دستگیری شکارچیان غیرمجاز در آذربایجان‌غربی ۲۰ درصد افزایش یافت

ارومیه- ایرنا- مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان‌غربی گفت: امسال میزان دستگیری شکارچیان غیرمجاز و کشفیات یگان حفاظت محیط زیست در استان، ۲۰ درصد نسبت به سال گذشته افزایش دارد.

مهران نظری روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: ۲۴۱ نفر شکارچی متخلف طی سال جاری در استان دستگیر شده که اتهام آنها، شکار انواع پرندگان، کل و بز بوده است.

وی اضافه کرد: از این افراد ۷۵ قبضه اسلحه نیز کشف شده و در اختیار مراجع قضایی قرار گرفته است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان‌غربی بیان کرد: در این راستا و با پیگیری ماموران یگان حفاظت محیط زیست استان ۳۰۰ قطعه پرنده زینتی نیز که سودجویان قصد قاچاق از استان را داشتند، کشف و ضبط شده‌است.

نظری ادامه داد: هم اکنون ۱۰۰ نفر محیط بان در استان مشغول حفاظت از حیات وحش و مناطق حفاظت شده به مساحت ۶ هزار و ۸۰۰ هکتار هستند.

وی با اشاره به کمبود نیروی انسانی و تجهیزات انفرادی در راستای حفاظت از محیط زیست در آذربایجان غربی، گفت: با تقویت اعتبار و با افزایش نیروی این بخش می‌توان از شکار حیات وحش و قاچاق پرندگان به شکل چشمگیری جلوگیری کرد.

نظری گفت: اوج کار محیط بانان استان از فصل پاییز شروع می‌شود و این افراد سعی می‌کنند با توجه به وضعیت زیستگاهها حضور خود را در این ایام تقویت کنند.

به علت اهمیت ملی، منطقه ای و بیالمللی  زیستگاههای  حیات وحش و به منظور حفظ تعادل اکولوژیکی و اهمیت و نقشی که حیوانات و پرندگان در زنجیره حیات طبیعی ایفا می کنند، کانون هایی از استان آذربایجان غربی به عنوان مناطق حفاظت شده شناسایی شده تا اقدامات لازم جهت جلوگیری از شکار بی رویه و انقراض نسل وحوش و نیز حفاظت از این مناطق از دستبرد متجاوزان زیست محیطی به عمل می آید.

منطقه حفاظت شده پارک ملی دریاچه ارومیه، منطقه حفاظت شده (مراکان) و منطقه حفاظت شده آغ گل از مهم ترین این مناطق هستند.

به منظور تأمین امنیت جانوران پنج منطقه نیز از سوی اداره کل حفاظت محیط زیست استان منطقه شکار ممنوع اعلام شده است که شامل دره شهیدان بین ارومیه و اشنویه، زرآباد خوی، آغ گل ماکو، دشت بیان شاهین دژ و نیزارهای کوه قیط میمند شهرستان نقده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 8 =