عملیات اجرایی و بهره‌برداری طرح‌های عمرانی صدرای شیراز آغاز شد

شیراز-ایرنا- عملیات اجرایی مصلا، مجتمع پلیس‌های تخصصی و کتابخانه فاز دو صدرا و همچنین بهره‌برداری از فرهنگسرای قرآن در شهر جدید صدرای شیراز شنبه آغاز شد.

به گزارش ایرنا معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید کشور در آیین افتتاح و کلنگ زنی پروژه‌های فرهنگی و اجتماعی شهر جدید صدرا گفت: بهره‌برداری و آغاز عملیات اجرایی طرح‌های عمرانی در صدرا نتیجه حمایت و وجود مدیریت پاسخگو در شهر صدراست و بدون حمایت و پشتیبانی مدیران چنین توفیقاتی محقق نخواهد شد.

حبیب الله طاهرخانی با بیان این مطلب که شرکت عمران شهرهای جدید در کشور مسایل و مشکلات این شهرها را براساس نظرسنجی عمومی اولویت بندی کرده‌ گفت: در صدرا چند مشکل اصلی در نظرسنجی‌ها احصا شد که یکی از این موارد تسهیل مسیرهای دسترسی بین شیراز و صدرا بود.

وی ادامه داد: شیراز و صدرا مکمل یکدیگرند و در یکسال اخیر اقداماتی در حوزه توسعه راه‌های بین این دو شهر شروع شده و تا سال آینده مشکلات مسیرهای دسترسی صدرا برطرف خواهد شد.

وی اضافه کرد: حمل و نقل عمومی انبوه نیز یکی دیگر از اولویت‌های دیگر صدرا است که باید مدنظر قرار گیرد،همچنین توسعه حمل و نقل ریلی صدرا با همکاری و هم افزایی بین مدیران و دستگاه های اجرایی محقق شود.

طاهرخانی مشکل دیگر صدرا را کمبود زیرساخت فرهنگی و اجتماعی دانست و گفت: بدون وجود زیرساخت های اجتماعی و فرهنگی امکان شکل گیری جامعه نخواهد بود.

وی ادامه داد: تنوع فرهنگی و قومیتی در شهرهای جدید بسیار است از این رو باید کار فرهنگی بیشتر از سایر شهرها در این مناطق مدنظر باشد و طی سالیان گذشته قصوری در حوزه فرهنگی و اجتماعی در شهرهای جدید رخ داده که اکنون باید جبران شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی در بخش دیگر سخنان خود با بیان این مطلب که در حوزه زیرساخت‌ها طی ۴۰ سال گذشته خدمات بسیاری انجام شده اما ایجاد فضاهای معماری فاخر کمتر مورد توجه بوده،گفت: باید نقشی از فرهنگ ایرانی و اسلامی جامعه معاصر در محیط های شهری باقی بماند.

وی اضافه کرد: بر همین اساس مصلای نماز جمعه و کتابخانه عمومی صدرا با طراحی فاخر برگرفته از فرهنگ جامعه در دستور کار است و امروز نیز رسماً عملیات اجرایی این دو طرح آغاز شد.

طاهرخانی گفت: طرح اقدام ملی مسکن یکی از مسولیت های ویژه شهرهای جدید است که صدرا هم دنبال می شود و بهترین زمین های صدرا برای این کار اختصاص یافته است.

اقدامات کارشناسی برای ارتقا جایگاه سیاسی و اداری در حال انجام است

استاندار فارس، در این مراسم یکی از پایه های اصلی توسعه هر شهر را توسعه فرهنگی در قالب کالبد و فیزیک و فعالیت های فرهنگی دانست و ابراز امیدواری کرد با ایجاد زیرساخت‌های کالبدی شاهد انجام فعالیت‌های فرهنگوران و فرهیختگان در چنین مکان هایی و حرکت صدرا در مسیر پیشرفت همه جانبه باشیم.

عنایت‌الله رحیمی با اشاره به اینکه در چند سال گذشته اقدامات درخور توجهی در شهر صدرا انجام شده است، افزود: تعیین تکلیف نسخه تجدید نظر طرح تفصیلی شهر صدرا یکی از این اقدامات اثر بخش است که امیدواریم با ابلاغ این طرح جدید دستگاه های اجرایی با دانستن وظایف و تکالیف خود، خدمت رسانی به این شهر را بهتر از گذشته انجام دهند. 

رحیمی ادامه داد : اگر از سال ۷۴ تا کنون که شهر صدرا ایجاد شده است، سالانه سه مدرسه در این شهر ساخته می‌شد، در حال حاضر فضای آموزشی دارای بیش از ۵۰ مدرسه بود که بی شک آرامش و رفاه بیشتری برای ساکنان صدرا در پی داشت.

وی بیان کرد : در سال‌های گذشته تلاش‌های چشمگیری برای جبران عقب ماندگی ها در شهر صدرا انجام شده که نتایج مهمی در خدمت رسانی به مردم و توسعه این شهر دارد.

استاندار فارس همچنین از انجام اقدامات کارشناسی برای ارتقای جایگاه سیاسی و اداری شهر صدرا و تفاهم با نمایندگان شهرستان در این زمینه سخن گفت و افزود: در صورت تصمیم‌گیری نهایی وزارت کشور نمایندگان دولت در این شهر مستقر خواهند شد.

وی به گسترش زیر ساخت های حمل و نقل درون و برون شهری صدرا نیز اشاره کرد و افزود: ساخت خیابان‌ها، تعریض و تعمیر ورودی صدرا ، تعریض ورودی دوم که به شکل آزاد راه عمل می‌کند و به زودی به بهره برداری می رسد، احداث جاده شیراز به سمت باجگاه از جمله اقداماتی است که شهر صدرا را از بن بست خارج و این شهر را به عنوان شهر برتر در سلسله مراتب سکونتی استان فارس مطرح خواهد کرد.

استاندار فارس بیان کرد: همدلی و هماهنگی و اراده ای که بین نهادها و دستگاه های استان وجود دارد زمینه توسعه و حرکت رو به جلو شهر صدرا فراهم شده است.

وی همه افراد را به انصاف دعوت کرد و گفت: بعضی افراد با وارد کردن هجمه هایی در فضای مجازی ، می‌گویند در صدرا کاری انجام نشده در حالی که یک مقایسه ساده نشان می‌دهد در چند سال گذشته چه خدماتی به این شهر ارائه شده است.

استاندار فارس ضمن تبریک هفته کتاب و کتابداری، به کسب رتبه اول انجمن کتابخانه‌های فارس اشاره کرد و گفت: جایگاه برتر در امور فرهنگی زیبنده نام بلند آوازه فارس است.

پیشنهاد تاسیس شرکت عمران شهرهای جدید فارس

نماینده مردم شیراز و زرقان در مجلس شورای اسلامی نیز مشارکت شرکت عمران صدرا و شرکت شهرک های جدید را نسبت به توسعه راههای ارتباطی از جمله ایجاد آزادراه قابل تقدیر دانست و گفت: هم اکنون در شهر صدرا علاوه بر حضور فعال در اقدامات زیر ساختی در سطح محلی شاهد حضور فعال این شرکت در بخش‌های منطقه ای و ملی هستیم که ایجاد راههای دسترسی به شهر شیراز و اتصال به آزادراه تهران و اصفهان از جمله اقدامات است.

جعفر قادری تشکیل شرکت عمران شهرهای جدید استان را پیشنهاد داد و از استاندار فارس شناسایی نقاط مستعد برای پیشرفت و پذیرش سکونت را خواستار شد و گفت: توسعه شهر صدرا می تواند الگویی مناسب برای شناسایی شهرهای جدید در اطراف شهر شیراز و سایر شهرستان های استان باشد.

وی ادامه داد: هرچند که درمانگاه علوم پزشکی در حال افتتاح است باید زمینه حضور درمانگاه تامین اجتماعی برای ارایه خدمات به بیمه شدگان فراهم گردد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس اظهار داشت: در بحث بهره‌برداری از تاسیسات فاضلاب اقدامات برای بهره‌مند شدن تمام مشترکان و تحت پوشش قرار دادن تمام خانوارها در شهر صدرا باید در دستور کار قرار بگیرد.

لزوم جبران کاستی‌های فرهنگی شهر جدید

مدیر عامل شرکت عمران شهر جدید صدرا نیز در این مراسم گفت:  به رغم جمعیت بالا این شهر تاکنون کتابخانه ای نداشت و امروز شاهد افتتاح اولین کتابخانه این شهر و آغاز ساخت کتابخانه مرکزی صدرا با ٣۵میلیارد تومان اعتبار بودیم که گام بزرگی در حوزه فرهنگی شهر است. 

حاجی پور افزود: یکی دیگر از پروژه هایی که ما امروز شاهد آن بودیم آغاز عملیات اجرایی مصلای بزرگ و مجتمع مذهبی فرهنگی صدرا است که امیدواریم این پروژه ها در زمینه آرامش مذهبی صدرا نقش مهمی ایفا کند. 

وی با اشاره به کمبود فضای ورزشی مناسب در صدرا گفت: صدرا تاکنون فاقد یک مجموعه ورزشی بود اما در این رابطه تا کمتر از یکماه آینده شاهد افتتاح مجموعه بین المللی ورزشی صدرا با ظرفیت دو هزار صندلی خواهیم بود که همه این پروژه در قالب سیاست توسعه فرهنگی این شهر جدید است.

پروژه کتابخانه مرکزی شهر صدرا با اعتباری بالغ بر ۳۵۰ میلیارد ریال در زمینی بمساحت ۴ هزار و ۵۵۰ متر مربع و زیربنای ۲ هزار و ۵۴۵ مترمربع احداث می شود.

همچنین پروژه مجتمع های پلیس های تخصصی در شهر جدید صدرا با اعتباری بالغ بر ۱۲۵ میلیارد ریال در زمینی به مساحت ۳ هزارمترمربع زیر بنای ۱ هزار و ۴۶۰ مترمربع احدات خواهد شد.

در همین زمینه فرهنگ سرای قرآن و کتابخانه فاز ۲ شهر صدرا با اعتباری بالغ بر ۵۰ میلیارد ریال در زمینی به مساحت ۹۰۰ متر مربع و زیربنای ۲۰۸۳ مترمربع افتتاح شد.

مصلای بزرگ شهر صدرا نیز با اعتباری بالغ بر ۷۴۶ میلیارد ریال در زمینی به مساحت ۱۶ هزار و ۲۹۲ متر مربع و زیر بنای ۱۷ هزار و ۳۳ متر مربع مشتمل بر بخش های شبستان و صحن و رواق و کتابخانه و سالن بزرگ احداث می شود.

شهر جدید صدرا در فاصله ۲۰ کیلومتری شیراز واقع شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 6 =