چهارمین کنگره بین‌المللی تحقیقات شیلات مجازی برگزار می‌شود

تهران - ایرنا - چهارمین کنگره بین‌المللی تحقیقات شیلات و آبزیان با هدف توسعه و ارتقای دانش فنی دست اندرکاران عرصه شیلات از ۲۸ تا ۳۰ آبان به صورت مجازی برگزار می‌شود.

به گزارش روز یکشنبه وزارت جهاد کشاورزی، این کنگره بین‌المللی تحقیقات شیلات و آبزیان که با همکاری موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی ایران، سازمان شیلات ایران، پژوهشکده اقیانوس شناسی و علوم جوی و سایر دانشگاه ها و مشارکت انجمن علمی ماهیان زینتی ایران برگزار می‌شود، گامی مهم در مسیر افزایش سطح علمی و در نهایت جهش تولید در صنعت آبزی پروری خواهد بود.

بنابر این گزارش، بیولوژی و ارزیابی ذخایر آبزیان، تغییر اقلیم و آبزی‌پروری، پرورش جلبک و گیاهان آبزی، آکواپونیک، تغذیه و غذای زنده در آبزی پروری، به‌گزینی و اصلاح نژاد ماهیان،  بهداشت و بیماری‌ها، بازار و بازاریابی، فرآورده های محصولات شیلاتی و آبزی پروری و سلامت انسان، بخشی از محورهای مهم این کنگره را تشکیل می‌دهند.

در این کنگره محققان و متخصصان حوزه شیلات از کشورهای آلمان، استرالیا و سنگاپور  در زمینه ایمنی زیستی آبزیان، آبزی پروری بدون مرز و بوم شناسی خشکی و دریا به انتقال آخرین یافته‌های علمی برای شرکت‌کنندگان سخنرانی خواهند کرد.

بر پایه این گزارش، از ایران نیز نبی الله خون میرزایی معاون وزیر و رییس سازمان شیلات ایران، محمود بهمنی رییس موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور، جلیل کوهپایه زاده رییس دانشگاه علوم پزشکی ایران و بهروز ابطحی رییس پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی نیز به صورت مجازی در راستای محور اصلی کنگره سخنرانی می کنند.

در این کنگره، محققان عرصه جهانی شیلات از کشورهای مالزی، هند، آمریکا، ترکیه، ایتالیا، شیلی، پاکستان، عراق، برزیل و استرالیا نیز شرکت می‌کنند.

به گزارش ایرنا،  سال گذشته (۱۳۹۸) یک میلیون و ۲۸۰ هزار تن محصولات شیلاتی از محل صید و آبزی پروری در کشور تولید شد که با وجود تحریم ها و شیوع ویروس کرونا، تراز تجاری این بخش از ۴۴۰ میلیون دلار عبور کرد.

اکنون کشور با تولید سالانه ۱۸۰ هزارتن ماهی قزل آلا در آب‌های شیرین و شور رتبه نخست تولید این نوع ماهی را در دنیا دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 7 =

سرخط اخبار اقتصاد