فرماندار: قرچک به کتابخانه سیار روستایی نیاز دارد

تهران- ایرنا- فرماندار قرچک گفت: با  توجه به این که تعداد زیادی از ساکنان این شهرستان، در مناطق روستایی سکونت دارند و به منظور توسعه فرهنگ کتابخوانی در این مناطق، قرچک به کتابخانه سیار نیاز دارد.

بهمن خطیبی روز شنبه در جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی که به مناسبت آغاز هفته کتاب و کتابخوانی در محل فرمانداری قرچک برگزار شد اظهار کرد: هفته کتاب و کتابخوانی، فرصتی مغتنم برای گرامیداشت شأن و مقام کتابداران و اعتلای نقش فرهنگی آنان در سوق دادن افراد به سمت کتاب است.
وی افزود: شهرستان قرچک به دلیل نوپا بودن از برخی کمبودها برخوردار است که یکی از این کمبودها در حوزه فضای کتابخانه به ویژه در مناطق روستایی است.
وی تصریح کرد: بسیاری از ساکنان شهرستان قرچک، درمناطق روستایی سکونت دارند و ایجاد کتابخانه‌های سیار می‌تواند گامی مؤثر و راهی مناسب برای ارائه خدمات و ارتقای سطح کتابخوانی در روستاها باشد و مردم را بیش از پیش با کتاب مأنوس کند.
خطیبی تصریح کرد: حمایت مادی و معنوی ارگان‌هایی نظیر شهرداری از کتابخانه‌های عمومی امری ضروری است و از همه فعالان فرهنگی می‌خواهیم این اداره را در تحقق اهداف مربوطه یاری رسانند.
وی از شهرداری قرچک خواست تا تعدادی از بیلبوردهای فرهنگی و هنری سطح شهر را برای معرفی هنرمندان و آثار آنان به منظور ترویج فرهنگ کتابخوانی در اختیار انجمن کتابخانه‌های عمومی قرار دهد.
قرچک به ۸ کتابخانه جدید نیاز دارد
رئیس کتابخانه‌های عمومی شهرستان قرچک در حاشیه این جلسه به خبرنگار ایرنا گفت: شهرستان قرچک در حال حاضر از ۴ کتابخانه شهری برخوردار است که برای رسیدن به استاندارد کشور به احداث ۸ کتابخانه جدید نیاز دارد.
مریم بیات افزود: در حال حاضر بیش از ۱۰ هزار نفر از شهروندان قرچکی عضو کتابخانه‌های عمومی بوده و از ۱۰۰ هزار جلد کتاب موجود در کتابخانه‌ها استفاده می‌کند.
وی تصریح کرد: بیشترین تعداد اعضای کتابخانه‌های عمومی شهرستان را بانوان تشکیل می‌دهند.
وی گفت: قرچک از یک کتابخانه فعال روستایی در روستای قشلاق دوم نیز برخوردار است که این کتابخانه، در اختیار دهیاری روستا قرار دارد و با راه‌اندازی کتابخانه سیار، می‌توان جمعیت بیشتری از روستانشینان را تحت پوشش خدمات کتابخانه‌های عمومی قرار داد.
وی بااشاره به نحوه فعالیت کتابخانه‌های عمومی شهرستان در ایام شیوع ویروس کرونا گفت: هر چند که امکان حضور علاقمندان به کتاب در فضای کتابخانه نیست ولی تمامی خدمات کتابخانه‌ها در فضای مجازی به علاقمندان ارائه می‌شود.
وی از برگزاری مسابقه کتابخوانی، نمایشگاه مجازی کتاب، معرفی کتاب، معرفی نویسندگان شهرستان، مسابقه نقاشی کودکان عضو کتابخانه و تجلیل از خانواده معظم شهدا به عنوان بخشی از برنامه‌های قرچک در هفته کتاب و کتابخوانی یاد کرد.
قرچک با ۲۷۰ هزار نفر جمعیت در ۳۰ کیلومتری جنوب‌شرق تهران واقع شده است.
۲۴ تا ۳۰ آبان هفته کتاب و کتابخوانی نامگذاری شده است.
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 13 =