چه زمانی آمریکا دست از سر مردم لبنان بر می دارد؟

تهران – ایرنا - در حالی که "دونالد ترامپ" از رقیب انتخاباتی خود یعنی "جو بایدن" شکست خورده و باید در آینده نزدیک کاخ سفید را ترک کند و شرایط این روزهای آمریکا خوب نیست، اما واشنگتن دست از اقدامات مداخله جویانه و ضدانسانی خود در لبنان بر نمی دارد.

در حالی که اعتراضات در آمریکا به نتایج انتخابات ریاست جمهوری این کشور وارد مرحله جدید خود یعنی به اردوکشی خیابانی از سوی طرفداران ترامپ کشیده شده و احتمال درگیری های مسلحانه بین طرفداران دو طرف دور از انتظار نیست، اما شیطنت های مقامات واشنگتن به ویژه سفیر و نماینده دولت آمریکا در لبنان به نمایندگی از ترامپ تمامی ندارد و "دورتی شیا" از هر ابزاری برای ایجاد ناامنی در این کشور بهره می گیرد و با دخالت های خود نمی گذارد دولت لبنان تشکیل شود.

لبنان در چند سال گذشته و به ویژه یکسال اخیر با مشکلات فراوانی روبه رو بوده که فساد دستگاه اجرایی این کشور و خروج برنامه‌ریزی شده مقادیر زیادی از ذخیره ارزی و به دنبال آن استعفای سعد حریری در پنجم آبان ماه سال گذشته و در ادامه شیوع «ویروس کرونا» و در آخر هم انفجار مهیب بندر بیروت در تاریخ ۱۴ مرداد ماه از عمده مشکلات این کشور بوده است، انفجاری که در یک انبار حاوی دو هزار و ۷۵۰ تن «نیترات آمونیوم» صورت گرفت و ۱۹۰ نفر کشته و بیش از شش هزار زخمی برجا گذاشت و علاوه بر آن بسیاری از ساختمان‌های اطراف این بندر به طور کامل ویران شد که استاندار بیروت میزان خسارت‌های وارده در اثر این انفجار را بیش از ۱۰ میلیارد دلار اعلام کرد.

یکی دیگر از مشکلات فعلی لبنان استعفای "حسن دیاب" نخست‌وزیر ملی‌گرای لبنان می‌باشد که با فشارهای «جریان ۱۴ مارس» و چند کشور غربی – عربی به ویژه آمریکا پس از انفجار مهیب بندر بیروت رقم خورد و از آن پس تاکنون وی و کابینه‌اش به عنوان دولت پیشبرد امور در لبنان فعالیت می‌کند.

از دیگر مشکلات جدی و عمده لبنانی‌ها، دخالت کشورهایی همچون فرانسه، عربستان و آمریکا در امور داخلی و حمایت این کشورها از برخی جریان‌های داخلی لبنانی است، جریان‌هایی که بیشتر به منافع کشورهای یاد شده فکر می‌کنند تا به منافع لبنانی‌ها. همچنین اقدامات جنگ‌طلبانه رژیم صهیونیستی علیه لبنان از مشکلات بارز لبنان و لبنانی‌ها به شمار می‌رود.

شرایط این روزهای آمریکا بحدی بغرنج شده که خبرنگار شبکه سی ان ان اعلام کرده که ایالات متحده هم اکنون در وضعیتی قراردارد که از لحاظ سیاسی از هم پاشیده است، اما در عین حال می بینیم که مقامات این کشور حتی در این شرایط نیز دست از شرارت های خود علیه مردم منطقه به ویژه لبنان بر نمی دارند.

«دورتی شیا»، سفیر ایالات متحده آمریکا در بیروت ضمن طرح اتهام‌های تکراری خود علیه حزب‌الله و حامیان این جنبش، بر تداوم فشارهای خود علیه حامیان مقاومت در لبنان تأکید و رئیس جریان ملی آزاد لبنان و وزیر خارجه پیشین این کشور را دوباره تهدید به اقدامات جدید کرده است.

رسانه‌های لبنان روز گذشته از قول دورتی شیا نوشتند که او گفته است، «ما به سیاست‌ فشار به حزب‌الله و باسیل به دلیل روابطی که با حزب‌الله دارد، ادامه خواهیم داد».

شیا که به غیر از سفیر آمریکا در لبنان خود را سفیر صهیونیست ها در این کشور نیز می داند بار دیگر مدعی شده که «جبران باسیل» با روابط خود با حزب الله بر سلاح این جنبش (که علیه رژیم صهیونیستی است) سرپوش می‌گذارد و این جنبش نیز بر فساد باسیل اقدام متقابل می کند.

وی در ادامه با فراموش کردن اقدامات آمریکا و رژیم صهیونیستی علیه مردم لبنان، تحریم های اعمال شده از سوی واشنگتن علیه شماری از مقامات لبنانی و بانک های این کشور، مدعی شده که  آمریکا هنوز اقداماتی که کشورهای عربی خلیج فارس در قبال باسیل مانند «دور شدن از لبنان و عدم حمایت از این کشور» داشته‌اند، اتخاذ نکرده است!.

سفیر آمریکا در بیروت که به مواضع ضد مقاومت در لبنان معروف است، در ادامه گفته که "شرط ما برای کمک به لبنان در مواجهه با کرونا این بود که وزیر بهداشت این کشور به دلیل نزدیکی به حزب‌الله از وزارت بهداشت کنار گذاشته شود و اینکه ما تنها با مؤسسات دوست و مورد اعتماد همکاری خواهیم داشت".

دلیل عصبانیت سفیر آمریکا در لبنان از"حمد حسن"، وزیر بهداشت لبنان، اقدامات خوب وی در مقابله با ویروس کرونا در دولت پیش‌برد امور لبنان بوده است؛ فردی که به رغم وجود مشکلات فراوان توانسته شیوع بیماری کرونا در لبنان را تا حد زیادی مهار کند.

واشنگتن هفته گذشته و بر اساس رویه ها و اتهام‌های تکراری خود، جبران باسیل، وزیر خارجه سابق لبنان و رئیس فعلی جریان ملی آزاد این کشور را که از افراد مسیحی طرفدار حزب الله می باشد در لیست تحریم‌های خود قرار داد.

آمریکا در اقدامات ضدانسانی خود علیه مردم لبنان و حزب الله تنها نیست و از رژیم صهیونیستی، عربستان، امارات و بحرین نیز کمک می گیرد.

با انعقاد پیمان سازش میان رژیم صهیونیستی با امارات و بحرین در تاریخ ۲۵ شهریورماه گذشته همگرایی این رژیم ها و آمریکا علیه هدف قرار دادن حزب الله و مردم لبنان بیشتر شده و آنها سعی می کنند این کشور را با بدترین وضعیت موجود مواجه کنند تا آنها دست از مقاومت در مقابل رژیم صهیونیستی بردارند.

روزنامه صهیونسیتی "اسرائیل الیوم" دیروز (شنبه) اعلام کرد که تل آویو با همکاری امارات و بحرین تلاش خواهند کرد تا حزب الله لبنان را سازمانی تروریستی معرفی کنند!

معاون مدیرکل همکاری استراتژیک در وزارت خارجه رژیم صهیونیستی تاکید کرده که  اسرائیل فعالیت‌های خود در آینده را علیه حزب‌الله در کشورهای اتحادیه اروپا و داخل سازمان ملل متمرکز خواهد کرد و هدف آن این است که سازمان ملل حزب الله را "سازمانی تروریستی" تعیین کند.

مسایل موجود نشان می دهد که محور آمریکایی – صهیونیستی و کشورهای عربی سازشکار تمام عزم خود را جزم کرده اند تا به هر طریق زهر خود را به حزب الله و در اصل به مردم لبنان بریزند و نکته مهم در این میان این است که، مقامات آمریکایی در روزهای آخر حضور ترامپ در کاخ سفید و به رغم شکست او در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نیز دست از اقدامات ضدانسانی خود علیه مرم لبنان در راستای تامین منافع رژیم صهیونیستی بر نمی دارند و با دخالت های خود درصدد ادامه صدماتشان به مردم مقاوم لبنان هستند، البته باید گفت که با آمدن جو بایدن هم تغییری در سیاست های ضدانسانی سران واشنگتن متصور نخواهد بود و به احتمال زیاد همین روند ادامه خواهد داشت.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 6 =