کف‌سازی معبر «قانلی دالان» بازار جهانی تبریز

تبریز - ایرنا - مدیر پایگاه جهانی بازار تبریز گفت: در راستای ارتقای کیفی معابر بازار تاریخی تبریز، طرح کف‌سازی معبر «قانلی دالان» (دالان خونی) بازار تاریخی تبریز با مشارکت اصناف به صورت کامل اجرا شد.

حسین اسمعیلی سنگری روز یکشنبه در گفت و گویی اظهار کرد: با توجه به  اینکه کف سازی پیشین در این دالان با معماری و ارزش های تاریخی بازار جهانی تبریز همخوانی نداشت، با مشارکت اصناف فعال در این دالان اقدام به کف سازی مناسب با محیط در راستای جلوگیری از انتقال رطوبت کف به ستون ها، طاق ها و آسیب زدن بر بافت آجری بازار شد. 

اسمعیلی با اشاره به جنس سنگ های مورد استفاده در کف سازی «قانلی دالان» بازار تبریز، گفت: در کف سازی این دالان تاریخی از سنگ اسپراخون استفاده شده که با توجه به بومی بودن این نوع سنگ، مقاومت لازم در برابر سرما و گرما حفظ می شود. 

به گزارش ایرنا، مجموعه مسقف بازار تبریز با یک کیلومتر مربع وسعت در ۲۵ شهریور ۱۳۵۴ با شماره ثبت ۱۰۹۷ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران ثبت شد و در سال ۲۰۱۰ نیز این مجموعه با شماره ثبت ۱۳۴۶ به عنوان یکی از میراث جهانی ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید.

این بازار تاریخی تبریز با داشتن حدود پنج هزار و ۵۰۰ باب حجره، مغازه و فروشگاه، ۴۰ گونه شغل، ۳۵ باب سرا، ۲۵ باب تیمچه، ۳۰ باب مسجد، ۲۰ باب راسته و راسته‌بازار، ۱۱ باب دالان، ۵ باب حمام و ۱۲ باب مدرسه به ‌عنوان اصلی ‌ترین مرکز داد و ستد مردم تبریز و ایران شناخته می‌شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 14 =

سرخط اخبار استان‌ها