بازرسان یزدی بیش از ۱۴۲ هزار بار از واحدهای صنفی بازدید کردند

یزد - ایرنا - مدیر گروه سلامت کار و محیط معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد گفت: بازرسان بهداشتی از ابتدای شیوع ویروس کرونا تاکنون ۱۴۲ هزار و ۲۳۶ بار از واحدهای صنفی استان بازدید کرده اند.

وحید جعفری روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگاران افزود: از این تعداد بازرسی ۱۳ هزار و ۷۵۸ مورد منجر به صدور اخطار کتبی ، یک‌هزار و ۲۷۳ مورد به مراجع قضایی معرفی و ۲ هزار و ۳۱۹ واحد صنفی متخلف نیز پلمب شد و  از مجموع بازرسی ها ۳۱ هزار مورد آن از ابتدای مهرماه سال ۹۹ تاکنون انجام شده  که در این مدت یکهزار و ۳۵۴ واحد صنفی پلمب شده است.

وی  نظارت بر اجرای پروتکل‌های بهداشتی در فعالیت اصناف و رسته‌های مختلف شغلی را از وظایف گروه محیط و سلامت دانشگاه علوم پزشکی بیان کرد و گفت:  نظارت‌ها و تعطیلی واحدهای متخلف تنها محدود به اصناف نیست ،بلکه نظارت شامل رعایت پروتکل‌های بهداشتی و برخورد با متخلفان حتی در مورد اداره ها ،واحدهای بهداشتی و درمانی، مدارس، بانک ها، دفاتر پیشخوان دولت ، مطب پزشکان و واحدهای صنعتی و معدنی استان  می‌شود.

این مسوول با بیان اینکه نظارت‌های بهداشتی در استان با همکاری ۱۹۵ بازرس انجام می‌شود، خاطرنشان کرد: متاسفانه در جریان موج سوم شیوع ویروس کرونا ۵۰ نفر از بازرسان که معادل ۲۵ درصد آنهاست به کرونا مبتلا شده ند.

جعفری ادامه داد:  در اوایل مهرماه رعایت پروتکل‌های بهداشتی ۴۶ درصد بود و با اعمال تمهیدات استانی و همراهی خوب مردم و اصناف شاهد افزایش این میزان به ۷۳ درصد هستیم و تا حد ایده‌آل آن که بیش از ۹۰ درصد است، فاصله داریم .

وی میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در بین کارکنان مراکز بهداشتی استان را ۷۰ درصد، کارفرمایان ۷۳ درصد و مردم استان را ۶۵ درصد اعلام کرد و افزود: قطعاً در صورت رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی که منجر به کاهش بیماری کووید- ۱۹ در استان و ثبات در آمار مبتلایان خواهد شد ، کاهش شیوع بیماری را خواهیم داشت.

مدیر گروه سلامت کار و محیط دانشگاه علوم پزشکی یزد با بیان اینکه  هم اکنون استان ۷۰ هزار واحد صنفی دارد، گفت: تاکنون ۵۴ هزار واحد در سامانه سلامت ثبت‌نام کرده‌اند امیدواریم در ادامه نیز شاهد ثبت نام واحدهای باقیمانده باشیم.

وی همچنین در مورد میزان رعایت استفاده از ماسک در استان خاطرنشان کرد: ۷۰ درصد مردم خود را ملزم به استفاده از ماسک می‌ دانند که این آمار در مورد کارمندان ۷۸ درصد است و در رابطه با فاصله‌گذاری اجتماعی این عدد ۷۶ درصد است. 

جعفری تصریح کرد: مردم نباید تنها به شست و شوی دست ها و استفاده از ماسک اکتفا کنند چرا که موضوع رعایت فاصله گذاری اجتماعی نیز مهم است و به ویژه در مراکز تجمع مانند نانوایی‌ها و بانک‌ها باید رعایت فاصله یک تا ۱.۵ متری را مدنظر داشته باشند.

وی  با اشاره به ثبت ۶ هزار شکایت در سامانه ۱۹۰ وزارت بهداشت گفت: عمده شکایت ها مربوط به مراکز تجمع به ویژه نانوایی‌هاست. 

جعفری بر رعایت قرنطینه خانگی مبتلایان به کووید -۱۹ خاطرنشان کرد: هرچند برخی از بیماران پس از چند روز تحمل بیماری وضعیت جسمانی مساعدتری پیدا می‌کنند حتما باید رعایت قرنطینه ۲ هفته را رعایت کنند چرا که می‌توانند به رغم بهبودی شاهری ناقل ویروس کرونا باشند و سلامت سایر شهروندان را به خطر اندازند.

همچنین سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی امروز( یکشنبه) گفت: با فوت ۴۵۹ بیمار دیگر  در ۲۴ ساعت گذشته، شمار افراد متوفی قطعی به بیماری کووید- ۱۹ در کشور به ۴۱ هزار و ۴۹۳ نفر رسیده است و ۲۷ استان همچنان در وضعیت قرمز کرونا قرار دارد.

 سیما سادات لاری افزود: در ۲۴ ساعت گذشته تا ظهر ۲۵ آبان ۱۳۹۹  بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۱۲ هزار و ۵۴۳ بیمار جدید مبتلا به کووید- ۱۹ در کشور شناسایی شدند که از این تعداد ۲ هزار و ۵۴۴ نفر( حدود ۲۰ درصد) نیاز به بستری در  بیمارسیتان ها داشتد و با این حساب، مجموع بیماران کووید- ۱۹ در کشور به ۷۶۲ هزار و ۶۸ نفر رسید.

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: تاکنون ۵۵۸ هزار و ۸۱۸ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند و پنجهزار و ۶۶۶ بیماران بدحال تحت مراقبت قرار دارند و تاکنون پنج میلیون و ۵۰۵ هزار و ۷۰ آزمایش تشخیص کووید- ۱۹ در کشور انجام شده است.

لاری افزود: شرایط از لحاظ شیوع کرونا در ۲۷  استان کشور قرمز است و هرمزگان، فارس، گلستان و سیستان و بلوچستان نیز در وضعیت نارنجی و زرد قرار دارد.

به گزارش ایرنا، ویروس کرونا عامل بیماری کووید- ۱۹ از اواخر سال ۲۰۱۹ در شهر ووهان چین مشاهده و در مدت کوتاهی در همه جهان منتشر شد به طوری که سازمان بهداشت جهانی در اسفند ۹۸ ( فوریه ۲۰۲۰)  بروز پاندمی (همه گیری جهانی) این بیماری را تایید کرد.

ویروس کرونا با دست آلوده یا عطسه و سرفه از طریق دهان، بینی و چشم به افراد منتقل می شود. تنگی نفس، خستگی و بدن درد، اختلال در بویایی و چشایی و مشکلات گوارشی از جمله علایم بیماری کووید- ۱۹ است. بیش از ۸۰ درصد مبتلایان به ویروس دچار بیماری خفیف می شوند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 9 =