خراش کرونا بر چهره ۲۷ شهرستان فارس

شیراز - ایرنا- در حالی به اواخر آبان ماه نزدیک می شویم که ویروس کرونا چهره ۲۷ شهرستان استان فارس را سرخ کرده است؛ ۹ شهرستان این استان نیز در وضعیت نارنجی یا هشدار به سر می برند.

توصیه های بهداشتی همچنان بر رعایت شیوه نامه ها، فاصله گذاری و سخت گیری در اجرای محدودیت‌ها است.

برای جلوگیری از انتقال ویروس بین افراد مبتلا و افراد سالم طرح رهگیری بیماران کرونایی در سطح  استان فارس با استفاده از تماس تلفنی آغاز شده است و بزودی نیز موضوع رهگیری بیماران با استفاده از شبکه تلفن همراه نیز عملیاتی خواهد شد.

 شماره تلفن همراه و ثابت افراد در زمان تست آزمایشگاهی گرفته خواهد شد و این افراد موظف هستند که روزانه بصورت مداوم پاسخگوی پرسنل دانشگاه علوم پزشکی باشند و ضمن انتقال آموزش ها و اطلاع از وضعیت بیماری شرایط خروج احتمالی آنها از منزل نیز رصد خواهد شد.

همچنین در راستای کاهش همه گیری ها براساس مصوبه  ستاد استانی مدیریت کرونا در استان فارس ، دورکاری کارکنان دستگاه های اجرایی استان که پیش از این یک سوم بود تا سقف ۵۰ درصد افزایش پیدا کرده است  و خدمات حضوری بانک‌های استان نیز متوقف شده است.

فعالیت مشاغل غیرضروری در ۳۶ شهرستان استان تا ۲۰ آذرماه از ساعت ۱۸ تا صبح روز بعد تعطیل خواهند بود و تنها مشاغل ضروری اجازه فعالیت خواهند داشت. عمده اماکن، مراکز و اصناف زیر مجموعه اداره کل ورزش و جوانان، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، اداره کل آموزش و پرورش و سازمان صنعت، معدن و تجارت هستند که این دستگاه ها باید بر فعالیت های خود نظارت داشته باشند و پاسخگو باشند.

همچنین از سوی سپاه و بسیج استان فارس نقاهتگاه‌های محله‌ای  در سراسر استان با عنوان سرای محلات در حال راه اندازی  است تا بیماران کرونا دوران نقاهت خود را در این مکان‌ها طِی کنند.

ستاد مدیریت دانشگاهی بیماری کووید ۱۹ در دانشگاه علوم پزشکی شیراز  روز شنبه یاد مدافعان سلامت که هفته  گذشته به جمع شهیدان پیوستند را گرامی داشت و از از افزایش آمار ابتلای کادر بهداشت و درمان درگیر با کرونا و شهادت مدافعان سلامت در فارس خبر داد.

 مهرزاد لطفی رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز در دویست و سومین با خواندن فاتحه برای شهدای مدافعان سلامت به ویژه دکتر  عباس صفرپور پزشک شبکه بهداشت و درمان فیروزآباد و  مریم رحیمی  پرستار بیمارستان محمداسماعیل امتیاز و فوریت های جراحی شهید رجایی، از تلاش بی وقفه کارکنان بهداشت و درمان درگیر با کرونا تقدیر و برای تمامی مدافعان سلامت آرزوی سلامتی کرد.

وی با پیگیری مصوبه های پیشین ستاد مقابله با کرونا، برای تمامی بیماران به ویژه بیماران کووید۱۹ آرزوی سلامتی کرد و از مردم خواست تا برای سلامتی مدافعان سلامت نیز دعا کنند.

برپایی تیم های سیار و ایستگاه های هشدار دهنده در سطح شهر و بررسی طرح کشوری برنامه محله محور برای رویارویی با کووید۱۹ با همکاری نیروهای بسیج استان، از دیگر محورهای این نشست بود که از سوی رییس دانشگاه مورد بررسی قرار گرفت.

 عبدالرسول همتی  معاون بهداشت دانشگاه نیز دیگر عضو این نشست  نیز که درباره اهم اقدامات پیشگیرانه حوزه خود در راستای مقابله با بیماری کووید ۱۹ در سطح استان، گزارشی ارایه داد.

این مقام مسوول در دانشگاه با بیان اینکه   ۳۵ نفر در روز گذشته به دلیل ابتلا به کروناویروس جان خود را از دست دادند افزود: با این موارد جدید، تاکنون آمار موارد فوتی به دلیل ابتلا به کرونا ویروس در فارس به هزار و ۹۰۹ نفر رسیده است.

دکتر همتی ادامه داد: مجموع بهبودیافتگان از بیمارستان ها و ایزوله خانگی در استان نیز به ۹۸ هزار و ۹۰۶ نفر رسیده است.

او با تاکید بر اهمیت در خانه ماندن و قرنطینه افراد مبتلا به کروناویروس در قطع زنجیره انتقال توصیه کرد: مردم فهیم استان در صورت مشاهده تردد بیماران مبتلا به کروناویروس در سطح جامعه و خارج از قرنطینه خانگی، می توانند با شماره های ۱۸۱۹ و ۱۵۹۰ تماس بگیرند تا پیگیری های لازم از سوی مراجع ذیصلاح اعمال شود.

اخبار مرتبط