تظاهرات علیه هتاکی شارلی‌ابدو در پاکستان

اسلام‌آباد - ایرنا - تظاهرات گسترده علیه هتاکی شارلی‌ابدو به مقدسات مسلمانان با حضور فعالان مذهبی و سیاسی در شهر «راولپندی» در مجاورت پایتخت پاکستان در حالی آغاز شد که زمزمه‌ها حاکی از احتمال خشونت و رویارویی معترضان با نیروهای پلیس است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، موج جدید واکنش‌ها به اقدامات توهین‌آمیز نشریه فرانسوی شارلی‌ابدو به شهر راولپندی در مجاورت اسلام‌آباد پایتخت پاکستان رسید.

تظاهرات حامیان گروه مذهبی موسوم به «نهضت لبیک رسول‌الله (ص)» از مرکز شهر راولپندی به سمت میدان فیض‌آباد، منطقه بین شهر راولپندی و اسلام‌آباد آغاز شده و همزمان تدابیر شدید امنیتی در مسیر تظاهرات وضع شده است.

گزارش رسانه‌های پاکستان حاکی از درگیری‌ میان نیروهای پلیس و معترضان است و امکان تشدید خشونت‌ها و تحصن تظاهرکنندگان در میدان منتهی به شهر اسلام‌آباد وجود دارد.

نهادهای مجری قانون برای جلوگیری از هرج و مرج خدمات تلفن همراه در شهر راولپندی و حومه را به حالت تعلیق درآورده‌اند و تمامی مسیرهای منتهی به این شهر و محل تظاهرات ضدفرانسوی نیز مسدود شده است.

شهرهای پاکستان به ویژه اسلام‌آباد جایی که سفارت فرانسه در آن واقع است، شاهد راهپیمایی‌ها و تجمعات علیه هتاکی شارلی‌ابدو با حضور احزاب سیاسی، مذهبی، حقوق‌دانان و فعالان مدنی بود که یکی از این تظاهرات ضدفرانسوی در نهم آبان امسال در فاصله چندصد متری از منطقه دیپلماتیک و سفارت فرانسه به خشونت کشیده شد.

براساس این گزارش، فضای اسلام‌آباد پایتخت پاکستان نیز امنیتی شده و مسئولان انتظامی با حضور پلیس و نیروهای ضدشورش خیابان‌های منتهی به منطقه قرمز پایتخت (منطقه حفاظت شده موسوم به دیپلماتیک انکلیو و همچنین سفارت فرانسه) را به طول کامل مسدود کرده‌اند.

رسانه‌های پاکستانی گفتند: قرار نیست اجازه‌ای برای پیشروی معترضان به سمت اسلام‌آباد داده شود و با هرگونه اقدام تحریک‌آمیز از سوی مجریان تظاهرات امروز و نیروهای پلیس بیم آن می‌رود خشونت‌ و درگیری‌ شدید میان طرفین به وجود آید.

وزیر امور مذهبی پاکستان هفته گذشته اعلام کرد که این کشور از پیگیری حقوقی علیه اقدام موهن نشریه فرانسوی شارلی‌ ابدو و رویکرد دولت پاریس در دادگاه‌های بین المللی، قاطعانه حمایت خواهد کرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha