ورود دادستان کاشان به ساخت و ساز در مجاورت خانه تاریخی بروجردی‌ها

کاشان- ایرنا- دادستان کاشان در پی مطالبه ایجاد شده در اعتراض به ساخت یک مجتمع تجاری- گردشگری در مجاور خانه تاریخی بروجردی‌ها، ضمن بازدید از محل به موضوع ورود کرد.

به گزارش ایرنا، دادستان کاشان روز شنبه در حاشیه بازدید از این طرح در دست ساخت گفت: دغدغه دوست‌داران میراث فرهنگی برای حفظ حریم منظر خانه بروجردی‌ها که به عنوان نماد خانه‌های ایرانی و از گزینه‌های ثبت در فهرست یونسکو شناخته می‌شود، ‌در نوع خود قابل تحسین و این نوع مطالبه‌گری از سرمایه‌های فرهنگی کاشان و بسیار حائز اهمیت است.

روح‌الله دهقانی افزود: خانه بروجردی‌ها میراث ملی کشور به شمار می‌رود، رسالت همه ارگان‌ها تلاش در راستای حفظ این اثر بی‌نظیر است و با توجه به اهمیت بالا باید همه جوانب برای هر گونه اقدام سازه‌ای در حریم آن رعایت شود.

دادستان کاشان بیان کرد: باید موارد مرتبط با مجوزهای این مجتمع در حال ساخت به دقت بررسی شود و چنانچه به تشکیل کمیته‌ای برای تصمیم‌گیری نیاز باشد، با قید فوریت و رعایت حقوق عمومی و حقوق مکتسب سرمایه‌گذار با نظر متخصصان و کارشناسان حوزه میراث فرهنگی انجام خواهد شد.

وی تاکید کرد: چنانچه کارشناسان میراث فرهنگی ادعا کنند که فرآیندهای قانونی برای این طرح دریافت نشده است و یا درخواست توقف طرح را در راستای حفظ منظر خانه تاریخی بروجردی‌ها داشته باشند، پس از بررسی مدارک دستورات لازم صادر خواهد شد.

دهقانی ضمن قدردانی از اقدام‌های شهرداری کاشان در راستای حفظ و تقویت میراث فرهنگی، اضافه کرد: مدیریت شهرداری، میراث فرهنگی و سایر ارگان‌ها با در نظر گرفتن خواسته بحق مردم نسبت به حل‌ این موضوع همه تلاش خود را به کار گیرند.

دادستان کاشان با همراهی شهردار منطقه یک، رئیس اداره راه و شهرسازی، نماینده میراث فرهنگی و جمعی از امضاکنندگان پویش حمایت از حفظ حریم نمای خانه بروجردی‌ها، از این اثر بازدیدی ۲ ساعته داشت و نسبت به بررسی میدانی وضعیت طرح در دست اجرای مجاور آن اقدام کرد.

خانه تاریخی بروجردی‌ها، واقع در محله سلطان امیراحمد کاشان که در سال ۱۳۵۴ با شماره ۱۰۸۳ در فهرست اثرهای ملی ثبت شده است، با معماری و نقوش منحصر به‌فردش یکی از زیباترین نمونه‌های برجا مانده از سبک‌های معماری اصیل ایرانی به شمار می‌رود.

اجرای طرحی در جوار این خانه که در بافت تاریخی شهر کاشان قرار دارد، از چند ماه پیش موجب نگرانی علاقه‌مندان میراث فرهنگی شد و هم‌رسانی اظهارات گاه متناقض نیز بر نگرانی‌های افکار عمومی به ویژه فعالان گردشگری و ابهامات موضوع افزود.

این خانه از سوی بازرگانی به نام سید حسن نطنزی در زمینی به مساحت تقریبی یک هزار و ۷۰۰ مترمربع با زیربنای یک هزار مترمربع شامل ۲ قسمت بیرونی و اندرونی، ۲ ورودی اصلی و فرعی، هشتی، راهرو، حیاط، تابستان‌نشین، زمستان‌نشین، آشپزخانه و حیاط‌های سرپوشیده در دوره قاجاریه بنا شده است.

طراحی و ساخت خانه بروجردی‌ها که در قسمت جنوبی با سرداب به سه طبقه می‌رسد، با توجه به عناصر معماری و تزیینات داخلی‌اش ارزش و اهمیت آن را در بافت تاریخی کاشان دوچندان می‌کند.

شهرستان کاشان که دارای سه بافت تاریخی شامل مرکزی، فین بزرگ و راوند به مساحت حدود ۶۰۰ هکتار است، با جمعیت افزون بر ۳۶۸ هزار نفر در فاصله نزدیک به ۲۰۰ کیلومتری شمال اصفهان قرار دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =