اختلافات کارگری و کارفرمایی در اصفهان غیر حضوری رسیدگی می‌شود

اصفهان- ایرنا- مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان اظهار داشت: رسیدگی الکترونیکی به پرونده‌های روابط کار و اختلافات کارگری و کارفرمایی از ۲۷ مهر امسال در استان آغاز شد و کارگران و کارفرمایان برای ارائه شکایات نیازی به مراجعه حضوری ندارند.

به گزارش ایرنا، کامران کلانی مهابادی روز یکشنبه در آیین رونمایی از سامانه الکترونیکی برگزاری انتخابات (سابا) افزود: این افراد با مراجعه به دفاتر پیشخوان دولت و پس از احراز هویت، می‌توانند از طریق سامانه جامع روابط کار دادخواست خود را ثبت کنند.

وی بیان کرد: کلیه مراحل صدور ابلاغ و دعوتنامه‌ها در فرآیند رسیدگی الکترونیکی است و تنها جلسه نهایی برای ادای توضیحات و تنظیم صورتجلسه حضوری برگزار می‌شود.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان با بیان اینکه بدنبال این هستیم که جلسات نهایی را هم بصورت مجازی برگزار کنیم افزود: ثبت بیمه بیکاری و آموزش‌های حوزه ایمنی بصورت الکترونیکی انجام می‌شود و زیر سامانه‌ای هم برای ثبت بازنشستگی پیش از موعد مشاغل سخت و زیان آور  هم به زودی در سامانه جامع روابط کار فعال می‌شود.

وی تاکید کرد: هم اکنون باز تعریفی از حوزه‌هایی که بطور معمول وزارت کار با آن ارتباط دارد و معاونت‌های تخصصی محسوب می‌شود، از پنج ماه گذشته در این استان انجام شده است و رویکرد ما در حوزه‌های چهارگانه و تخصصی اشتغال و کارآفرینی،روابط کار،تعاون و رفاه اجتماعی،علمی است.

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان گفت: سامانه الکترونیکی برگزاری انتخابات (سابا) هم در صورت تایید نهایی به زودی بعنوان یکی از زیر سامانه‌های سامانه جامع روابط کار برای بهره برداری همه کارگران و کارفرمایان در اقصی نقاط کشور بارگذاری خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: مجموعه مخابرات منطقه اصفهان در پنج ماه گذشته بیشترین همکاری و تعامل را با اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان داشته است.

فعالیت ۴۰۰ تشکل کارگری در اصفهان 

کلانی با بیان اینکه اصفهان دومین استان صنعتی کشور محسوب می شود، گفت: ۴۰۰ تشکل کارگری و کارفرمایی در این خطه فعال است.

به گفته وی قالب فعالیت تشکل‌های کارفرمایی،" انجمن صنفی کارفرمایان " است اما در بحث کارگری سه مدل تشکل با عنوان "شوراهای اسلامی کار"، "انجمن صنفی کارگران" و" نمایندگان کارگران" فعالیت می‌کنند.

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان افزود: باوجود اینکه وزارت کار اعلام کرده است مجامعی که تاریخ فعالیتشان از ابتدای شیوع کرونا منقضی شده تا پایان آذرماه می‌توانند به فعالیت خود ادامه دهند اما مهلت قانونی فعالیت حدود ۱۸۰ تشکل این استان در این مدت به پایان می‌رسد.

وی گفت: از مجموع ۴۰۰ تشکل کارگری و کارفرمایی استان اصفهان ۱۱۲ مورد انجمن کارفرمایی  و بقیه تشکل‌های کارگری هستند.

کلانی اضافه کرد: با توجه به ممنوعیتی که در زمینه تجمع‌ها در زمان شیوع کرونا در جامعه وجود دارد ،باید مجامع را بصورت الکترونیکی برگزار می‌کردیم.

وی بیان کرد: چندین شرکت و مجموعه بزرگ استان اقداماتی را در زمینه طراحی سامانه الکترونیکی انتخابات انجام دادند اما در نهایت شرکت مخابرات منطقه اصفهان بعنوان پیشگام موفق به طراحی سامانه‌ای برگزاری الکترونیکی انتخابات شد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان ادامه داد: انتخابات هیات مدیره و بازرس مجمع موسس انجمن کارگری این استان با بیش از یک هزار و ۳۳۳ عضو  با مشارکت  ۷۳ درصدی اعضا بصورت الکترونیکی برگزار شد.

وی با اشاره به مزایای برگزاری انتخابات مجامع بصورت الکترونیکی گفت: نگرانی به حد نصاب نرسیدن مجامع در اولین مجمع الکترونیکی برطرف شد و رای دادن اعضا به این صورت خیلی راحت‌تر انجام  می‌شود.

کلانی با اشاره به سامانه الکترونیکی برگزاری انتخابات (سابا) افزود: این سامانه از طراحی ساده‌ای برخوردار است و همه قابلیت‌های مورد نیاز برای برگزاری مجامع را دارد.

سامانه الکترونیکی برگزاری انتخابات (سابا) برای اولین بار در کشور روز یکشنبه در استان اصفهان رونمایی شد.

این سامانه توسط شرکت مخابرات منطقه اصفهان طراحی شده است و قابلیت برگزاری الکترونیکی کلیه انتخابات را دارد.

  

  

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 4 =