۱۷۷ جلسه دادرسی الکترونیک در دادسرای قزوین برگزار شد

قزوین - ایرنا - دادستان عمومی و انقلاب قزوین از برگزاری ۱۷۷ جلسه دادرسی الکترونیک در دادسرای مرکز استان، طی مهرماه سال جاری به منظور ارائه خدمات قضایی غیرحضوری، تسریع در روند رسیدگی و کاهش هزینه‌ها خبر داد.

به گزارش ایرنا به نقل از روابط عمومی دادگستری کل استان قزوین، محمد قاسمی روز شنبه در تشریح این خبر، افزود: دستگاه قضایی از تهدید کرونا به عنوان یک فرصت استفاده کرد و بر همین اساس، سامانه‌های مختلف الکترونیکی را به منظور ارائه غیرحضوری خدمات قضایی در تیرماه سال جاری راه اندازی نمود.
وی اضافه کرد: در این راستا سامانه ارتباط الکترونیکی دادسرای قزوین با زندان برقرار شد و شعب تحقیق دادسرا در مواردی که نیاز به حضور متهم در دادسرا نباشد، از طریق این سامانه با زندان ارتباط تصویری برقرار می‌کنند و دفاعیات متهم را اخذ می‌نمایند.
وی افزود: استفاده از سامانه‌های الکترونیکی در دستگاه قضایی به خصوص ارتباط تصویری با زندان، کاهش هزینه‌ها و حوادث احتمالی اعزام و بدرقه زندانیان و همچنین کاهش اطاله دادرسی را در پی دارد و امیدواریم در آینده‌ای نزدیک بهره گیری از سامانه‌های الکترونیک در دستگاه قضایی گسترش چشمگیری یابد تا جامعه، خدمات قضایی را در سهولت کامل و به صورت غیر حضوری دریافت کند.
قاسمی به آمار دادرسی الکترونیک در دادسرای قزوین اشاره کرد و بیان داشت: برگزاری جلسات دادرسی الکترونیک در استان طی ماه‌های گذشته افزایش قابل قبولی داشته است، به گونه‌ای که در تیرماه سال جاری ۴۴ مورد، مرداد ماه ۸۸ جلسه، شهریور ۱۵۲ مورد و در مهرماه نیز ۱۷۷ جلسه دادرسی الکترونیک توسط شعب تحقیق دادسرای قزوین برگزار شده است.
این مقام قضایی استان تصریح کرد: در راستای تحقق دادرسی الکترونیک، در برخی موارد دادرسی به صورت تمام الکترونیک انجام می‌شود و تاکنون ۸۶ فقره پرونده با موضوع مفقودی چک به صورت کاملاً الکترونیکی در دادسرای قزوین رسیدگی شده است.
وی اضافه کرد:در این روش،  پس از اعلام مفقودی چک از طریق دفاتر الکترونیک قضایی، موضوع به صورت سیستمی به دادسرای قزوین ارسال می‌شود و واحد ارجاع نیز تعیین شعبه می‌کند و بعد از آن، شعبه راساً موضوع مفقودی چک را به بانک مورد نظر اعلام می‌نماید بنابراین در هیچ یک از مراحل نیاز به حضور صاحب چک نیست.
دادستان عمومی و انقلاب قزوین خاطر نشان کرد: امروزه فناوری‌های نوین و الکترونیک گسترش چشمگیری داشته و استفاده صحیح از این فناوری‌ها موجب بهبود و تسریع در ارائه خدمات می‌شود.
وی اضافه کرد: دستگاه قضایی نیز طی سال‌های اخیر اقدامات قابل توجهی را در راستای دادرسی الکترونیک و ارائه خدمات قضایی غیرحضوری برنامه ریزی و اجرایی کرده است و امیدواریم در آینده‌ای نزدیک با استفاده از فناوری‌های نوین، دادرسی الکترونیک در قوه قضاییه کاملا محقق شود و شهروندان بدون مراجعه، خدمات قضایی را در سهولت کامل دریافت نمایند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 3 =