مجلس به نقش آموزش‌وپرورش در برنامه توسعه هفتم توجه کند

تهران- ایرنا- وزیر آموزش و پرورش گفت: مجلس به نقش آموزش‌وپرورش در برنامه توسعه هفتم توجه بیشتری داشته باشد.

به گزارش روز یکشنبه مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش‌وپرورش، محسن حاجی میرزایی در یازدهمین نشست از سلسله نشست‌های گفتگوی هفته که باهدف ایجاد ارتباط و تعامل دوسویه بین وزارت آموزش‌وپرورش و دستگاه‌های مختلف کشور و با موضوع گفتگو بر محور تحول برگزار شد، افزود: بعد از راه‌اندازی شبکه آموزشی دانش‌آموز (شاد)، امکان برقراری ارتباط با لایه‌های مختلف آموزش‌وپرورش به‌صورت مستقیم و بدون ارسال بخشنامه یا دستورالعمل را داشته‌ایم. این امکان در لایه مختلف ستاد تا صف برقرار شد و در یک نگاه کلی‌تر می‌توان گفت پلتفرم شاد بسیاری از موانع را از میان برداشته و امکان برقراری ارتباط رودررو و مستقیم را برقرار کرده است.

وی با اشاره به اینکه تاکنون ۹ نفر از اعضای هیات دولت به سلسله نشست‌های گفتگوی هفته دعوت ‌شده‌اند، تصریح کرد: برنامه گفتگوی هفته، تبادل افکار، سیاست‌ها، ارایه راه‌حل و تصمیم‌گیری‌های نهایی برای حل مسائل است و این مسیر در حل مسائل آموزش‌وپرورش مؤثر است.

راه‌ عبور از مسائل و مشکلات تعامل دو نهاد اصلی دولت و مجلس شورای اسلامی است

عضو کابینه دولت تدبیر و امید، تنها راه‌حل عبور از مسائل و مشکلات و رسیدن به نتیجه مطلوب را در گرو همکاری و تعامل دو نهاد اصلی دولت و مجلس شورای اسلامی دانست و گفت: ارتباط صحیح و سالم دولت و مجلس به حل مسائل منجر می‌شود و تجربیات شما برای این بهبود روند تسریع حل موضوعات بسیار باارزش است.

حاجی میرزایی با اشاره به مأموریت‌های اصلی آموزش‌وپرورش، تصریح کرد: هرگونه پیشرفت دینی، اقتصادی، تأمین سلامت و رفاه برای مردم درگرو توجه جدی به آموزش‌وپرورش و آموزش به افراد است. افراد، نهادها و جامعه، در برخورد با بحران و آنچه اتفاق می‌افتد، به‌گونه‌ای عمل خواهند کرد که یاد گرفته باشند و این یادگیری تنها درآموزش‌وپرورش اتفاق افتاده و پایه رفتارها تنها در دستگاه تعلیم و تربیت طرح‌ریزی می‌شود.

وی ادامه داد: اگر در لایه‌های بعدی از کارکرد برخی نهادها ناراضی هستیم باید به آموزش‌وپرورش بازگردیم و همواره در نظر داشته باشیم، هرچه جریان یادگیری عمیق‌تر و هوشمندانه‌تر باشد، به همان نسبت پیشرفت جامعه سریع‌تر و مطلوب‌تر است. حال سؤال اینجاست که آیا به آموزش‌وپرورش در دولت و مجلس چنین جایگاهی دارد؟

حاجی میرزایی نحوه عملکرد افراد یک جامعه را نقطه آغاز تحول در جامعه دانست و تصریح کرد: اگر بناست تعادل و تحولی در جامعه ایجاد شود، حتماً انسان‌ها نقطه آغاز این تحول هستند. هم‌اکنون در آستانه برنامه هفتم توسعه قرار داریم و نیازمند بازنگری جدی در تمام برنامه‌های توسعه هستیم و از دولت و مجلس تقاضا داریم به نقش آموزش‌وپرورش در برنامه توسعه هفتم توجه بیشتری داشته باشند.

وزیر آموزش و پرورش درباره تلاش‌های انجام‌شده در بهبود وضعیت بودجه دستگاه تعلیم و تربیت، بیان کرد: آموزش‌وپرورش گسترده‌ترین دستگاه دولتی کشور است که از لحاظ تخصیص بودجه با مشکلاتی روبرو است و در حال حاضر از ساختار نامناسب بودجه دچار آسیب می‌شود. در خصوص افزایش اعتبارات و بودجه و در فصل بودجه ریزی به کمک و مساعدت دولت و مجلس شورای اسلامی برای رفع مشکلات بودجه آموزش و پرورش نیاز داریم.

حاجی میرزایی مشکلات نیروی انسانی را یکی از مهم‌ترین چالش‌های دستگاه تعلیم و تربیت دانست و گفت: بحث نیروی انسانی برای آموزش‌وپرورش یک مسئله مهم است. اگر نتوانیم مسئله نیروی انسانی را حل کنیم، قطعا نتوانسته‌ایم به پیشبرد اهداف سند تحول بنیادین کمک کنیم.

یازدهمین نشست از سلسله نشست‌های گفتگوی هفته با هدف ایجاد ارتباط و تعامل دوسویه بین وزارت آموزش‌وپرورش و دستگاه‌های مختلف کشور و با موضوع گفتگو بر محور تحول با حضور حمیدرضا حاجی بابایی رییس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی، اعضای شورای معاونان، مدیران کل آموزش‌وپرورش استان‌ها و روسای۷۶۰ منطقه آموزش‌وپرورش کشور به‌صورت ویدیوکنفرانس و از طریق شبکه آموزشی دانش‌آموز (شاد) برگزار شد.

به گزارش ایرنا، پیش‌از این در اولین برنامه گفتگوی هفته محمدباقر نوبخت معاون رییس‌جمهوری و رییس سازمان برنامه‌وبودجه کشور، دومین برنامه رضا اردکانیان وزیر نیرو، سومین برنامه عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور، چهارمین برنامه محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی، پنجمین برنامه جمشید انصاری رییس سازمان اداری و استخدامی کشور، ششمین برنامه لعیا جنیدی معاون حقوقی رییس‌جمهوری، هفتمین برنامه سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری، هشتمین برنامه وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، نهمین برنامه علیرضا منادی سفیدان رییس کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس شورای اسلامی و دهمین برنامه سعید نمکی وزیر بهداشت و درمان شرکت کرده اند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 4 =