۴۷ درصد از هدفگذاری صادرات استان قزوین تحقق یافت

قزوین – ایرنا – رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قزوین گفت: هدفگذاری صادراتی استان در سال ۹۹، ۳۴۰ میلیون دلار بوده که از این میزان تاکنون ۴۷ درصد محقق شده است.

به گزارش ایرنا، عزیزالله افضلی روز شنبه در شورای برنامه ریزی و توسعه استان قزوین، افزود: از ابتدای سال جاری تاکنون به لحاظ وزنی ۳۲۸ هزار تن و به لحاظ ریالی ۱۶۱ میلیون دلار صادرات کالا از استان قزوین صورت گرفته که نسبت به سال ۹۸ به لحاظ وزنی ۳۴ درصد و به لحاظ ارزشی ۳۶ درصد منفی بوده است.

این مسوول گفت: با توجه به شیوع ویروس کرونا در سراسر جهان، موضوع صادرات و بخش تجارت تحت تاثیر قرار گرفته و اثرات بسیار زیادی بر صادرات و واردات داشته است.

وی با اشاره به کالاهای صادراتی استان، افزود: آهن آلات، فولاد، تخم مرغ، نایلون، سیب زمینی سرخ شده، چیپس، ظروف شیشه‌ای و... عمده کالاهای صادراتی استان به کشورهای عراق، افغانستان، ترکیه، سوریه، امارات، عمان، پاکستان و... در هفت ماه گذشته بوده است.

این مسوول گفت: در حوزه واردات نیز به لحاظ وزنی ۶۹ هزار تن و به لحاظ ارزشی ۳۵۳ میلیون دلار ارزش واردات استان بوده که در بخش وزنی منفی ۱۸ درصد و در حوزه ارزش دلاری ۶ درصد مثبت بوده است.

افضلی افزود: واردات استان بیشتر در حوزه مواد اولیه، کمپرسورهای برودتی، شیرخشک صنعتی، کنترل پنل‌ها، اسانس‌ها و... بوده که از کشورهای امارات، چین، هند، ازبکستان و سوئیس وارد شده اند.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اضافه کرد: سهم استان از صادرات کشور نیم درصد در حوزه وزنی و ۹ درصد در حوزه ارزشی و در بخش واردات کشور نیز ۳۵ صدم درصد در حوزه وزنی و ۱.۷ دهم درصد در حوزه ارزش دلاری بوده است.

افضلی گفت: عراق بالاترین رتبه را در کشور در بخش تجاری با استان قزوین دارد و کشورهای افغانستان ترکمنستان، پاکستان و ... در رتبه‌های بعدی در این زمینه قرار می‌گیرند.

استان قزوین چهار هزار واحد تولیدی و حدود ۲۵۰ صادرکننده دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 0 =