تاکید روسیه و جمهوری آذربایجان بر مشارکت بین المللی در قره باغ

مسکو - ایرنا - سرگئی لاوروف و جیحون بایراموف وزیران خارجه روسیه و جمهوری آذربایجان در گفت و گوی تلفنی بر لزوم مشارکت بین المللی برای حل مسائل انسانی در منطقه قره باغ تاکید کردند.

به گزارش ایرنا، وزارت امور خارجه روسیه روز یکشنبه در گزارشی اعلام کرد: در راستای تماس های ولادیمیر پوتین و الهام علی اف، روسای جمهوری  روسیه و آذربایجان، وزیران امور خارجه دو کشور به تفصیل روند اجرای بیانیه مشترک سه جانبه مورخه ۹ نوامبر برای توقف اقدامات جنگی در قره باغ را بررسی کردند.  

لاوروف و بایراموف در گفت وگوی تلفنی خود به هماهنگی اقدام های عملی طرف های بیانیه سه جانبه (روسیه، ارمنستان و جمهوری آذربایجان) صلح قره باغ در رابطه با استقرار نیروی صلحبان روسی در این منطقه و سازماندهی فعالیت میدانی آن توجه خاص کردند.     

وزیر خارجه روسیه سپس به درخواست طرف آذربایجانی جهات اصلی فعالیت مرکز بین سازمانی کمک های بشردوستانه روسیه در قره باغ که به دستور رییس  جمهوری روسیه تاسیس شده است را برای وی تشریح کرد.  

وزیران خارجه روسیه و جمهوری آذربایجان همچنین در این تماس تلفنی بر لزوم جلب مشارکت سازمان های بین المللی از جمله کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان، برنامه توسعه سازمان ملل، یونسکو و کمیته بین المللی صلیب سرخ به منظور کمک به بازسازی قره باغ در دوره پسامناقشه، حل مسائل انسانی و حفظ میراث فرهنگی و مذهبی در این منطقه تاکید کردند.

روز گذشته نیز  پوتین رییس  جمهوری روسیه با علی‌اف رییس جمهوری آذربایجان و نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان، در خصوص مسائل قره باع و اجرای توافقنامه صلح گفت و گوی تلفنی کرد.

به گزارش ایرنا، دفتر مطبوعاتی کاخ کرملین روز شنبه اعلام کرد: پوتین در جریان گفت و گوهای تلفنی جداگانه با علی‌اف و پاشینیان درخصوص جنبه‌های عملی اجرای توافقنامه صلح که در بیانیه سه جانبه نهم نوامبر قید شده است، مذاکره کرد.

در این گفت و گوها از اینکه آتش بس رعایت می‌شود و اوضاع خطوط حائل در قره باغ آرام است، ابراز رضایت شد.

دولت ارمنستان بر اساس برنامه قید شده در توافقنامه صلح قره باغ امضا شده توسط سران روسیه، ارمنستان و جمهوری آذربایجان متعهد شده است ۱۵ نوامبر (۲۵ آبان ماه) جاری شهرستان "کلبجر"، ۲۰ نوامبر (۳۰ آبان ماه) شهرستان "آقدام" و اول دسامبر (۱۱ آذر) سال جاری میلادی شهرستان "لاچین" را به جمهوری آذربایجان پس دهد.

به ابتکار روسیه، بامداد دهم نوامبر (۲۰ آبان) سندی برای تحقق آتش‌بس کامل و رفع تمام خصومت‌ها در منطقه درگیری قره‌باغ به امضای «علی‌اف»، «پاشینیان» و «پوتین»  رسید.

وظیفه نظارت بر رعایت آتش بس بین دو طرف را نیروهای صلحبان ارتش روسیه به عهده دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 7 =