‌های لازم ارتباطی سبب شده که بسیاری از دانش آموزان از آموزش های کیفی محروم بمانند و به طور قاطع می‌گویم که آموزش در این مناطق زیر ۱۰ درصد است.
اسماعیل حسین زهی بیان کرد: وعده هایی که دولت مبنی بر تامین تبلت و یا اینترنت رایگان داده بود به هیچ عنوان در این مناطق عملی نشده و هیچ کس هم پاسخگو نیست.
رییس شبکه بهداشت و درمان خاش گفت: افزایش موارد بستری کرونا در بیمارستان امام خمینی (ره) زنگ خطری برای مردم است چرا که با خستگی و ابتلای بیشتر نیروهای بیمارستان و مرکز بهداشت به بیماری کرونا، ممکن است کنترل بیماری از دست خارج شود.
دکتر رضا کرد با اشاره به اینکه شرایط ابتلا در دو حالت اجتماعی و خوشه ای قرار دارد و یکی از علل اصلی گسترش بیماری، حضور مردم در دورهمی ها و مراسم تجمعی مثل عروسی و تشییع جنازه است گفت: طبق مصوبه ستاد کرونای شهرستان گروه های شغلی ٣ و۴ شامل ( دانشگاه ها، مدارس، حوزه های علمیه، آموزشگاههای فنی و حرفه‌ای، سایر آموزشگاهها و کتابخانه ها، مهدهای کودک، استخرهای سرپوشیده، آرایشگاه‌ها زنانه و سالن های زیبایی، برگزاری مراسم اجتماعی، فرهنگی، مذهبی و همایش ها، باشگاه‌های ورزشی ورزش های پربرخورد از جمله کشتی، کاراته و جودو، مدارس شبانه روزی، کافه، قهوه خانه، چایخانه، باشگاه ورزشی سالنی فعلا به مدت ١۴ روز تعطیل و منع فعالیت هستند که با توجه به شرایط در صورت لزوم این مدت تمدید و یا تدابیر سخت تری اتخاذ خواهد شد.
به گزارش ایرنا بر اساس گزارش رسمی شبکه بهداشت و درمان خاش سیستان‌وبلوچستان از شهریور تاکنون این شهرستان وضعیت هشداری و قرمز کرونایی به خود گرفته و انتقال و ابتلای خوشه‌ای این بیماری حال مردم این منطقه مرزی را ناخوش کرده است.
روند افزایشی ابتلا به کرونا در سه ماه گذشته سه برابری بوده و بسیاری از بیماران جوان و ناقل ویروس کرونا سبب ابتلای خوشه ای نزدیکان خود شده اند، بگونه ای که برخی جوانان با حضور در مراکز تجمعی به ویروس مبتلا شده و به عنوان بیمار بدون علامت پس از حضور در منزل، پدر، مادر، اعضای خانواده و بستگانش را با این بیماری خطرناک درگیر کرده که نتیجه آن پر شدن تخت های بیمارستان و زحمت های چند برابری برای کادر پرتلاش بهداشتی درمانی بوده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =