پیشگیری از ویروس جهشی کرونا نیازمند همکاری بیشتر مردم است

زاهدان- ایرنا- معاون امنیتی انتظامی استاندار سیستان‌وبلوچستان به نقل از کارشناسان گفت: ویروسی که اکنون دچار جهش شده سرعت انتقال بسیار بالا و شدت بیماری بیشتری دارد به همین سبب برای پیشگیری از آن همکاری مردم بسیار ضروریست.

محمدهادی مرعشی روز شنبه در حاشیه نشست ستاد کرونا در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: دستگاه‌های اجرایی توان مشخصی دارند و مردم باید به این جمع بندی برسند که نمی‌توان با اقدامات سلبی از این بیماری جلوگیری کرد بلکه باید همکاری لازم را داشته باشند.

وی بیان کرد: در ادامه مصوبات و دستورالعمل روزشنبه ستاد ملی مبارزه با کرونا که اعلام خواهد شد به این جمع بندی رسیدیم تا زمان ابلاغ دستورالعمل، در هفت شهرستان که وضعیت قرمز، زرد و نارنجی دارند تمامی مدارس، آموزشگاه‌ها و همه مراکزی که به نوعی با آموزش دانش آموزان سرو کار دارند به مدت ۲ هفته تعطیل خواهد بود.

 وی افزود: البته معلمان مانند دستگاه‌های اجرایی  ۵۰ درصد قطعا سر کار خواهند بود و همچنین تمامی دستگاه‌های اجرایی به جز دستگاه‌های خدمت‌رسانی که در دستور العمل آمده و دستگاه‌های اجرایی نیز مطلع هستند به صورت یک سوم فعالیت خواهند داشت و نمازهای جمعه و جماعات در شهرستانهای قرمز و زرد شامل زاهدان، زابل، خاش و سراوان تعطیل خواهد بود که امید است مردم و ائمه جمعه به این بخش کمک کنند تا به یک وضعیت نرمال برسیم.

 معاون امنیتی انتظامی استاندار سیستان و بلوچستان بیان کرد: دکتر هاشمی رییس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گزارش‌های خوبی را ارائه کرد اما با این شرایطی که در سطح استان و کشور پیش آمده و سرعتی که این ویروس در شیوع بیماری گرفته ضرورت دارد مردم بطور کامل و باجدیت پروتکل های بهداشتی را رعایت کنند.

وی تصریح کرد: استفاده از ماسک خیلی سخت نیست و مردم باید و حتما ماسک بزنند و در مجالس و محافل شرکت نکنند.

مرعشی ادامه داد: از هم استانی های عزیز درخواست می شود دورهمی‌های خویشاوندی را برای مدتی کنار بگذارند تا درگیر بیماری نشوند به هر حال وضعیتی بسیار سختی است  این اوضاع کار پرسنل بهداشت و درمان را بسیار سخت خواهد کرد زیرا تخت‌های بیمارستان به اندازه کافی نیست.

وی تاکید کرد: باید اصول بهداشتی رعایت شود تا در سطحی قرار بگیریم که وضعیت قرمز را به نارنجی تبدیل و نارنجی را نیز به زرد و سفید تغییر دهیم تا سیستان‌وبلوچستان با کمک مردم از آلودگی پاک شود.

معاون امنیتی انتظامی استاندار سیستان‌وبلوچستان بیان کرد: متاسفانه بعضی از مصوبات در سطح جامعه رعایت نمی‌شود که در نشست امروز در این رابطه بحث و تبادل نظر و مقرر شد با کسبه ای که پروتکل ها را که رعایت نمی‌کنند برخورد شود.

مرعشی با اشاره به اینکه مغازه هایی که رعایت نکنند پلمب خواهند شد ادامه داد: تیم‌های نظارتی از امروز به صورت فعال‌تر و گسترده‌تر با کمک نیروهای بسیج فعالیت خودشان را آغاز خواهند کرد.

وی تاکید کرد: همه باید پروتکل های بهداشتی را رعایت کنند در غیر اینصورت قطعا به سمت برخورد با کسانی که رعایت نکنند خواهیم رفت. 

روند بیماری درسیستان‌وبلوچستان صعودی است

رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان نیز گفت: با  آمارهایی که در هفته گذشته وجود داشت شاهد روند افزایشی در سراسر استان سیستان و بلوچستان هستیم که  این مهم در جنوب استان شدت کمتری دارد.

دکتر سید محمد هاشمی‌شهری افزود: متاسفانه وضعیت شهرهای زاهدان، خاش و زابل( قرمز) سراوان (نارنجی) هامون ، زهک و میرجاوه (زرد )است. 
 
وی ادامه داد:  قطعا با توجه به ترددها  و ارتباطات موجود، جنوب سیستان و بلوچستان نیز  به سمت زرد، نارنجی و قرمز پیش خواهد رفت.
وی بیان کرد:  سطح هشداری به شدت بالا است و از مردم می خواهیم که مراعات کرده و ضمن خودداری از شرکت در دورهمی‌ها، ترددها و رعایت اصول حفاظت شخصی در کاهش روند بیماری کمک کنند. 
رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان افزود: طی  این مدت بالغ بر ۱۲ هزارو ۱۴۸ بیمار در بیمارستان‌های استان پذیرش شدند که از این میزان  بالغ بر ۱۰ هزار و  ۴۰۷ نفر بهبودی کامل پیدا کردند. 
وی ادامه داد: مجموع آمار بستری کنونی در بیمارستان‌های سیستان‌وبلوچستان ۲۹۷ بیمار است. 
هاشمی‌شهری افزود: ۱۵۸ بیمار با آزمایش مثبت قطعی بستری هستند و مجموع آمار قطعی مثبت آزمایشگاهی سیستان وبلوچستان تاکنون ۲۰ هزار و ۲۵ نفر است. 
وی ادامه داد: تعداد موارد افزایش‌یافته در  ۲۴ ساعت گذشته ۱۶۰ نفر است که این توجه به تعطیلی روزهای گذشته به احتمال زیاد در روزهای آینده به بیش از ۳۰۰ نفر افزایش می یابد. 
رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان شماری فوتی‌های قطعی را ۸۲۳ نفر ذکر کرد و افزود: روز گذشته هشت مورد فوتی گزارش شد که از این موارد سه فوتی در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان،  ۲ مورد زابل، سه مورد ایرانشهر و یک مورد هم در روزهای قبل فوت کرده بود که نتیجه آزمایش وی روز گذشته به اثبات رسیده است. 

 وی ادامه داد: ویروسی که اکنون دچار جهش شده سرعت انتقال بسیار بالا و  شدت بیماری بیشتر دارد. 
هاشمی ادامه داد:  بیشترین آمار  کسانی که گرفتار بیماری می شوند بین ۱۵ تا ۴۵ ساله هاست و به مراتب مرگ و میر هم متاسفانه در حال افزایش است. 
 رییس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان بیان کرد: اگر تا آخر هفته تست بر مبنای آنتی ژن انجام شود آن موقع تعداد موارد تشخیص بسیار افزایش می‌یابد زیرا  این تست زمان بر نبوده و در زمان کوتاهی جواب می‌دهد. 
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 5 =