فرماندار: شهرک‌های تازه تاسیس پیشوا به کتابخانه نیاز دارند

تهران- ایرنا- فرماندار شهرستان پیشوا گفت: با احداث شهرک‌های جدید در پیشوا، هزاران نفر به سکنه موجود در شهرستان افزوده شده و لازم است تا با احداث کتابخانه، نیاز فرهنگی ساکنان این مناطق تأمین شود.

حسین عباسی روز شنبه در دیدار با رئیس و کارکنان اداره کتابخانه‌های عمومی پیشوا که به مناسبت آغاز هفته کتاب و کتابخوانی صورت گرفت اظهار کرد: بخش زیادی از مشکلات موجود در جامعه، متاثر از مسائل و مشکلات فرهنگی است که با تقویت زیرساخت‌های فرهنگی به ویژه حوزه مطالعه، می‌توان فرهنگ عمومی جامعه را ارتقاء بخشید و مشکلات را کاهش داد.

وی گفت:سهم نیم درصدی کتابخانه‌های عمومی از محل درآمد شهرداری‌ها در قانون تعیین و مراجع تفسیر قوانین نیز مشخص است، با تحقق این امر قانونی می‌توان بسیاری از کمبودهای حوزه کتابخوانی را برطرف کرد.

فرماندار پیشوا افزود: توسعه فضای کتابخانه فقط به مناطق شهری محدود نمی‌شود و توسعه فعالیت‌های فرهنگی‌ و ترویج کتابخوانی در سطح روستاها نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و دهیاران و مدیران روستایی موظفند تا با وجود تمامی کمبودها، در این عرصه ورود جدی داشته باشند.

عباسی گفت: استقرار کتابخانه در جلیل‌آباد و طارندبالا فرصتی برای توسعه فعالیت‌های فرهنگی در مناطق روستایی اس که باید به خوبی از آن استفاده کرد.

وی تاکید کرد: از آنجا که شیوع کرونا بسیاری از فعالیت‌ها را تحت تاثیر قرار داده کتابخانه‌های عمومی شهرستان باید ابتکار عمل را به‌ دست گرفته و از فضای مجازی برای ارتقای سطح مطالعه حداکثر استفاده را کنند.

۴هزار نفر عضو فعال کتابخانه‌های عمومی شهرستان پیشوا هستند
رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی پیشوا در این جلسه گفت: شهرستان پیشوا از سه کتابخانه عمومی برخوردار بوده و ۴ هزار نفر عضو فعال از خدمات این کتابخانه‌ها استفاده می‌کنند.

مینا نوروزی افزود: ۴۰ هزار جلد کتاب در مخزن‌ اصلی، کودک و نوجوان، مرجع و دیداری و شنیداری کتابخانه ۱۵ خردادو کتابخانه شهدای امامی امین جلیل آباد از ۱۰ هزار جلد کتاب برخوردار است.

وی اظهار کرد: با وجود کمبود بودجه و امکانات، کتابخانه جلیل‌آباد سال گذشته به عنوان یکی از بهترین کتابخانه‌های روستایی استان تهران شناخته و معرفی شد.

پیشوا با بیش از ۸۰ هزار نفر جمعیت در ۴۵ کیلومتری جنوب‌شرق تهر واقع شده است.
۲۴ تا ۳۰ آبان هفته کتاب و کتابخوانی نامگذاری شده است.
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 10 =