سرانه فضای زندانیان خراسان شمالی بالاتر از کشور است 

بجنورد- ایرنا- مدیرکل زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی خراسان شمالی گفت: این استان با سرانه ۱۷ متر مربع فضای فیزیکی برای هر زندانی، از میانگین این شاخص در کشور جلوتر است.

عبدالرحیم گرجی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: میانگین سرانه فیزیکی هر زندانی در کشور ۱۱ متر مربع است و حال آنکه استاندارد فضای فیزیکی برای هر زندانی ۱۸ متر مربع باید باشد.

وی در خصوص اقدامات عمرانی که در زندان های این استان در حال انجام است، گفت: اکنون ۴۲۰ متر مربع بهسازی و بازسازی در فضای بند زندان ها و کانون اصلاح تربیت در حال اجرا است و ۷۰۷ متر مربع نیز طرح های توسعه شامل فضاهای جدید در زندان های استان ایجاد می شود.

مدیرکل زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی خراسان شمالی گفت: با بهره برداری از این طرح ها تا پایان امسال، سرانه فضای فیزیکی زندان های این استان به سطح استاندارد این بخش خواهد رسید.

وی فضای زندان ها را شامل بندها، فضای آموزشی، فرهنگی، بهداشتی، ورزشی، خوابگاه ها، هواخوری، غذاخوری و سایر موارد برشمرد و گفت: اکنون در زندان های این استان وضعیت کف‌خوابی نداریم و تمام زندانیان تخت و دیگر فضاهای مورد نیاز را در اختیار دارند.

بیشترین حضور قضات در زندان های خراسان شمالی 

گرجی با بیان اینکه این استان در حوزه قضات برای حل مشکلات زندانیان رتبه اول کشوری را به خود اختصاص داده است، افزود: قضات استان با زندان ها همکاری بسیار خوبی دارند و با حضور در زندان ها پرونده آنان را بررسی می کنند که این امر باعث شده است بخشی زیادی از مشکلات مددجویان برطرف شود.

وی به طرح غربالگری و پایش پرونده های زندانیان اشاره کرد و گفت: این طرح برای حدود نیمی از زندانیان استان اجرا و پرونده های آنان پایش خواهد شد که بعد از تعیین تکلیف شدن بخش زیادی از آنان آزاد خواهند شد.

وی اظهار داشت: همچنین مشکلات زندانیان در شورای حل اختلاف مورد بررسی قرار می گیرد و بخشی نیز که بیماری های سخت درمان داشته و در تحمل حبس مشکل دارند پس از بررسی پرونده، زمینه آزادی زودتر آنان فراهم می شود.

مدیرکل زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی خراسان شمالی، از مواد مخدر و سرقت به عنوان بیشترین جرایم مربوط به زندانیان این استان یاد کرد و افزود: ایجاد اشتغال و توجه به بحث آموزش های فنی و حرفه ای متناسب با ظرفیت های استان راهکاری برای برنگشتن افراد به چرخه فروش مواد مخدر، اعتیاد و سرقت است.

هم اینک حدود هزار و ۴۰۰ مددجو در زندان های خراسان شمالی تحمل حبس می کنند.

در هر یک از شهرستان‌های بجنورد، شیروان و اسفراین یک زندان وجود دارد و یک کانون اصلاح و تربیت و یک بازداشتگاه نیز در بجنورد دایر است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 4 =