جولان کرونا در فارس و بیمارستان‌هایی که دیگر جا ندارند

شیراز - ایرنا- همه ظرفیت های بیمارستانی در استان فارس برای پذیرش بیماران پر شده است ، بیمارستان های مرجع در شیراز و دیگر شهرستان های فارس جایی برای پذیرش بیمار ندارند ،هم اکنون ۳۳۶ بیمار به دلیل وخامت شرایط جسمی، در بخش های ویژه ، مراقبت های ویژه درمانی دریافت می کنند.

هر چند بیمارستان‌های سطح شیراز  و شهرستان ها از پذیرش بیماران غیراورژانسی منع شده اند و  می بایست همه ظرفیتشان را به بیماران کرونایی اختصاص دهند. اما دیگر هیچ ظرفیتی برای پذیرش بیماران کرونا هم باقی نمانده است ، برخی از بیمارانی که به سختی نفس می کشند و به اکسیژن و مراقبت بیمارستانی نیاز دارند هم در محیط خانگی ، در خودروها و در مراکز خصوصی دوران درمان را می‌گذرانند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز روز یکشنبه در نشست ستاد دانشگاهی مدیریت کرونا  با تقدیر از تلاش های کارکنان بهداشتی و درمانی در   ۹ ماه گذشته افزود: اکنون در اوج گیری بیماری کووید۱۹ قرار داریم و ظرفیت بیمارستان ها از بیماران کرونا تکمیل شده است. 

مهرزاد لطفی  تمام تلاش مجموعه سلامت استان و دانشگاه علوم پزشکی را خدمت رسانی به بیماران عنوان کرد و گفت: تخت های بسیاری از مجموعه بیمارستان های استان به بیماران کووید ۱۹ اختصاص داده شده است؛ با توجه به افزایش بیماری کرونا حجم کار پزشکان و پرستاران بالاست و تعداد زیادی از کادر درمان با این بیماری دست و پنجه نرم می کنند و متاسفانه حال تعدادی از آنها نیز وخیم است.

دکتر لطفی با اشاره به مشارکت و همراهی مردم استان با مدافعان سلامت برای مقابله با ویروس کرونا از آنان خواست در این روزهای سخت، با رعایت دستورالعمل های بهداشتی به کادر درمان کمک کنند تا با کاهش بار بیماری کووید۱۹ از خستگی پزشکان و پرستاران نیز کاسته شود.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز  نسبت به جانباختن ۴۱ بیمار مبتلا به کرونا ویروس در استان طی ۲۴ ساعت گذشته ابراز تاسف کرد و گفت: با افزوده شدن این تعداد، آمار جانباختگان کروناویروس در فارس به هزار و ۹۵۰ نفر افزایش یافت.

 علی اکبری  در ادامه این گزارش با اشاره به ثبت ۴۳۰ هزار و ۶۸۲ مورد نمونه گیری از ابتدای شیوع بیماری در استان تا امروز، بیست و پنجم آبان، افزود: با بررسی نمونه گیری های انجام شده، ۱۱۷ هزار و ۶۸۷ مورد مثبت قطعی تاکنون شناسایی شده است.

او با بحرانی خواندن وضعیت تخت های بیمارستانی، گفت: کمبود تخت برای پذیرش بیماران کووید ۱۹ بسیار بسیاری جدی است و تنها در ۲۴ ساعت گذشته، حدود ۳۸۰ بیمار جدید در بیمارستان های استان پذیرش شده است.

۳۳۶ بیمار کووید ۱۹ در وضعیت وخیم

معاون درمان دانشگاه آمار بیماران مشکوک و یا دارای علامت کروناویروس را که هم اکنون در بیمارستان های استان بستری هستند، هزار و ۹۸۷ بیمار اعلام کرد و گفت: از این تعداد، ۳۳۶ بیمار به دلیل وخامت شرایط جسمی، در بخش های ICU، مراقبت های ویژه درمانی دریافت می کنند.

دکتر اکبری آمار بهبودیافتگان این بیماری را نیز از ابتدای شیوع تاکنون، ۱۰۱ هزار و ۱۷۲ نفر اعلام کرد و ادامه داد: این افراد با بهبودی کامل از بیمارستان ها ترخیص شده و یا از ایزوله خانگی خارج شده اند.

به گفته این مقام مسوول، حمایت مردم در شرایط کنونی از مدافعان سلامت، با رعایت پروتکل بهداشتی، نقش موثری در برون رفت از این بحران داشته و لازم است مردم بیش از پیش نسبت به رعایت اصول مهمی مانند استفاده از ماسک، پرهیز از حضور در تجمعات و مهمانی ها، دقت نظر داشته باشند.

اخبار مرتبط