سرانه مطالعه در بروجرد با شیوع کرونا کاهش نداشته است

بروجرد - ایرنا - رییس کتابخانه‌های عمومی بروجرد گفت: سرانه مطالعه و کتابخوانی پیش تر از کرونا در وضعیت مطلوبی نبود و با فراگیری این ویروس نیز کاهش محسوس و یا افزایش قابل توجهی نداشته است.

داوود پهلوان روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: با فراگیری کرونا، بخش ارائه خدمات عمومی کتابخانه ها تعطیل شد اما اینکه گفته شود دچار کاهش یا افزایش میزان مطالعه شده است اینگونه نیست زیرا بعد از تعطیلی های اولیه ناشی از کرونا به محض بازگشایی کتابخانه ها همان اعضای ثابت به کتابخانه ها مراجعه کردند.

وی بیان کرد: در زمان هایی بعنوان مثال در دوران جنگ تحمیلی ، مساله کتاب و کتابخوانی به حال خود رها شد که در مجموع میزان مطالعه مفید مردم کاهش یافت و بعبارتی جامعه به افرادی کتاب نخوان تبدیل شد حال برای جبران این کوتاهی، نه فقط دستگاه های مستقیم مرتبط با کتاب و کتابخوانی ، بلکه همه دستگاه ها باید با هم همکاری و تعامل مناسبی داشته باشند تا بتوان این نقص را جبران کرد.

پهلوان افزود: تنها با بازگشت به فرهنگ مطالعه مفید و ترویج کتاب و کتابخوانی می توان به آن سابقه درخشان ایرانی بعنوان مهد فرهنگ و تمدن رسید و این هدف متعالی نیز با همکاری بین همه دستگاهها امکان پذیر است.

وی یادآور شد: همزمان با فراگیری ویروس کرونا ، نهاد کتابخانه های عمومی کشور برنامه ریزی های لازم با رعایت دستورالعمل های مرتبط تعریف کرد تا فعالیت این نهاد در سراسر کشور بصورت مجازی دنبال شود و در شهرستان بروجرد نیز با راه اندازی کانال های ارتباطی مجازی ، فعالیت های کتابخانه های عمومی بصورت مجازی انجام شد یکی از مهمترین فعالیت های  کتابخانه های عمومی شهرستان بروجرد ، برگزاری  جشنواره رضوی بود که در شهرستان بروجرد بیش از هفت هزار نفر شرکت کننده داشت و برگزیدگان به زودی معرفی و تقدیر می شوند.

رئیس کتابخانه های عمومی شهرستان بروجرد با اشاره به هفته کتاب و کتابخوانی گفت: این هفته از ۲۴ آبان ماه آغاز شده است و به مدت یک هفته تا ۳۰ آذرماه برنامه های مرتبط با آن برگزار می شود و شعار این هفته نیز مانایی و دانایی برگزیده شده است.

وی با اشاره به افتتاح کتابخانه عمومی استاد عبدالمحمد آیتی در بروجرد گفت: محدودیت های ناشی از کرونا این افتتاح را اندکی به تاخیر انداخته است ولی این امیدواری هست که همزمان با هفته کتابخوانی، این کتابخانه بعنوان کتابخانه درجه یک استان لرستان خواهد بود .

پهلوان گفت: به مناسبت آغاز هفته کتاب و کتابخوانی در شهرستان بروجرد ثبت نام و عضو شدن در تمام کتابخانه‌های عمومی به صورت رایگان و مجازی انجام می شود و از دیگر برنامه های این هفته ، برگزاری نشت های تخصصی بصورت مجازی است .

رئیس کتابخانه‌های عمومی بروجرد بیان کرد: مسابقه خلاصه نویسی ویژه روشندلان ، برگزاری مسابقات نقاشی، مسابقه رادیویی با موضوع کتاب و کتابخوانی، برگزاری جشن کتاب و رونمایی از چند کتاب که همگی بصورت مجازی برگزار می شود از دیگر برنامه های هفته کتاب و کتابخوانی در شهرستان بروجرد است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 12 =