۶۰۰ اثر تاریخی استان مرکزی در سامانه میراث‌بان ثبت شد

اراک - ایرنا - فرمانده یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی گفت: اطلاعات ۶۰۰ اثر تاریخی این استان در سامانه میراث‌بان ثبت شده و دسترسی به این داده‌ها روان‌سازی شده است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع ‌‎دستی استان مرکزی سرهنگ «محمد خسروی» افزود: طراحی سامانه میراث‌بان از سوی یگان حفاظت وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی انجام شده و در شهریورماه امسال آدرس آن در اختیار  استان‌ها قرار گرفت که اداره کل استان مرکزی با به‌کارگیری نرم‌افزار فوق تاکنون موفق به ثبت ۶۰۰ اثر از مجموع آثار تاریخی این استان شده است.

وی بیان کرد: ثبت‌نام و شناسنامه اثر، موقعیت جغرافیایی و اهمیت امنیت پایدار و بازدید ادواری، ثبت طول و عرض جغرافیاییبا استفاده از امکان گوگل مپ، تعیین فاصله تقریبی اثر تا نخستین پایگاه میراث فرهنگی، ثبت تخلفات در منطقه، بررسی آثار تخریب و ارسال مستندات تصویری از مهمترین مزیت‌های این سامانه است.

فرمانده یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی ادامه داد: جایگزینی روش‌های نوین حفاظت، گستردگی آثار و نبود امکانات لجستیک برای نظارت بر آثار تاریخی، از دلایل طراحی نرم‌افزار میراث‌بان است و با ثبت آثار در سامانه میراث‌بان علاوه بر ایجاد بانک اطلاعاتی، نظارت دقیق و مستمر بر روی آثار تاریخی صورت می‌گیرد.
سرهنگ خسروی اظهار داشت: آثار تاریخی شهرستان اراک، شازند، آوه، مسجد جامع ساوه، منزل میرشکرایی و مسجد شش ناو  تفرش از مهمترین آثار ثبت ‌شده در این سامانه هستند و برنامه‌ریزی شده تا اطلاعات سایر اقار تاریخی و طبیعی استان نیز تا پایان امسال در این سامانه ثبت شود.

بیش از ۲ هزار جاذبه گردشگری در استان مرکزی شناسایی شده که ۸۷۳ اثر آن در فهرست آثار ملی کشور قرار دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =