سرانه مطالعه جزو شاخص‌های توسعه یافتگی محسوب می‌شود

قزوین- ایرنا- رییس حوزه هنری استان قزوین با تاکید بر ضرورت ترویج فرهنگ کتابخوانی در جامعه، گفت: ارج نهادن به کتاب و کتابخوانی نشان از رشد توسعه فرهنگی جوامع است و بر همین اساس سرانه مطالعه از شاخص‌های توسعه یافتگی به شمار می‌رود.

به  گزارش ایرنا، علی هوشمند روز یکشنبه در نشست تحلیل و بررسی تولیدات مکتوب حوزه هنری، ضمن گرامیداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار، سرانه مطالعه را شاخصی برای سنجش توسعه در جامعه دانست و افزود: کتاب دریچه ای رو به جهان آگاهی و راهی برای پرورش استعدادهای بشری است. 

وی اظهار داشت: کتاب زندگی را انسانی تر، جهان را بزرگ تر و زیباتر می کند، چراکه انسان به وسیله مطالعه با دیگر فرهنگ ها آشنا می شود و از اندیشه ها، ارزش ها، دستاوردهای علمی، ادبی و دیگر تجربه هایشان بهره مند می شود. 

این مسوول فرهنگی عادت تاریخی به ادبیات شفاهی در ایران همچنین عدم احساس نیاز به مطالعه را از عوامل پایین بودن سرانه مطالعه  دانست و یادآور شد: حوزه هنری در جهت رفع این موانع توانسته با تولید آثار شاخص در بخش های مختلف (آفرینش های ادبی، فرهنگ مطالعات پایداری، پژوهش، هنرهای نمایشی، موسیقی و...) همچنین برگزاری جلسات رونمایی، نقد و نظر با حضور کارشناسان و استادان به این رسالت فرهنگی بپردازد و جریان ساز باشد. 

هوشمند با تبریک روز کتاب و هفته کتابخوان و کتابدار یادآور شد: چاپ کتاب ارزشمند "ایران من" به این مناسبت حاصل همکاری این مرکز با اداره کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان بود.

وی اضافه کرد: تفاهم نامه همکاری با اداره کل کتابخانه های عمومی استان قزوین جهت اجرای برنامه و نشست های مشترک در جهت ترویج فرهنگ مطالعه منعقد شده است.

۲۴ تا ۳۰ آبان روز کتاب و کتابخوانی نام گذاری شده است .

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 2 =

سرخط اخبار استان‌ها