قبرس سفر اردوغان به بخش شمالی این کشور را غیرقانونی خواند

تهران-ایرنا- دفتر ریاست جمهوری قبرس روز شنبه سفر پیش‌روی رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه به بخش ترک‌نشین در شمال قبرس را اقدامی تحریک‌آمیز، بی‌سابقه و نقض قوانین بین‌المللی خواند.

به گزارش ایرنا، ریاست جمهوری قبرس در بیانیه ای که رسانه های منطقه آن را منتشر کردند اعلام کرد: سفری که اردوغان قرار است روز یکشنبه به شمال قبرس و شهر واروشا داشته باشد، اقدامی تحریک‌آمیز و بی‌سابقه و نقض آشکار قوانین شورای امنیت به شمار می‌رود.

در این بیانیه آمده است: این اقدامات تلاش‌های دبیرکل سازمان ملل برای برگزاری کنفرانس جهت حل بحران قبرس را از بین می‌برد و منجر به ایجاد فضای مثبت و سازنده برای ازسرگیری مذاکرات برای حل مشکل قبرس نمی‌شود.

این بیانیه افزود: این اقدامات ترکیه همچنین احساسات مردم قبرس و اهالی مسیحی واروشا را تحریک می‌کند.

اردوغان پیشتر از تصمیمش برای سفر به شهر واروشا خبر داده بود که خشم مردم قبرس را به همراه داشت.

کیریاکوس میتسوتاکیس نخست‌وزیر یونان نیز بازگشایی سواحل شهر واروشا را در بخشی که تحت اشغال ترکیه است، اقدامی غیرقابل قبول خواند.

یونان پیشتر خواستار توقف اقدامات غیرقانونی ترکیه در ساحل واروشا شده بود.

نیکوس اناستاسیادس رئیس‌جمهوری قبرس نیز ترکیه را از اتخاذ اقدامات یک‌جانبه در بحران قبرس برحذر داشت و اعضای شورای امنیت را در جریان تصمیم ترکیه برای بازگشایی ساحل واروشا قرار داد.

ترکیه اخیرا دومین کشتی حفاری خود با نام «یاووز» را برای اکتشاف گاز در شرق دریای مدیترانه به نزدیکی ساحل جزیره قبرس اعزام کرده است.

اتحادیه اروپا نیز چندی پیش به ترکیه هشدار داده بود که در صورت ادامه دار شدن عملیات اکتشاف گاز در سواحل قبرس، تحریم‌هایی علیه آن کشور وضع می‌کند.

آنکارا گفته است که منطقه اکتشاف و حفاری در منطقه‌ای موسوم به «منطقه انحصاری اقتصادی» صورت می‌گیرد که تحت حاکمیت «جمهوری ترک قبرس شمالی» است.

موضوع اکتشاف نفت و گاز در دریای مدیترانه در سال‌های اخیر به یکی از چالش‌های مهم میان کشورهای حاشیه این دریا تبدیل شده است و هر یک از کشورها و دولت‌های مجاور از جمله ترکیه سعی دارند تا با طرح‌های اکتشافی اقدام به استخراج نفت و گاز از مخازن زیر دریا کنند.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha