فضای کتابخانه مناسب در پروژه های فرهنگی اردکان لحاظ شود

یزد - ایرنا - فرماندار اردکان بر لزوم پیش بینی فضای مناسب برای کتابخانه در پروژه‌های فرهنگی در دست ساخت شهرستان تاکید کرد و گفت: اجرای برنامه های کتابخوانی گروهی با حضور متخصصان و صاحب نظران توانمند در جذب مخاطب موثر است .

به گزارش ایرنا بهروز شهابی زاد روز یکشنبه به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی( ۲۴ تا ۳۰ آبان ماه) با بررسی مشکلات کتابخانه ها، توجه به امر مطالعه را نه تنها در این هفته بلکه در طول سال ضروری خواند.

وی افزود: در هر امری باید متخصصان و استادان آن حوزه به بررسی علل ضعف آن بپردازند و با ارایه راهکارهای علمی و تحقیق شده بتوان در رفع کاستی ها تلاش کرد، در حوزه کتاب باید از صاحب نظران متعهد و دلسوز که تجربه و دانش کافی در این حوزه را دارند بهره جست تا بتوانمشکل پایین بودن سرانه مطالعه در جامعه را رفع کرد.
رییس انجمن کتابخانه های عمومی اردکان در ادامه معرفی کتاب های تاثیرگذار و جذاب را در سطح شهر و شبکه های اجتماعی مفید خواند و پیشنهاد کرد: در این مورد بنر و تصاویر جذاب و پرمحتوای معرفی کتاب در نقاط مختلف شهر در معرض دید مردم قرار گیرد تا کم‌کم آنها به اهمیت کتاب واقف شوند.
شهابی زاد افزایش سرانه فضای فرهنگی و به ویژه کتابخانه را در شهر مهم دانست و تاکید کرد: باید در پروژه های جدید عمرانی اردکان با کاربری فرهنگی، فضایی به عنوان کتابخانه‌ استاندارد و مناسب در نظر گرفته شود.
همچنین حسین پایدار، رییس اداره کتابخانه های عمومی اردکان از همراهی فرماندار در برنامه های کتابخوانی و همچنین اختصاص مبلغی از طرف فرمانداری برای تجهیز بخش کتاب های کمک درسی کتابخانه‌ها تشکر کرد.

وی با اشاره به بخشی از مشکلات کتابخانه ها گفت: با توجه به تعطیلی کتابخانه های عمومی در این ایام به علت شیوع کرونا، کتابداران رسالت خود را در فضای مجازی پیگیری می کنند و با انجام فعالیت های متنوع در شبکه های مجازی تلاش خود را در حوزه کتاب و کتابخوانی انجام می دهند.

پایدار افزود: گرچه درصد کمی از مردم اردکان عضو کتابخانه هستند اما همین تعداد کم، فرهیخته و کتابخوان واقعی محسوب می شودند و یکی از  مشکلات اساسی کتابخانه ها در مواجهه با این افراد، کمبود منابع به روز و جدید است که با توجه به بودجه محدود کتابخانه ها نیاز است کمکی مالی برای تهیه منابع به کتابخانه ها صورت گیرد. 
شهابی زاد فرماندار اردکان برای رفع این مشکل قول مساعد داد و اظهار کرد: می توان با صنایع ارتباط برقرار کرد و از ظرفیت آنها برای تهیه کتاب بهره جست.

هم اکنون در ۱۴ باب کتابخانه عمومی اردکان با بیش از ۱۵۰ هزار نسخه کتاب  هفت هزار نفر عضویت دارند.
مرکز شهرستان ۱۰۵ هزار نفری اردکان در ۶۰ کیلومتری شمال شهر یزد قرار دارد.

 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 15 =