جشنواره « شهر خوب برای بچه های خوب» در یزد آغاز شد

یزد - ایرنا - شهردار یزد از آغاز جشنواره « شهر خوب برای بچه های خوب» خبر داد و گفت: این جشنواره تا ۳۰ آبان ماه جاری در فضای مجازی با توجه به شیوع ویروس کرونا برگزار می شود.

جمال‌الدین عزیزی روز یکشنبه در گفت وگوی آنلاین با خبرنگاران افزود: جشنواره یادشده شامل بخش‌های مسابقات انشا، نقاشی، سلفی، خلاقیت‌های مهارتی، کتاب و کتابخوانی، وبینارهای تخصصی و برنامه‌های تفریحی برای کودکان و نوجوانان است. 

وی اظهار داشت :برنامه‌های جشنواره هر شب از ساعت ۱۸ بر بستر صفحات یزد فرهنگ (@yazdfarhang) و شهرداری یزد (yazdshahr@) در اینستاگرام به صورت زنده پخش می‌شود.

عزیزی ادامه داد :بر اساس تفاهم‌نامه‌ای که وزارت کشور با یونیسف ( صندوق کودکان ملل متحد) منعقد کرده است در رابطه با دستیابی شهرها به برند شهر دوستدار کودک، یزد نیز مانند شهرهای مختلف برنامه‌ها و اقدامات خوبی را  انجام داده  است و در قالب یک طرح جامع به وزارت کشور ارسال شد.

وی با بیان اینکه در تیرماه سال جاری یزد به عنوان یکی از ۱۲ شهر نمونه آزمایشی (پایلوت )دوستدار کودک انتخاب شد گفت: در این زمینه اداره شهر دوستدار کودک در معاونت شهرسازی شهرداری تشکیل شد و طرح هایی در این زمینه برنامه‌ریزی و تدوین شد که برخی از آنها در دست اقدام است.

وی خاطرنشان کرد: متاسفانه شیوع کرونا موجب شد که برنامه‌ها به صورتی که مد نظر بود انجام نشود با این حال هدف، ایجاد شهری دوستدار کودک است که عدالت در برخورداری امکانات شهری در این زمینه مورد تاکید است به گونه‌ای که کودکان فارغ از نژاد، جنسیت، نوع زندگی و غیره در یک شهر سالم و پایدار از امکانات موجود در شهر استفاده کنند و از استعدادهای آنها نیز بهره ببریم.

عزیزی گفت: برنامه‌های هفته کودک در حال حاضر در فضای مجازی در حال اجراست  البته این دغدغه ما هم هست که ممکن است همه کودکان شهر به فضای مجازی به صورت مستمر دسترسی نداشته باشند.  

شهردار یزد افزود: تمامی  سازمان‌ها و مناطق شهرداری یزد باید در برنامه‌های خود  الزام شهر دوستدار کودک را در نظر بگیرند و این برنامه‌ها پس از تصویب به اطلاع عموم برسد.

همچنین سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی امروز( یکشنبه) گفت: با فوت ۴۵۹ بیمار دیگر  در ۲۴ ساعت گذشته، شمار افراد متوفی قطعی به بیماری کووید- ۱۹ در کشور به ۴۱ هزار و ۴۹۳ نفر رسیده است و ۲۷ استان همچنان در وضعیت قرمز کرونا قرار دارد.

 سیما سادات لاری افزود: در ۲۴ ساعت گذشته تا ظهر ۲۵ آبان ۱۳۹۹  بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۱۲ هزار و ۵۴۳ بیمار جدید مبتلا به کووید- ۱۹ در کشور شناسایی شدند که از این تعداد ۲ هزار و ۵۴۴ نفر( حدود ۲۰ درصد) نیاز به بستری در  بیمارستان ها داشتند و با این حساب، مجموع بیماران کووید- ۱۹ در کشور به ۷۶۲ هزار و ۶۸ نفر رسید.

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: تاکنون ۵۵۸ هزار و ۸۱۸ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند و پنجهزار و ۶۶۶ بیماران بدحال تحت مراقبت قرار دارند و تاکنون پنج میلیون و ۵۰۵ هزار و ۷۰ آزمایش تشخیص کووید- ۱۹ در کشور انجام شده است.

لاری افزود: شرایط از لحاظ شیوع کرونا در ۲۷  استان کشور قرمز است و هرمزگان، فارس، گلستان و سیستان و بلوچستان نیز در وضعیت نارنجی و زرد قرار دارد.

به گزارش ایرنا، ویروس کرونا عامل بیماری کووید- ۱۹ از اواخر سال ۲۰۱۹ در شهر ووهان چین مشاهده و در مدت کوتاهی در همه جهان منتشر شد به طوری که سازمان بهداشت جهانی در اسفند ۹۸ ( فوریه ۲۰۲۰)  بروز پاندمی (همه گیری جهانی) این بیماری را تایید کرد.

ویروس کرونا با دست آلوده یا عطسه و سرفه از طریق دهان، بینی و چشم به افراد منتقل می شود. تنگی نفس، خستگی و بدن درد، اختلال در بویایی و چشایی و مشکلات گوارشی از جمله علایم بیماری کووید- ۱۹ است. بیش از ۸۰ درصد مبتلایان به ویروس دچار بیماری خفیف می شوند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =