روزانه یک‌هزار تست کرونا در زنجان انجام می‌شود

زنجان - ایرنا - معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان گفت: با افزایش ظرفیت مراکز ۱۶ ساعته استان روزانه یک‌هزار مورد پذیرش انجام و از ۷۰ درصد این افراد به صورت هوشمند و هدفمند تست گرفته می‌شود تا قرنطینه خانگی و رهگیری کامل انجام ‌شود.

دکتر محمدرضا صائینی روز یکشنبه درنشست خبری با خبرنگاران استان که بصورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، با تاکید براینکه افرادی که علایم مشکوک به کرونا دارند نباید دیر به پزشک مراجعه کنند، افزود: بارها اعلام شده در شرایط فعلی آنفلوانزا و یا سرماخوردگی نداریم و این در حالی است که با گذشت سرما در نیمکره جنوبی و بررسی انجام شده میزان شیوع آنفلوانزا به یک‌هزارم سال های گذشته رسیده است.

وی بابیان اینکه مقابله و کنترل هر ویروسی به میزان رعایت مسایل بهداشتی توسط مردم بستگی دارد اظهار داشت: با امکانات و تمهیداتی که در استان ایجاد شده از جمله افزایش 2 برابری ظرفیت پذیرش مراکز ۱۶ ساعته امکان نوبت گیری تلفنی و اینترنتی فراهم شده که شهروندان می توانند از همه وضعیت مراکز برای مراجعه مطلع شوند.

این مسؤول ادامه داد: شرایط افراد در نحوه درمان بیماری کرونا متفاوت است که با مراجعه به پزشک تکلیف فرد مشخص می شود، شاید با تجویز دارو و یا با ایزوله و قرنطینه کامل و رعایت همه اصول بهداشتی بهبود یابند، مراقبت از بیماران مشکوک به کرونا روال خاص خود را دارد و فرد با تشخیص پزشک بستری می شود و نباید با علایمی که مشاهده می کند مستقیم به بیمارستان مراجعه کند

صائینی افزود: افرادی با علایم مشکوک با نظر پزشک به صورت سرپایی معاینه می شوند و یا افرادی که با نظر پزشک قرنطینه می شوند و نیاز به اکسیژن هم داشته باشد پزشک تجویز می کند و در اختیار بیمار قرار می گیرد.

وی، با اشاره به اقدامات بهداشتی و درمانی در کنترل و پیشگیری از کرونا اظهار داشت: هم اکنون شاهد پیک بیماری کرونا در استان هستیم که با اقدامات خوبی که انجام شده در بحث رعایت پروتکل های بهداشتی در عمل  توانستیم وضعیت پیک با سرعت بالا را کنترل کنیم و این مهم موجب شد تا فرصتی برای حفظ شرایط موجود باشد.

این مسؤول تشدید نظارت بر رعایت پروتکل های بهداشتی با اعمال قانون را از دیگر اقدامات کرونایی استان عنوان کرد و گفت: اگر رعایت پروتکل های بهداشتی کمتر از ۹۵ درصد باشد، یعنی خطر بیماری وجود دارد.

 معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان تاکبد کرد: مردم باید بدانند ویروس کرونا جدی تر از گذشته است  چرا که میزان سرایت آن ۹ برابر شده و قدرت بیماری زایی آن افزایش یافته است.

وی اظهار داشت:  حفاظت از گروه‌های آسیب پذیر مانند سالمندان و بیماران زمینه ای از دیگر اقدامات این معاونت در شرایط کرونایی است که این افراد شناسایی می شوند و پیگیری و تحت مراقبت لازم قرار می گیرند.
 
 صائینی خاطرنشان کرد: نظارت بر اعمال محدودیت‌های هوشمند و هدفمند مصوب شده از سوی ستاد ملی کرونا از هفته آینده در زنجان نیز اجرایی خواهد شد و طبق وضعیت سطح کشور در شهرستانهای استان نیز سطح قرمز مشخص شده و همه مصوبات کشوری از جمله تعطیلی اصناف بعد از ساعت 18 عصر برای کسبه گروه شغلی ۲، ۳ و ۴ انجام می شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 11 =

سرخط اخبار استان‌ها