شهرداری مشهد تکلیفی برای پروژه‌های بزرگ اطراف حرم عهده‌دار نشود

مشهد- ایرنا- رییس شورای اسلامی شهر مشهد گفت: شهرداری این شهر نباید هیچ تکلیفی برای پروژه‌های بزرگ منطقه ثامن در اطراف حرم عهده‌دار شود زیرا این خطای راهبردی در گذشته اتفاق افتاد و موجب تحمیل هزینه به مدیریت شهری شد.

 محمدرضا حیدری روز شنبه در مراسم تکریم و معارفه شهرداران سابق و جدید منطقه ثامن مشهد افزود: یکی از توفیقات خدمت در منطقه ثامن، خدمت ویژه به زائران بارگاه منور رضوی است و هر روز باید در محضر این امام همام عهد ببندیم که تک‌تک قدم‌های ما برای رضایت ایشان و تکریم مجاوران و زائران باشد.

وی اضافه کرد: در کنار تلاش‌های مختلف برای خدمت‌رسانی یکی از وظایف و تکالیف ما آشنایی با سیره امام‌‍ رضا(ع) و عمل بر مبنای آن است، نمی‌توانیم اسم خود را خادم شهر امام‌رضا(ع) بگذاریم ولی با فرهنگ و سیره رضوی بیگانه باشیم.

رییس شورای اسلامی شهر مشهد گفت: مبنای اجرایی و عملی شهرداری، سیاست‌‎ها و برنامه‌های مصوب شوراست، شهردار مشهد نیز منتخب شورا بوده و شهردار منطقه نیز با یک واسطه توسط شورا انتخاب شده است.

حیدری با تاکید بر این که سیاست‌ها و راهبردهای مصوب شورای شهر باید اجرایی شود که تکلیف روشنی است تصریح کرد: در نظام شورایی، مردم براساس حق تعیین سرنوشت در فرایند قانونی انتخابات شرکت می‌کنند تا اعضای شورای شهر مدنظر خود را انتخاب کنند، شورا نیز سیاست‌گذاری‌های خود را براساس سیاست‌ها و برنامه‌هایی که به مردم وعده‌ داده است، تدوین می‌کند و پیش می‌برد.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود به تشریح سیاست‌های شورای پنجم شهر مشهد برای منطقه ثامن پرداخت و گفت: تفکیک شهرداری ثامن از شرکت عمران و مسکن‌سازان خطایی راهبردی و اتفاقی نامبارک بود البته این عدم تفکیک مشروط به پایداری تفاهمنامه منعقد شده بوده و سرمایه‌ها و منابع طرح باید در توسعه طرح به کار گرفته شود.

رییس شورای اسلامی شهر مشهد گفت: اگر تعاملات فیمابین در این مسیر قرار نگرفت با تدبیر شهردار می‌تواند تفکیک انجام شود ولی راهبرد ما تعامل مشترک است.

حیدری افزود: بازسازی و احیای بناهای تاریخی، هویتی و گذرهای تاریخی و مسیرهای تشرف سنتی به حرم مطهر، سیاست و تاکید شوراست و حفظ ساکنان بومی و مالکان در منطقه دیگر رویکرد مورد تاکید ماست که دفاتر تسهیلگری نیز با همین هدف شکل گرفتند.

وی ادامه داد: مردم خود باید با سرمایه‌گذاران توافق و تعامل و مشارکت کنند و شهرداری از پذیرش مسوولیت‌های تملک زمین بپرهیزد و تعهدی را برای خودش ایجاد نکند.

رییس شورای اسلامی شهر مشهد با اشاره به تعیین تکلیف ۲۵ پروژه کلان در منطقه ثامن با همت کمیسیون اقتصادی و کمیته نظارتی افزود: پرونده این پروژه‌ها در نهادهای فرادستی معطل مانده و دستگاه‌های نظارتی باید پای کار بیایند چرا که سیاست ما حل مشکل پروژه‌های معطل مانده است.

حیدری تاکید کرد: تغییر و تحولات مدیریتی نباید فضای کار و تلاش حاکم بر منطقه را تحت تاثیر قرار دهد.

شهردار مشهد نیز در این مراسم گفت: اقداماتی که در این دوره توسط مدیریت شهری در منطقه ثامن انجام شده با فاصله بسیار زیاد بهتر، بیشتر، با کیفیت تر و جهادی تر از ادوار گذشته بوده است.
محمدرضا کلایی افزود: زیرساخت هایی که طی سه سال گذشته آماده شده بسیار قابل توجه است، اجرای معابر، ره باغها، فضای سبز و همچنین بخش زیادی از تملک های انجام شده، زمینه را برای اجرای پروژه های بعدی آماده کرده است.
وی تاکید کرد: استاندار به عنوان متولی استانی که نگین آن بافت پیرامونی حرم مطهر و خدمت به زائران حضرت رضا(ع) است باید به موضوع بافت پیرامونی حرم مطهر ورود پیدا کند و این موضوع یکی از اولویتهای کاریشان باشد.
شهردار مشهد گفت: وزارت راه و شهرسازی باید نقشی جدی ایفا کرده و به تعهدات خود عمل کند و کم کاریهای قبلی را جبران کند و نمایندگان مجلس نیز همه، نقش خودشان را ایفا کنند و این مطالبه مدیریت شهری است.
کلایی تاکید کرد: مهم ترین مطالبه ما از دولت، بافت پیرامونی حرم مطهر است و با کمک شورای اسلامی شهر بر این مطالبه تمرکز خواهیم کرد. 

در این مراسم از سید مصطفی نعمتی شهردار سابق منطقه ثامن مشهد قدردانی و فرهاد حجازی به سمت سرپرست شهرداری منطقه ثامن منصوب شد.

فرهاد حجازی پیش از این به عنوان معاون شهردار منطقه ثامن مشغول کار بود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 7 =