اجرای طرح یاریگران زندگی به ۳۳۹ مدرسه البرز واگذار شد

کرج- ایرنا- معاون پرورشی و فرهنگی اداره کل آموزش و پرورش اعلام کرد که اجرای طرح ملی یاریگران زندگی در بستر شبکه شاد به ۳۳۹ مدرسه این استان واگذار شد.

فرشته فهمیده روز شنبه درگفت و گوی اختصاصی با ایرنا هدف از اجرای این طرح را هم‌افزایی ظرفیت مدارس به ویژه تشکل های رسمی و غیررسمی برای پیشگیری، کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی دانش‌آموزان ذکر کرد.

وی، ترویج نهضت فرهنگی و اجتماعی پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی، گسترش فعالیت‌های جامع محور در کانون یاریگران زندگی، توانمندسازی گروه و تشکل‌های دانش‌آموزی و دانش‌آموزان با استفاده از ظرفیت همسالان را از دیگر اهداف این طرح برشمرد.

وی اظهار داشت: آموزش و پرورش به منظور کاهش آسیب‌های اجتماعی درمیان نوجوانان، طرح یاریگران زندگی را به عنوان برنامه‌ای تحولی با همکاری ستاد مبارزه با مواد مخدر در مدارس اجرایی می‌کند.

فهمیده خاطرنشان کرد: مصرف موادمخدر و داروهای روانگردان یکی از مهم‌ترین آسیب‌های اجتماعی در دوره کنونی محسوب می‌شود که بیش از همه جوانان و دانش‌آموزان در معرض این آسیب قرار گرفته‌اند.

وی بیان داشت: اهمیت آگاهی دادن به دانش‌آموزان، خانواده‌ها و کارکنان مدارس با توجه به رشد روزافزون آسیب‌های اجتماعی درسال‌های گذشته دوچندان می‌شود و در چنین شرایطی تلاش برای اقدامات پیشگیرانه از اعتیاد توسط خانواده‌ها و نهادهای مرتبط ضروری است.

وی تصریح کرد: یکی از آسیب‌های اجتماعی اعتیاد به مصرف مواد مخدر است، از این رو طرح یاریگران زندگی با مشارکت ستاد مبارزه با مواد مخدردر مدارس به مدت یکسال به اجرا درمی آید.

معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش البرز اضافه کرد: هرقدر نقش دانش‌آموزان در فرایند پیشگیری از اعتیاد بیشتر باشد، توانایی و مهارت نوجوانان دراین زمینه بالا می رود.

وی با بیان این که فعالیت نوجوانان دراین طرح از اثرگذاری بیشتری دربین جامعه هدف برخوردار است، عنوان کرد: کانون‌های یاریگران زندگی درسال تحصیلی گذشته به صورت حضوری شکل گرفت.

فهمیده یادآورشد: امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا و جلوگیری از تجمعات انسانی به صورت این کانون ها به صورت غیر حضوری فعالیت دارند.

وی افزود: تولید محتوای مناسب پیرامون محورهای طرح یاریگران زندگی برای دانش‌آموزان در کانال‌ شبکه شاد بارگذاری می‌شود.

وی ادامه داد: درقالب این طرح خدمات آموزشی – کارگاهی در سه بخش آموزش و توانمندسازی، آگاه‌ سازی دانش‌آموزان، والدین و کارکنان برای کاهش آسیب‌های اجتماعی و مخاطرات سلامت روان ارائه می شود.

معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش البرزگفت: دراین طرح تولید و ترویج پیام‌های فرهنگی و مسابقات مختلف درکانون یاریگران زندگی مورد توجه قرارگرفته است.

وی تاکید کرد: محور اصلی طرح یاریگران زندگی برمهارت‌آموزی دانش آموزان برنامه ریزی شده است.

استان البرز ۵۰۰ هزار دانش آموز دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =