اغلب رانندگان جدید از مهارت لازم بی بهره اند

اصفهان- ایرنا- مدیرکل راهداری وحمل ونقل جاده‌ای استان اصفهان مهارت رانندگی را یکی از مولفه‌های تاثیرگذار در بروز و شدت تصادفات دانست و گفت: بیشتر رانندگان جدید مهارت پایینی در رانندگی دارند و با ورود به جاده‌های برون شهری و نداشتن شناخت صحیح از مشخصات راه‌ها دچار خطا می‌شوند.

روابط عمومی اداره کل راهداری وحمل ونقل جاده‌ای استان اصفهان روز شنبه به نقل از مهدی خضری به مناسبت فرارسیدن هفته ایمنی و حمل ونقل افزود: سوانح رانندگی در یک سال اخیر در این خطه جان  بیش از ۶۰۰ نفر را گرفته است و این درحالی است که شاخص‌های تاثیرگذار در تصادفات شامل رانندگان و خودروهایی جدید، با سرعت در حال رشد هستند و کنترل تصادفات و تلفات حوادث رانندگی بسیار سخت می‌کند.

وی اضافه کرد: بیشتر خانواده‌ قربانیان تصادفات رانندگی پس از این حوادث با مشکلات اقتصادی، اجتماعی و روحی و روانی فراوان مواجه می‌شوند و نیازمند حمایت هستند.

خضری از تهیه برنامه‌های ویژه برای کاربران آسیب پذیر جاده‌های استان خبر داد و گفت: موتور سواران، عابران، کشاورزان، مردم ساکن در روستاها و یا شهرک‌های نزدیک به جاده‌های استان اصفهان هدف اجرای طرح‌های فرهنگی این اداره کل قرار دارند.

وی با اشاره به هفته ایمنی و حمل و نقل خاطرنشان کرد: برنامه‌های متعددی در این هفته همزمان با سراسر کشور در استان اصفهان نیز برنامه‌ریزی و اجرا خواهد شد.

خضری یکی از مهمترین برنامه‌های این هفته را روز ۲۹ آبان روز بدون حادثه اعلام کرد و گفت: این استان به‌عنوان پایلوت اجرای این طرح مشخص شده است  و از تمام امکانات دستگاه‌های ذی ربط برای اجرای این طرح استفاده خواهد کرد.
وی تصریح کرد: سخت‌گیری نهادهای انتظامی در رابطه با تخلفات رانندگی، افزایش نظارت هوشمند، افزایش حضور راهداران و پلیس در این روز از مهمترین برنامه های این هفته به شمار می‌رود.

 مدیرکل راهداری وحمل ونقل جاده ای استان اصفهان مهمترین طرح فرهنگی اداره کل راهداری وحمل و نقل جاده ای استان اصفهان برای این هفته را پویش فرهنگی اجتماعی " سبا" عنوان کرد و افزود: پویش سبا(سوگند برای ایمنی) نماد تعهد اجتماعی برای کاهش تصادفات جاده ای است.
وی ادامه داد: افرادی که به این کمپین می پیوندند سوگند یاد می‌کنند که برای مراقبت از عزیزانشان، نسبت به رعایت قوانین و مقررات متعهدانه‌تر رفتار کنند.
خضری  با دعوت از رسانه‌ها به عنوان یکی از مهمترین عوامل موثر بر فرهنگ مردم ادامه داد: رسانه‌ها همواره در امر فرهنگ‌سازی پیشگام بوده اند و ما از آنها می‌خواهیم در این امر مقدس و خطیر ما را یاری کنند.
وی گفت: مردم می‌توانند با مراجعه به آدرس saba۱۴۱.ir  در این پویش ثبت نام و در این کار فرهنگی نیکو مشارکت کنند.

خضری با اشاره به برنامه‌های پیش بینی شده در این هفته گفت: تولید محتواهای آموزشی مناسب برای کودکان و استفاده از فرصت های ایجاد شده برای آموزش به کودکان و نوجوانان در شبکه‌های اجتماعی به ویژه در شرایط موجود که کودکان و نوجوانان به صورت آنلاین تحت آموزش قرار دارند به صورت ویژه پیش بینی شده است.
وی با بیان اینکه روز یکشنبه روز جهانی یادمان قربانیان حوادث رانندگی است، اضافه کرد: ۲۵ سال پیش چنین روزی به تقویم جهانی اضافه شد تا همه نهادهای بین المللی و ملی ذی ربط برای کاهش تصادفات در دنیا تلاش کنند.

امروز شنبه بعنوان اولین روز هفته ایمنی و حمل و نقل و ایمنی به نام آموزش و مراقبت از کودکان، یکشنبه به نام یادمان قربانیان سوانح رانندگی، دوشنبه به نام ایمنی موتورسواران،سه‌شنبه  به نام مشارکت علما در توسعه فرهنگ ایمنی، چهارشنبه به نام هیات دولت و پیام رییس جمهوری اختصاص دارد، پنجشنبه به نام حمل ونقل بدون حادثه و جمعه نیز به نام ارتقا فرهنگ ترافیک از تریبون نماز جمعه نامگذاری شده است.  

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 7 =