مهار کرونا در گلستان نیازمند اعمال محدودیت‌های جدید کرونایی

گرگان - ایرنا - رشد روزافزون مبتلایان و ۲ رقمی شدن تعداد جان‌باختگان کووید ۱۹ در گلستان به همراه کاهش توجه شهروندان به رعایت توصیه‌های بهداشتی، موجب ایجاد نگرانی مسوولان استان و تاکید بر ضرورت اعمال محدودیت‌های جدید کرونایی شد.

به گفته استاندار گلستان ۲۲ درصد کارکنان ادارات و سازمان‌ها، ۲۲ درصد پرسنل پلیس ۱۰+ ، ۴۲ درصد کارکنان دفاتر پیشخوان، ۴۸ درصد نمازگزاران در مساجد و اماکن متبرکه، ۶۱ درصد رانندگان حمل و نقل عمومی درون شهری، ۳۳ درصد رانندگان برون شهری، ۴۷ درصد کارکنان بانک‌ها، ۴۵ درصد نانواها، ۲۱ درصد معلمان و کارکنان مدارس، ۱۹ درصد کارکنان داروخانه‌ها و ۶۷ درصد پزشکان و منشی مطب‌ها در گلستان از ماسک استفاده نمی‌کنند.

هادی حق‌شناس روز شنبه در جلسه ستاد پیشگیری و مقابله با ویروس کووید ۱۹ بدون اشاره به منبع این آمارها بر ضرورت ایجاد محدودیت تردد میان گلستان با استان های همجوار تاکید کرد.

وی اظهار داشت: خراسان شمالی، مازندران و سمنان به عنوان استان های همجوار گلستان، دارای وضع قرمز شیوع کرونا هستند و به دلیل رفت و آمد فراوان ساکنان این استان ها به گلستان و بالعکس، ایجاد محدودیت در رفت و آمد می‌تواند از شدت گسترش شیوع ویروس کرونا در استان کم کند.

وی با اشاره به مرگ ۱۲ بیمار کرونایی گلستان در ۲۴ ساعت گذشته افزود: پس از چهار ماه و با اوج گرفتن دوباره این ویروس، تعداد جان باختگان کرونا در استان ۲ رقمی شد که کنترل این بیماری و جلوگیری از افزایش تعداد بیماران و جان باختگان، نیازمند نظارت بر اجرای مصوبات ستاد مقابله با کرونا و همراهی مردم در رعایت شیوه نامه های بهداشتی است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی گلستان هم در این جلسه گفت: در حال حاضر از مجموع ۴۷۷ بیمار کرونایی بستری در مراکز درمانی و بیمارستان‌های استان ۸۹ نفر در آی‌سی‌یو بستری بوده و ۴۵ نفر به علت وخیم بودن شرایط  به دستگاه ونتیلاتور متصل هستند.

عبدالرضا فاضل افزود: سرعت انتشار و ابتلا به این ویروس در گلستان بیشتر شده بطوری که متوسط فوت افراد مبتلا به کووید ۱۹ در استان به ۶ نفر در روز رسیده است.

وی با بیان میانگین ابتلای ۴.۲۸ شهروند گلستانی به کرونا به ازای هر صد هزار نفر خاطرنشان کرد: این آمار در مراوه‌تپه ۸.۹۸ نفر، در گمیشان ۸.۱۶ نفر و در کلاله ۷.۴۵ نفر است.

وی اظهار کرد: به جز آق‌قلا که تاکنون کرونا را در وضعیت نارنجی مهار کرده، ۱۳ شهرستان دیگر گلستان در وضعیت قرمز شیوع کرونا قرار دارند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی گلستان گفت: از ابتدای شیوع کرونا تاکنون هزار و ۶۶ نفر در این استان به علت ابتلا به کرونا جان خود را از دست دادند.

مدیرکل آموزش و پرورش گلستان هم در این جلسه با اشاره به اینکه ۱۹ دانش‌آموز و ۳۸ معلم و نیروی فرهنگی استان در قرنطیه خانگی ناشی از ابتلا به کرونا هستند گفت: حضور دانش‌آموزان در مدارس هفته گذشته نسبت به هفته ماقبل ۶ درصد کاهش یافت.

احسان گوهری‌راد خاطرنشان کرد: ۸۳ درصد مدارس گلستان شیوه نامه های بهداشتی را رعایت می‌کنند.

محمدجواد کبیر جانشین رییس دانشگاه علوم پزشکی گلستان هم در این جلسه گفت: در روزهای آینده طرح محله محوری برای شناسایی بیماران کرونایی با همکاری بسیج و بهداشت و سایر ارگان‌ها و استفاده از ظرفیت مساجد و خانه‌های فرهنگ استان اجرا خواهد شد.

سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی امروز شنبه گفت: با فوت ۴۵۲ بیمار دیگر از مبتلایان قطعی به کرونا در ۲۴ ساعت گذشته، شمار جانباختگان قطعی بیماری کووید ۱۹ در کشور به ۴۱ هزار و ۳۴ نفر رسید.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =

سرخط اخبار استان‌ها