مسقف‌سازی بازار صفی مجموعه بازار جهانی تبریز به پایان رسید

تبریز - ایرنا - مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی آذربایجان‌شرقی گفت: عملیات مسقف‌سازی بازار صفی مجموعه بازار جهانی و تاریخی تبریز با اجرای هفت ‌گنبد در سقف آن به پایان رسید.

به گزارش ایرنا، احمد حمزه زاده روز یکشنبه در جمع خبرنگاران افزود: در این عملیات که به مدت ۲ ماه به طول انجامید هفت ‌گنبد اجرا و ۱۶ پایه توسط تیم تخصصی و فنی این اداره کل مورد حفاظت و مرمت قرار گرفت.

وی اظهار داشت: در این عملیات مراحلی نظیر سبک‌سازی و برداشتن کلیه پوشش‌های چوبی فرسوده پشت‌بام، بازسازی پایه‌های آجری از بین رفته مطابق طرح اولیه، بازسازی تویزه های بالای مغازه‌ها جهت انتقال بار گنبد، بازسازی تویزه های اصلی بازار جهت اجرای طاق‌ها، بازسازی طاق‌های فرو ریخته به شکل چهاربخشی، اجرای طاق دزد و زیرسازی پشت‌بام انجام شده است.

حمزه زاده، بازار صفی مجموعه بازار جهانی تبریز را از جمله بخش‌های پررونق و شناخته‌ شده بازار تاریخی تبریز دانست که علاوه بر شهروندان تبریزی، همواره میزبان گردشگران داخلی و خارجی بوده است.

وی ساماندهی و همخوان سازی سازه‌های بازار صفی با معماری تاریخی بازار تبریز را از پروژه‌های مهم میراث فرهنگی استان بیان کرد و گفت: «با توجه به اینکه طی سال‌های گذشته سقف بازار صفی توسط اصناف با سازه‌های چوبی شکل گرفته بود، لذا در راستای همخوان سازی این بخش از بازار جهانی تبریز با سایر بخش‌های تاریخی، مسقف سازی بازار صفی در دستور کار قرار گرفت.

به گزارش ایرنا، مجموعه مسقف بازار تبریز با یک کیلومتر مربع وسعت در ۲۵ شهریور ۱۳۵۴ با شماره ثبت ۱۰۹۷ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران ثبت شد و در سال ۲۰۱۰ نیز این مجموعه با شماره ثبت ۱۳۴۶ به عنوان یکی از میراث جهانی ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید.

این بازار تاریخی تبریز با داشتن حدود پنج هزار و ۵۰۰ باب حجره، مغازه و فروشگاه، ۴۰ گونه شغل، ۳۵ باب سرا، ۲۵ باب تیمچه، ۳۰ باب مسجد، ۲۰ باب راسته و راسته‌بازار، ۱۱ باب دالان، ۵ باب حمام و ۱۲ باب مدرسه به ‌عنوان اصلی ‌ترین مرکز داد و ستد مردم تبریز و ایران شناخته می‌شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =