۲۵ آبان ۱۳۹۹،‏ ۱۲:۵۱
کد خبرنگار: 2201
کد خبر: 84110881
۰ نفر

برچسب‌ها

علائم سکته مغزی را بشناسیم

دزفول- ایرنا- یک متخصص مغز و اعصاب در دزفول با تشریح علائم سکته مغزی از مردم خواست هنگام مواجه شدن با چنین شرایطی به سرعت به بیمارستان مراجعه کنند.

منصوره بابادی روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: پنج علامت وجود دارد که اگر یک یا چند مورد آن به صورت ناگهانی اتفاق بیفتد امکان دارد فرد دچار سکته مغزی شده باشد.
وی افزود: اختلال تکلم، کج شدن یک نیمه صورت، ضعف اندام به ویژه اندام فوقانی، نداشتن تعادل و سرگیجه ناگهانی و اختلال بینایی پنج علامت مهم سکته مغزی هستند که باید مورد توجه قرار گیرند. 
این متخصص نورولوژی گفت: فشار، چربی خون و قند خون بالا، کم تحرکی، رژیم غذایی نامناسب و استعمال دخانیات از عمده عوامل موثر در بروز سکته مغزی می‌باشند. 
وی با بیان اینکه ایران رتبه دوم شیوع سکته مغزی را دارد، افزود: ۸۰ تا ۹۰ درصد سکته‌های مغزی قابل پیش بینی هستند. 
بابادی اظهارداشت: طبق اعلام سازمان جهانی بهداشت، از هر چهار نفر افراد بالای ۲۵ سال یک نفر در زندگی خود سکته مغزی را تجربه می‌کند. 
وی افزود: تحرک و ورزش، رژیم غذایی، کنترل بیماری‌های زمینه‌ای و کنار گذاشتن دخانیات می‌تواند مانع بروز سکته مغزی شود.
این متخصص نورولوژی به شهروندان توصیه کرد رژیم غذایی کم چرب و کم نمک داشته باشند، سبزیجات کافی مصرف کنند و گوشت قرمز را به حداقل برسانند.
وی با بیان اینکه پیشرفت‌های خوبی در زمینه کنترل سکته‌های مغزی در سال‌های اخیر رخ داده است، گفت: زمانی که فرد دچار سکته مغزی می‌شود و علائم را نشان می‌دهد یکی از عروق مغزی بسته شده و خون رسانی به مغز متوقف می‌شود که در این هنگام درمان فقط در چهار ساعت و نیم اول امکان پذیر است.
این متخصص مغز و اعصاب افزود: در این مدت طلایی درمان، یک دارو به بدن فرد تزریق می‌شود و لخته‌ای که بر اثر مرگ سلول صورت گرفته باز و خون رسانی به مغز از سر گرفته می‌شود که این درمان در دزفول فقط در بیمارستان بزرگ این شهر انجام می‌شود زیرا دارو فراهم و آموزش‌های لازم به پرسنل و پزشکان داده شده است. 
وی ادامه داد: در حال حاضر اورژانس و تمام بخش‌های بیمارستان بزرگ دزفول از بیماران کرونایی جدا شده‌اند و نگرانی در این خصوص وجود ندارد؛ بیماران می‌توانند بدون دغدغه به درمان خود در این بیمارستان ادامه دهند.
این پزشک نورولوژی بر ضرورت پرداختن به ورزش و تحرک بیشتر برای پیشگیری از بیماری‌ها تاکید کرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =