۲۵ آبان ۱۳۹۹،‏ ۱۵:۴۹
کد خبرنگار: 2293
کد خبر: 84111191
۰ نفر

برچسب‌ها

جلسه ۲۴۸ شورای تهران چگونه گذشت؟

تهران - ایرنا - تعیین مجازات برای آن تعداد از مدیران شهرداری که مصوبات شورا را اجرا نکنند، تنها بخشی از جلسه دویست و چهل و هشتم شورا را به خود اختصاص داد و علاوه بر آن انتقاد از سیاست‌های اعمالی در دوران کرونا و ارائه تسهیلات به غرفه‌های متضرر از این ویروس هم در این جلسه مطرح شد.

این جلسه طبق روال گذشته با سخنان محسن هاشمی رئیس این شورا آغاز شد؛ هاشمی که در هفته‌های گذشته از موافقان تعطیلی ۲ هفته ای تهران بود و بارها این موضوع را به ستاد ملی کرونا پیشنهاد کرده است، امروز نیز گفت: محدودیت‌هایی که در هفته گذشته توسط ستاد ملی کرونا ایجاد شد در عمل تاثیر جدی در کاهش تردد و رفتار مردم ایجاد نکرده‌ است.

او کاهش ساعات فعالیت اصناف و سیستم حمل‌ونقل عمومی را  زمینه‌ساز افزایش ازدحام که عامل تشدید شیوع کروناست، عنوان کرد.

هاشمی تاکید کرد که پیشنهاد شورای شهر تهران، تعطیلی دو هفته‌ای تمام فعالیت‌های غیرضروری به‌ شکل کامل است که تردد شهروندان را کاهش دهد و ریاست محترم جمهوری اطمینان داشته باشند که این پیشنهاد توسط کمیسیون تخصصی سلامت شورای شهر تهران مورد بررسی کارشناسی قرار گرفته و پس از تایید در ستاد مقابله با کرونای تهران به تایید استانداری تهران نیز رسیده و کاملا پخته است.

او حتی در پایان جلسه شورا در جمع خبرنگاران درباره این موضوع تاکید کرد که روش های نیم بند در کنترل کرونا موثر نیست و خواستار دو هفته تعطیلی مشابه تعطیلی عید نوروز شد.

قراردادهای غیرقانونی منطقه پنج متعلق به دو دهه اخیر است  

او در ادامه درباره انعکاس اخبار مربوط به تخلفات در قراردادهای مشارکتی منطقه ۵ شهرداری لازم از دستگاه های نظارتی تشکر کرد و به صدا و سیما تذکر داد.

هاشمی گفته که رسانه ملی در انعکاس این موضوع به گونه ای عمل کرده که مخاطب تصور می کند، تخلفات مربوط به این دوره مدیریت شهری است، در حالیکه بازرسی ها مربوط به این دوره است و تخلفات عمدتا مربوط به قراردادهایی است که در دوره دهه گذشته منعقد شده‌است.

توقف ساخت مسیر دوچرخه سواری در پیاده رو

«شهربانو امانی» عضو کمیسیون حمل و نقل شورای اسلامی شهر تهران نیز در این نشست نسبت به احداث مسیرهای دوچرخه سواری در پیاده‌روها تذکر داد و خواستار توقف احداث این مسیرها شد.

او به شهرداری تهران در این خصوص تذکر داد و تاکید کرد: این نوع اجرای  این نوع اجرای مسیر دوچرخه پای موتورسیکلت ها را به پیاده رو باز کرده و ایمنی عابران را به خطر انداخته است.

تاخیر ۶ ساله در توسعه بوستان نهج‌البلاغه

«سیدآرش حسینی میلانی» رئیس کمیته محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران نیز نسبت به تاخیر ۶ ساله در تکمیل فاز سوم توسعه بوستان نهج‌البلاغه با ۱۶ هکتار مساحت در حد فاصل پژوهشگاه نیرو و بزرگراه آیت‌الله هاشمی، تذکر داد و اظهار داشت: به شهرداری تهران تذکر می‌دهم در کوتاه‌مدت نسبت به صیانت از درختان موجود، پاکسازی محیط و ساماندهی منظر در محدوده مذکور اقدام کند.   

صدای کادر درمان را بشنویم

آرش میلانی ابراز امیدواری کرد طی روزهای سخت کرونایی، کادر درمان تاب‌آوری لازم را داشته باشد و صدای آنان شنیده شود چراکه زیر فشار شدیدی هستند.

او ادامه داد: اصرار شورای اسلامی شهر برای قرنطینه دو هفته‌ای شهر تهران، فرصتی برای بازسازی این نیروهای خدوم است.

پایانه شرق پیشرفت زیادی ندارد
 
«مجید فراهانی»، عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تهران نیز بر ضرورت توجه به تکمیل، تعیین تکلیف و بهره برداری از پایانه شرق جدید تاکید کرد و تذکر داد که دریغ از یک درصد پیشرفت و اراده ای برای توجه به این موضوع.

وی خطاب به شهردار تهران گفت که اموال و دارائی های شهرداری، اموال و دارائی های مردم تهران است و به امانت در اختیار مدیران شهرداری قرار گرفته و ما به عنوان نمایندگان مردم برابر قانون باید بر حسن رعایت امانت توسط شهردار و مدیران شهری نظارت و گزارش خود را به مردم ارائه کنیم.

ضرورت تعطیلی تهران

«حجت نظری» دیگر عضو شورای اسلامی شهر تهران در مورد ضرورت تعطیلی تهران از دولت گلایه و ‌بر ضرورت تعطیلی دو هفته‌ای تهران تاکید کرد.

او با لحن انتقاد آمیز گفت که جای تعجب دارد که نمایندگان مردم در شورای شهر تهران با این تعطیلی موافقند و  استاندار تهران هم در مصاحبه‌ای که انجام داده، گفته که با این تعطیلی موافق است و آقای واعظی که رییس دفتر رییس جمهور است نیز مصاحبه کرده و گفتند که آقای رییس جمهوری هم موافق تعطیلی است؛   حالا اینجا سوال اساسی که پیش می‌آید، این است که پس واقعا ناراضی کیست؟

شهردار از عملکرد همکاران خود دفاع کند

«سیدمحمود میرلوحی» دیگر عضو شورای اسلامی شهر تهران به شهردار تذکر داد و از او خواست تا از زحمت‌های همکارانش دفاع کند.

 او اظهار داشت: من احساس می‌کنم محافظه‌کاری همکاران ما در بخش‌های اقتصادی و حقوقی شهرداری، کم‌کم به جایی رسیده است که اشکالات دوره قبل به اسم این دوره ثبت می‌شود.

تابلو راهنمای کتاب‌فروشی‌های تهران نصب شود

«احمد مسجدجامعی» عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران نیز با اشاره به فرارسیدن هفته کتابخوانی از شهرداری تهران درخواست کرد تا تابلوی راهنمای کتابفروشی‌های مناطق ۲۲ گانه را نصب کند.

 او افزود: روز پایانی هفته کتاب به نام روز کتاب‌گردی است و این روز هر سال با شعار «من هم می‌آیم» گرامی داشته می‌شد اما امسال به دلیل شرایط خاص این شعار تبدیل شده به «کتاب می‌آید».

مخالفت شورا با برگزاری مجازی جلسات

همچنین اعضای شورای اسلامی شهر تهران با طرح برگزاری جلسات شورا به صورت مشترک علنی و مجازی مخالفت کردند؛ در این میان «محسن هاشمی» رییس شورا با رییس جمهوری شوخی کرد.

هاشمی تاکید کرد: من مطمان هستم کسانی از شورا که به کرونا مبتلا شده‌اند، از شورا و صحن کرونا نگرفته‌اند بلکه در سایر جلساتی که حضور داشتند به کرونا مبتلا شدند.

وی در سخنان خود که به شوخی های همیشگی او شباهت داشت، گفت: مثلاً آقای علیخانی(عضو دیگر شورای اسلامی شهر تهران) هر شب در پشت بام منزل اخوی خود جلسه دارند.

هاشمی افزود:  من هم در جلسات مرکزی حزب کارگزاران شرکت می‌کنم آن وقت چرا یک جلسه در هفته در صحن را مجازی برگزار کنیم؟

وی با بیان اینکه بگذارید با آقای رئیس جمهور هم شوخی کنم گفت: آقای رئیس جمهور که در هیچ جلسه‌ای خارج از اتاقش شرکت نمی‌کند، در جلسه ستاد ملی کرونا حضور دارد.

وی افزود: حتی رهبری نیز جلسه با ستاد ملی کرونا را به طور حضوری برگزار کردند.

تعیین مجازات برای عمل نکردن به مصوبات شورا

همچنین اعضای شورای اسلامی شهر تهران با تصویب یک فوریت طرح «ضمانت اجرای مصوبات شورای شهر» برای مدیران و کارکنانی که مصوبات شورا را اجرا نکنند، به عنوان تخلف اداری مجازات تعیین می کند.


«حجت نظری» در این خصوص گفت: برخی مصوبات شورا، ۵۰۰ الی ۶۰۰ روز پس از تصویب هنوز اجرایی نشده است؛   اعضای شورای شهر بیکار نیستند که پول تهران را حیف و مصوبه‌ای تصویب کنند که شهرداری آن را اجرا نمی‌کند.

او با تاکید براینکه در این طرح مجازات‌هایی برای مدیران و کارکنان شهرداری است که مصوبه را اجرایی نمی‌کنند براساس آیین‌نامه تخلفات کارکنان تعیین می‌شود، گفت: این مجازات ها در جلسات کمیسیون‌ها پس از بررسی تعیین می شود.

تصویب اولویت‌های تدوین بودجه سال ۱۴۰۰ شهرداری تهران

اعضای شورای اسلامی شهر تهران در ادامه این جلسه یک فوریت طرح «الزامات و اولویت‌های تدوین بودجه سال ۱۴۰۰ شهرداری تهران» را در دستور کار قرار داده و تصویب کردند.

موافقت با ارایه تسهیلات به غرفه های متضرر از کرونا

همچنین اعضای شورای اسلامی شهر تهران با اعطای تسهیلات و بخشودگی مالیاتی تا سقف ۵۰ درصد به غرفه‌هایی که به واسطه کرونا تعطیل نشده‌ اما دچار کاهش درآمد شده‌اند موافقت کردند.

بر این اساس شهرداری تهران به منظور حمایت از مستاجرین و بهره‌برداران واحدها، اماکن و فضاهای تجاری، اداری، خدماتی، فرهنگی، هنری، ورزشی و تفریحی واگذار شده توسط واحدهای ستادی، مناطق، سازمان‌ها و شرکت‌های تابعه به اشخاص حقیقی و حقوقی (بخش خصوصی) که محل کار و فعالیت آنها به دلیل جلوگیری از انتشار شیوع ویروس کرونا تعطیل شده و یا به واسطه کاهش درآمد دچار آسیب مالی شده‌اند اما تعطیل نشده، نسبت به استمهال، تعدیل، بخشودگی اجاره‌بها یا افزایش و تمدید مدت قرارداد و یا نحوه ایفاء تعهدات قراردادی و با انجام امر اقاله و سایر تصمیمات مقتضی براساس دستورالعملی که توسط معاونت مالی و اقتصاد شهری با همکاری سایر معاونت‌های ذیربط برای مشخص کردن مشمولان این ماده و همچنین نحوه ارائه به گروه‌های مختلف تهیه می‌شود، پس از تایید شهردار تهران، حداکثر ظرف مدت دو هفته از تاریخ ابلاغ این مصوبه، اقدام کند.

تصویب استفساریه شهرداری 

اعضای شورای شهر تهران همچنین بررسی استفساریه شهردار تهران موضوع بند چهارم ماده یکم مصوبه تعیین سیاست‌های اقتصادی، جذب مشارکت بخش خصوصی در حفظ و احیای اماکن تاریخی را مورد بررسی قرار دادند.

در همین رابطه باید گزارش کمیسیون‌ها به صورت مشترک درباره این اصلاحیه در دستور کار قرار می‌گرفت که «محسن هاشمی «رئیس شورای شهر به دلیل اینکه گزارش نتیجه کار کمیسیون های برنامه و بودجه و فرهنگی و اجتماعیون مشترک پیشنهاد نشده است و دو گزارش کاملا متفاوت به هیات رئیسه رسیده، پیشنهاد خارج شدن این موضوع از دستور را مطرح کرد.


تصویب لایحه بهای خدمات صدور پروانه فعالیت ناوگان باری

اعضای شورای شهر تهران همچنین در نشست امروز خود کلیات لایحه تعیین بهای خدمات صدور پروانه فعالیت ناوگان باری در شهر تهران را با ۱۴ رای تصویب کردند.

«محمد علیخانی «رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل با قرائت  گزارش این لایحه گفت: ماده واحده این لایحه می‌گوید در اجرای بند ۲۶ ماده ۸۰ قانون دستورات وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران مصوب سال ۱۳۷۵ با اصلاحات و الحاقات بعدی و با عنایت به ماده ۹ قانون توسعه حمل و نقل عمومی و مدیریت مصرف سوخت مصوب سال ۱۳۸۶ و مفاد دستورالعمل مدیریت حمل ونقل بار درون شهری و حومه ابلاغی مصوب ۱۳۹۴ وزارت کشور به شهرداری تهران، «سازمان حمل ونقل و ترافیک» اجازه داده می‌شود پس از بررسی و تایید کاربری وسیله نقلیه باربر، متناسب با نوع حمل ونقل بار درون شهری و حومه براساس ضوابط و مقررات موضوعه نسبت به دریافت مبلغ یکصد هزار ریال به عنوان بهای خدمات صدور پروانه و مبلغ ۸۰ هزار ریال به عنوان بهای خدمات تمدید پروانه فعالیت به ازای هر وسیله نقلیه باربر تعیین شده از تاریخ ابلاغ این مصوبه اقدام کند.  

حسابرسی اداره‌کل پشتیبانی شهرداری تهران برای سال مالی۹۳

«مجید فراهانی» رئیس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای شهر تهران گزارش حسابرسی اداره‌کل پشتیبانی شهرداری تهران برای سال مالی ۱۳۹۳ را قرائت و به پرداخت خارج از قرارداد در این اداره‌کل اشاره کرد.

فراهانی در خصوص ارزیابی کمیته بودجه و نظارت اظهار کرد: در ارزیابی کلی صورت‌های مالی و گزارش حسابرس منتخب شورا درباره این واحد عدم ارائه‌ی اسناد و مدارک مورد نیاز حسابرسان، ثبت نادرست حساب‌ها، عدم رعایت قوانین و مقررات، عدم ثبت بخشی از خریدها و مصارف انبار، پرداخت های خارج از چارچوب قرارداد، پرداختی‌های فاقد اعتبار، ابهامات عدیده پیرامون قرارداد با شرکت خودرو سرویس شهر مشاهده شده‌است.   

انتخاب ۷ نفر قائم مقام ذیحساب دو

همچنین اعضای شورای شهر با رای خود ۷ نفر از کارکنان رسمی شهرداری تهران را به عنوان قائم مقام ذیحساب دو  انتخاب کردند.  

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 13 =