۲۵ آبان ۱۳۹۹،‏ ۱۲:۰۵
کد خبرنگار: 2331
کد خبر: 84110759
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

بازی ترامپ برای کارشکنی در روند انتقال قدرت

تهران – ایرنا – روند انتقال قدرت در آمریکا در وضعیت نامشخصی قرار گرفته و دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری این کشور کارشکنی می‌کند.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا به نقل از خبرگزاری رویترز، مانع‌تراشی‌های ترامپ در این زمینه به آتش اعتراض هوادارانش دامن زده و دهها هزار حامی وی را برای تکرار ادعای بی اساس تقلب در انتخابات به خیابان ها آورده است.

جو بایدن دموکرات و بنده انتخابات 2020 این روزها با مشاورانش رایزنی می کند تا اعضای کابینه خود را انتخاب کند.  قرار است وی امروز (یکشنبه) نیز به گفت و گوهای خصوصی با مشاوران خود ادامه دهد.

این در حالی است که ترامپ جمهوریخواه از تسلیم شدن خودداری می کند و بر طبل ادعای تقلب در انتخابات می کوبد؛ روندی که فرایند عادی آماده شدن دولت برای انتقال قدرت به دولت جدید را متوقف کرده است.

ستاد انتخاباتی ترامپ با تنظیم دادخواست هایی درصدد ابطال نتیجه انتخابات ریاست جمهوری در چند ایالت برآمده، اگرچه موفقیتی نداشته است و کارشناسان حقوقی بر این باورند که این دادخواهی، شانس اندکی برای تغییر نتیجه انتخابات ۲۰۲۰ دارد.

مقام های انتخاباتی دو حزب دموکرات و جمهوریخواه گفته اند که هیچ مدرکی دال بر بی نظمی های اساسی در انتخابات وجود ندارد.

در همین حال، شهر واشنگتن روز شنبه صحنه تجمع هواداران ترامپ بود که به نتیجه انتخابات اعتراض داشتند. اگرچه این تظاهرات تا حد زیادی به صورت مسالمت آمیز برگزار شد، درگیری هایی بین طرفداران ترامپ و معترضان مخالف وی روی داد.

پلیس شهر دستکم ۱۰ نفر از جمله چند تن را که به اعمال خشونت متهم شده بودند، بازداشت کرد.

براساس این گزارش، بایدن ۳۰۶ رای الکترال را در انتخابات ۲۰۲۰ به دست آورد که خیلی بیشتر از ۲۷۰ رای الکترال مورد نیاز برای تضمین پیروزی یک نامزد است.

ترامپ همین میزان رای الکترال را در انتخابات ۲۰۱۶ کسب کرد و به رغم برتری هیلاری کلینتون رقیب دموکراتش در زمینه اخذ آرا مردمی به پیروزی دست یافت.

بایدن همچنین آرا مردمی را از آن خود کرده و در حالی که در برخی ایالت ها شمارش آرا ادامه دارد، از ترامپ به میزان بیش از ۵.۵ میلیون یا ۳.۶ درصد رای جلوتر است.

به گفته دستیاران ترامپ، وی که شانسی برای تغییر نتیجه انتخابات ۲۰۲۰ ندارد، با مشاوران در مورد تمهیدات رسانه ای مذاکره کرده است تا وی را برای انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ در کانون توجه قرار دهند.

اما ادعای ترامپ مبنی بر تقلب در انتخابات، بایدن و تیمش را از دستیابی به فضای قدرت و بودجه ای که در اختیار یک دولت جدید قرار می گیرد تا انتقال قدرت را برایش تضمین کند، محروم کرده است.

آژانس فدرال مسئول تامین این منابع تحت عنوان «اداره خدمات عمومی»، هنوز پیروزی بایدن را به رسمیت نشناخته است.

ایالت ها در مرحله تائید نتایج انتخابات های خود هستند و کالج الکترال قرار است روز ۱۴ دسامبر (۲۴ آذر) برای رای دادن به رئیس جمهوری جدید تشکیل جلسه دهند.

رسیدگی به بحران کرونا در آمریکا، احتمالا اولویت نخست بایدن خواهد بود. بیش از ۲۴۴ هزار نفر در سراسر این کشور بر اثر ابتلا به کووید – ۱۹ جان باخته اند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =

سرخط اخبار جهان