استاندار: ۶ شهرستان خراسان شمالی وضعیت قرمز کرونایی دارند

بجنورد- ایرنا- استاندار خراسان شمالی گفت: اکنون ۶ شهرستان استان وضعیت قرمز کرونایی دارند و تنها ۲ شهرستان راز و جرگلان و مانه و سملقان در وضعیت نارنجی به سر می‌برند.

محمدعلی شجاعی روز شنبه در گفت و گوی اختصاصی با ایرنا با اشاره به محدودیت های جدیداعمال شده در استان اظهار داشت: همه تلاش ما آن است که در کنار رعایت مسائل اقتصادی و تعطیل نشدن کار و معیشت مردم، کار مردم کمتر به بخش درمان بینجامد.   

وی یک طرف اصلی توفیق در این مسیر را همکاری و همراهی مردم دانست و افزود: ستاد استانی مقابله با کرونا تلاش کرده تا به آنچه گفته است، عمل کند، تا کار مردم کمتر به بخش درمان بینجامد اما یک سوی این محدودیت ها رعایت کردن مردم است که خوشبختانه در اعمال تعطیلی و محدودیت ساعت کاری، کسبه، مردم و بازار همکاری خوبی با مدیریت استان داشته اند.

بیمه بیماران کرونایی روی تخت بیمارستان 

وی بر لزوم پوشش مناسب بیمه ای بیماران کرونایی تاکید کرد و اظهار داشت: برای کمک به مردم و کاهش هزینه های سرسام‌آور درمانی بیمارانی که نیاز به بستری شدن در بیمارستانها دارند، هر بیماری که بستری می شود، همان جا و روی تخت بیمارستان بیمه می شود.

شجاعی افزود: براساس مصوبات جدیدی که برای حل مشکلات بیماران بدون پوشش بیمه ای صورت گرفته، هر بیمار کرونایی علاوه بر اینکه پس از بستری شدن بیمه می شود،  تمام اقلام دارویی مورد استفاده وی در مسیر درمان نیز زیر پوشش بیمه قرار گرفته است.

استاندار خراسان شمالی گفت: حتی کسانی که از بیمارستان ترخیص می شوند تا دوره مراقبت را در خانه سپری کنند مشمول بیمه می شوند و این مشکل آنان برطرف شده است.

مقام عالی دولت در خراسان شمالی افزود: پیش از این شمار زیادی از مبتلایان یا بیمه نبودند و یا بیمه هایشان کامل نبود و مصوبات جدید تمام این مشکلات را رفع کرده است.

شجاعی در مورد شرایط شیوع کرونا در شهرستان اسفراین نیز گفت: وضعیت این شهرستان و دیگر مناطق استان متغیر است و این شهرستان یکی از بدترین وضعیت ها را به لحاظ کرونا داشت که با پیگیری های دانشگاه علوم پزشکی و کمک مدیریت استان اکنون وضعیت بهتر شده است.

وی افزود: در وضعیت کنونی یکی از معضلاتی که در اسفراین داریم تردد اهالی آن با شهرهای همجوار در استان خراسان رضوی است که ممکن است به اعمال محدودیت هایی در تردد آنان بینجامد.

وی با اشاره به ترددی که دیگر نقاط استان با برخی شهرستانهای استانهای همجوار دارند، گفت: برخی از شهرستان های ما به طور طبیعی و روزمره با استان گلستان، خراسان رضوی و سمنان در ارتباطند و نمی توان بر این ارتباط، که موجب انتقال بیماری هم می شود، چندان کنترلی داشت.

اعمال محدودیت های جدید از اول آذرماه

استاندار خراسان شمالی با اشاره به مشاهده نخستین مورد مثبت کرونا در استان در ۱۱ اسفند سال ۹۸، گفت: در چند ماه اول شیوع بیماری شناخت کافی از بیماری در جهان و به تبع آن در کشور وجود نداشت و همه انتظار داشتند که بیماری پس از چند ماه از بین برود اما این طور نشد و با برداشتن برخی محدودیت ها، که در همه دنیا با نظرداشت مسائل اقتصادی صورت گرفت، علیرغم تاکیداتی که بر رعایت پروتکل های بهداشتی می شد، شیوع ویروس گسترش یافت و عده بیشتری را گرفتار کرد.

شجاعی با اشاره به اختیار استانها برای اعمال برخی محدودیت ها، افزود: ما نیز با تصمیماتی که در استان گرفتیم توانستیم در چند ماه اخیر به خوبی وضعیت استان را از نظر کنترل این بیماری مدیریت کرده و مسیر را به خوبی طی کنیم.

وی با اشاره به بیانات اخیر رهبر معظم انقلاب در خصوص ضرورت کنترل و مدیریت این بیماری، گفت: پس از سخنان رهبری به این جمع بندی رسیدیم که باید دوباره محدودیت های بیشتری را اعمال کنیم که این تصمیم گرفته شد و امروز نیز در جلسه ویدیوکنفرانسی که با ستاد ملی کرونا داشتیم مقرر شد باز هم محدودیت های جدیدی از اول آذرماه وضع شود.

استاندار خراسان شمالی خاطرنشان کرد: یقینا استان ما هم نمی تواند از این بحث مستثنی باشد و محدودیت های جدید شامل استان ما نیز می شود.

خراسان شمالی از ابتدای مردادماه در وضعیت قرمز کرونایی قرار گرفته است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 12 =