مرکز کمک‌های انسانی روسیه در قره باغ آغاز بکار کرد

مسکو - ایرنا - مرکز ملی مدیریت دفاعی روسیه اعلام کرد که مرکز کمک های انسانی (کمک های بشردوستانه) روسیه در استپاناکرت (خانکندی) مرکز قره باغ آغاز بکار کرد.

به گزارش ایرنا، مرکز مدیریت دفاع وابسته به وزارت دفاع روسیه روز یکشنبه در بیانیه ای اعلام کرد: وزارت دفاع روسیه در استپاناکرت (خانکندی) مرکز کمک های بشردوستانه را تاسیس کرد و از روز ۱۴ نوامبر (روز شنبه) یک گروه اقدام سریع آغاز بکار کرد.  

در بیانیه گفته شده است: امروز گروهی از وزارت موقعیت های اضطراری روسیه برای فعالیت در چارچوب مرکز کمک های بشردوستانه روسیه در قره باغ به این مرکز در قره باغ پیوست.  

در آینده نزدیک این مرکز با استفاده از نیروهای اداره مرزبانی سازمان امنیت فدرال روسیه، فعالیت خود را گسترش خواهد داد.   

 در بیانیه خاطرنشان شده است: ایجاد مرکز حقوق بشری بین دولتی در استپاناکرت تا ۲۰ نوامبر (روز جمعه) بطور کامل به پایان می رسد.

تامین شرایط بازگشت پناهندگان به خانه های خود از وظایف این مرکز اعلام شده است.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه فرمان ایجاد  مرکز جوابگویی به مسائل بشردوستانه در قره‌باغ با مشارکت سازمان های روسی را امضا کرد.

پوتین در جلسه حل مسائل بشردوستانه در منطقه قره باغ با حصور مقامات این کشور  از ایجاد یک مرکز بین سازمانی برای پاسخگویی بشردوستانه به منظور تسهیل در حل مسائل و مشکلات تاشی از جنگ و احیای زیرساخت های غیرنظامی در قره باغ خبر داد.

وی وظایف این کمیته را کمک به بازگشت شهروندانی که  محل اقامت خود در قره باغ را ترک کرده اند و همچنین کمک به ارگان های دولتی جمهوری آذربایجان و جمهوری ارمنستان برای احیای زیرساخت های مدنی در قره باغ و ایجاد شرایط برای زندگی عادی مردم اعلام کرد.

اطمینان از هماهنگی فعالیت‌های ارگان‌های دولتی روسیه و سازمان‌های عمومی برای ارائه کمک‌های بشردوستانه به ساکنان مناطق قره باغ که براثر جنگ آسیب دیده اند و کمک به ارگان‌های دولتی جمهوری آذربایجان و جمهوری ارمنستان در سازماندهی و تعامل با سازمانهای بشردوستانه بین المللی  از دیگر وظایف این مرکز بشردوستانه عنوان شد.

دولت ارمنستان بر اساس برنامه قید شده در توافقنامه صلح قره باغ امضا شده توسط سران روسیه، ارمنستان و جمهوری آذربایجان متعهد شده است ۱۵ نوامبر (۲۵ آبان ماه) جاری شهرستان "کلبجر"، ۲۰ نوامبر (۳۰ آبان ماه) شهرستان "آقدام" و اول دسامبر (۱۱ آذر) سال جاری میلادی شهرستان "لاچین" را به جمهوری آذربایجان پس دهد.

به ابتکار روسیه، بامداد دهم نوامبر (۲۰ آبان) سندی برای تحقق آتش‌بس کامل و رفع تمام خصومت‌ها در منطقه درگیری قره‌باغ به امضای «علی‌اف»، «پاشینیان» و «پوتین»  رسید.

وظیفه نظارت بر رعایت آتش بس بین دو طرف را نیروهای صلحبان ارتش روسیه به عهده دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 11 =