خراسان شمالی افزایش ۳۴ درصدی اعتبارات تملک دارایی را پیشنهاد داد

بجنورد-ایرنا- رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان شمالی گفت: میزان اعتبارات تملک دارایی و سرمایه ای استان برای لایحه بودجه سال ۱۴۰۰، نسبت به این رقم در قانون بودجه سال ۹۹، با ۳۴ درصد رشد پیشنهاد شد.

حسن پارسی پور روز یکشنبه در نشست شورای برنامه ریزی و توسعه استان اظهار داشت: اعتبارات تملک دارایی سرمایه ای در سه ردیف از چهار ردیف اعتباری در لایحه پیشنهاد شده است، در ردیف اعتبارات سه درصد حاصل از درآمد صادرات نفت خام، در قانون بودجه امسال، ۳۰۷ میلیارد و ۳۹۰ میلیون ریال اعتبار دیده شده است که این رقم برای لایحه سال ۱۴۰۰، ۲۲۷ میلیارد و ۱۳۰ میلیون ریال پیشنهاد شده است.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان شمالی افزود: علت این کاهش، اصلاح ساختار بودجه و کاهش تکیه بر درآمدهای نفتی است که در سطح کشور اتفاق افتاده است.

وی گفت: در ردیف تملک دارایی و سرمایه ای، امسال هزار و ۴۱۹ میلیارد و ۸۰ میلیون ریال اعتبار برای استان مصوب شده است که رقم پیشنهادی این ردیف در لایحه ۱۴۰۰، با ۴۶ درصد رشد به بیش از ۲ هزار و ۶۷ میلیارد ریال رسیده است.

پارسی پور اظهار داشت: گفت: سهم استان از اعتبارات ردیف ۲۷ صدم درصد مالیات بر ارزش افزوده در قانون بودجه امسال ۳۴۱ میلیارد و ۲۳۰ میلیون ریال است که رقم پیشنهادی برای لایحه سال ۱۴۰۰ بیش از ۴۷۹ میلیارد ریال افزایش یافته است.

وی افزود: در مجموع، در این سه  ردیف، اعتبارات استان از ۲ هزار و ۶۷ میلیارد و ۷۰۰ میلیون ریال در قانون بودجه امسال با افزایش ۳۴ درصدی به ۲ هزار و ۷۷۴ میلیارد و ۴۳۰ میلیون ریال در رقم پیشنهادی لایحه ۱۴۰۰ رسیده است.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان شمالی گفت: با وجود محدودیت های اعتباری کشور، پیش بینی و برنامه ریزی اعتباری خوبی انجام شده است.

پارسی پور خاطرنشان کرد: از سال قبل در لایحه و قانون بودجه، بودجه استان ها هم در جدولی پیوست قانون شد، در بخش نامه بودجه، رویکرد دولت،  اصلاح ساختار بودجه است.

وی اظهار داشت: سیاست کلی اقتصاد مقاومتی، رشد صادرات غیر نفتی، مبارزه با کرونا، کاهش آمار منفی اقتصادی کووید ۱۹ و رفع منفی تولید از محورهای اصلی بودجه ۱۴۰۰ است.

وی گفت: اعتبار پیش بینی شده است برای اعتبارات هزینه ای در لایحه بودجه ۱۴۰۰، چهار هزار و ۱۱۴ میلیارد و ۸۰ میلیون ریال پیش بینی شده است که از این میزان حدود سه هزار و ۳۰۰ میلیارد ریال مربوط به حقوق کارکنان و مابقی سایر هزینه ها است.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان شمالی افزود: اعتبارات هزینه ای پیشنهاد شده در لایحه ۱۴۰۰ نسبت به قانون بودجه امسال،  ۶۲.۲ درصد رشد دارد.

استان ۸۶۳ هزار نفری خراسان شمالی در شمال شرق کشور واقع است و ۴۴ درصد از جمعیت آن در روستاها سکونت دارند. 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 10 =