دستگاه بومی تصفیه شیمیایی روغن ترانسفورماتور در مشهد رونمایی شد

مشهد- ایرنا- دستگاه تمام اتوماتیک و بومی‌سازی شده تصفیه شیمیایی آنلاین روغن ترانسفورماتور عصر شنبه با حضور مدیرعامل سازمان توانیر در پست برق دانشجو مشهد رونمایی شد.

مدیرعامل شرکت برق خراسان در این مراسم گفت: با ساخت این دستگاه، ایران پنجمین کشور دنیاست که دستگاه تمام اتوماتیک و بومی سازی شده تصفیه شیمیایی آنلاین روغن ترانسفورماتور را در اختیار دارد که رسیدن به این مهم در شرایط تحریمی و فشارهای اقتصادی، برگ زرینی از افتخارات ملی است.

رضا ریاحی ترانسفورماتورهای قدرت را یکی از مهمترین تجهیزات در شبکه برق دانست و ادامه داد: روغن عایق در داخل این ترانسفورماتورها طی سالهای بهره برداری از این دستگاه به دلیل حرارت، اکسیداسیون و رطوبت، کیفیت عایقی خود را از دست می‌دهد اما دستگاه تصفیه روغن شیمیایی، میتواند زنجیره عایقی روغن را که به مرور زمان از کیفیت آن کاسته شده است دوباره بازسازی و روغن را قابل استفاده مجدد کند.

وی یادآور شد که سالها قبل نیز همین شرکت دستگاه تصفیه فیزیکی روغن را ساخته بود که ذرات معلق در ترانسفورماتور را فیلتر می‌کرد.

مدیرعامل شرکت برق خراسان کنترل تمام خودکار دستگاه و امکان ارتباط از طریق اینترنت، بی نیازی به قطع برق ترانسفورماتور، ساخت تمامی تجهیزات به صورت کاملا بومی، قابلیت تصفیه با ظرفیت چهار هزار و ۵۰۰ لیتر بر ساعت،بهره گیری از بهترین کیفیت تجهیزات، سازگاری با محیط زیست و کاهش گازهای آلاینده، بهبود پارامترهای روغن ترانس مطابق استاندارد، توقف تخریب عایق سلولزی، راه‌اندازی و کاربری آسان به همراه عیب یابی از طریق اینترنت را از مزایای این دستگاه برشمرد.

ریاحی افزود: با توجه به حجم روغن‌های سراسر کشور برای تصفیه شیمیایی و  نیز با توجه به ظرفیت تصفیه دستگاه‌ها پیش بینی می‌شود با حدود ۱۰ دستگاه، برای تصفیه این روغن‌های فرسوده چهار سال زمان نیاز باشد.

وی گفت: عملیات تصفیه شیمیایی منجر به کاهش روغن‌های آلوده انبار شده و به طبع کاهش آلودگی‌های محیط زیستی می‌شود.

به گفته مدیرعامل شرکت برق خراسان ساخت این دستگاه برای حدود ۱۰ نفر به صورت دایم و پنج نفر به صورت پاره وقت اشتغال ایجاد می کند.

ریاحی اظهار کرد: در منطقه زیر پوشش این شرکت ۴۹ دستگاه ترانسفورماتور و راکتور ۴۰۰ و ۲۳۰ کیلوولت با حدود ۲.۵ میلیون لیتر روغن و ۳۵۲ ترانسفورماتور و راکتور ۱۳۲ و ۶۳ کیلوولت با حدود ۷ میلیون لیتر روغن فعال است که از این تعداد، حدود ۴۰ دستگاه نیازمند تصفیه روغن شناسایی و روغن ۲۵ دستگاه آن تصفیه شده است.

وی افزود: تاکنون ۶۰۰ هزار لیتر از روغن‌های فرسوده در ترانسفورماتورهای شرکت برق منطقه‌ای خراسان تصفیه شده‌ که این اقدام حدود ۱.۵ میلیون یورو صرفه جویی اقتصادی داشته است.

مدیرعامل شرکت برق خراسان گفت: سازنده این دستگاه تمام اتوماتیک تاکنون کارهای بسیار خوبی را در زمینه بومی سازی دستگاه‌ها و تجهیزات برق انجام داده و امروز هم افتخار دیگری را به افتخارات صنعت برق کشور اضافه کرده و برای صادرات به خارج و تکثیر این دستگاه در سراسر کشور نیز آماده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =