جلوگیری از انتقال پول به کوبا در روزهای پایانی دولت ترامپ

تهران – ایرنا – شبکه مالی وسترن یونیون آمریکا در پی تحریم های تازه واشنگتن بر کوبا در روزهای پایانی دوره ریاست جمهوری ترامپ، روز شنبه به مشتریانش هشدار داد که عملیات انتقال پول به این کشور آمریکای لاتین تا ۱۰ روز دیگر متوقف خواهد شد.

به گزارش ایرنا از خبرگزاری رویترز؛ از آنجا که کوبائی های شاغل در ایالات متحده از شبکه خدمات مالی و ارتباطی آمریکایی وسترن یونیون برای انتقال درآمدهایشان به کشور خود بهره می برند، تحریم های آمریکا به بسیاری از شهروندان کوبا که با این درآمدها زندگی خود را می گذرانند، آسیب می رساند.

اکنون مشتریان کوبائی این شرکت با توجه به سخت ترین بحران اقتصادی کوبا که از هنگام فروپاشی اتحاد جماهیز شوروی بی سابقه بوده و با همه گیری ویروس کرونا، تشدید شده است، باید راه های تازه برای فرستادن درآمدهایشان به داخل کشور و انتقال پول بیابند.

یک راه جایگزین برای انتقال پول به کوبا می تواند از طریق پروازهای از مبدا ایالات متحده به کوبا باشد که پس از بسته شدن مرزها در اوایل همه گیری این بیماری، متوقف شد، اما تا چند روز آینده از سرگرفته می شود.  شهروندان کوبا در خارج از دیگر سامانه ها و شبکه های دیجیتال تازه کار نیز می توانند برای انتقال پول به داخل بهره ببرند.

درآمدهای کوبائی ها شاغل در کشورهای دیگر، از منابع مهم تامین ارزهای معتبر برای اقتصاد ناکارآمد دولتی به شمار می رود که زیر فشار تحریم های بازرگانی ایالات متحده نیز قرار گرفته است.

وسترن یونیون،  گسترده ترین شبکه انتقال پول جهان، روز ۲۲ نوامبر (۲ آذر) را مهلت پایانی مشتریانش برای انتقال پول به کوبا و تاریخ ۲۳ نوامبر (سوم آذر) را آخرین مهلت آنان برای دریافت پول پیش از تاریخ اجرای قوانین تازه واشنگتن برای تحریم کوبا در ۲۶ نوامبر (۶ آذر) تعیین کرده است. این قوانین شرکت های آمریکایی را از ارسال درآمدهای شهروندان کوبا به کشورشان از طریق شرکت هایی مانند فینکی مکس، ممنوع می کند.

بنابر ادعای واشنگتن، شبکه مالی فینکی مکس شریک اصلی وسترن یونیون در کوبا، به ارتش این کشور وابستگی دارد.

وسترن یونیون اعلام کرده که در مهلت یک ماهه در جستجوی چاره ای برای جلوگیری از توقف فعالیت در کوبا بوده، اما نتوانسته است راه حلی بیابد.

این در حالیست که جو بایدن رئیس جمهوری منتخب آمریکا تلویحا اعلام کرده است که قصد دارد پس از آغاز به کار در ۲۰ ژانویه (اول بهمن)، سیاست هایی برعکس اقدامات آسیب رسان دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری کنونی به روابط خانوادگی، مانند جلوگیری از ارسال درآمد از خارج به کوبا و سفر شهروندان این کشور به ایالات متحده، به اجرا درآورد.

اخبار مرتبط