وزارت دفاع روسیه: صلح‌بانان روس گشت زنی در قره‌باغ را آغاز کردند

مسکو - ایرنا - ایگور کوناشنکوف سخنگوی وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که صلحبانان روس مستقر در منطقه مناقشه در قره باغ گشت زنی را آغاز کردند.

به گزارش ایرنا، کوناشنکوف روز شنبه در جمع خبرنگاران گفت: واحدهای پلیس نظامی روسیه گشت زنی در منطقه شمال و جنوب در منطقه مناقشه قره باغ را آغاز کردند.  

وی خاطرنشان کرد که از امروز واحدهای گشت پلیس نظامی روسیه کار گشت زنی در قره باغ را آغاز می کنند.

سخنگوی وزارت دفاع روسیه این را نیز گفت که آتش بس در منطقه قره باغ رعایت می شود.  

 وی اظهار داشت: روسیه برای جلوگیری از هرگونه حوادث احتمالی در قره باغ، با ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری آذربایجان و ارمنستان در تماس است

سخنگوی وزارت دفاع روسیه گفت: تا امروز ۱۴ ماه نوامبر در محدوده عملیات صلحبانی در امتداد خطوط حائل در قره باغ، ۱۲ مقر دیده بانی صلحبانان روسیه مستقر شده است که به نظارت بر اوضاع می پردازند.

کوناشنکوف یادآور شد در محدوده جنوب در قره باغ ۱۴ مقر دیده بانی و در محدوده شمال قره باغ ۳ مقر بازرسی باید مستقر شود و امروز پنج مقر دیده بانی مستقر می شود.

 به گفته کوناشنکوف، واحدهای پلیس نظامی روسیه از امروز در تمام خطوط حائل در قره باغ گشت زنی را آغاز کردند.

وی خاطرنشان کرد که با کمک صلحبانان روسی در منطقه شوشا در قره باغ، مبادله اجساد کشته شدگان طرف های ارمنستانی و آذربایجانی آغاز شد.

سخنگوی وزارت دفاع روسیه گفت که بخش اصلی صلحبانان روسی همچنان به قره باغ وارد می شوند و در محدوده هایی که مقرهای دیده بانی تاسیس می شود واحدهای خنثی کردن مین فعالیت می کنند.

 کوناشنکوف افزود انتقال صلحبانان روسی به قره باغ با هواپیماهای ترابری نظامی ایلیوشین-۷۶ و آنتونوف-۱۲۴ ادامه دارد و تاکنون ۹۵ پرواز برای انتقال صلحبانان به این منطقه انجام داده اند.

پیش از این، سران روسیه، ارمنستان و جمهوری آذربایجان بیانیه مشترکی را درباره آتش بس در قره باغ قره باغ از ۱۰ نوامبر تصویب کردند. ارتش روسیه با مأموریت حفظ صلح به منطقه اعزام شد.

مطابق این توافقنامه، منطقه آغدام تا تاریخ ۲۰ نوامبر ( ۲۰ آبان) به جمهوری آذربایجان بازگردانده خواهد شد. تا ۱۵ نوامبر (۲۵ آبان)، ارمنستان منطقه کلبجر و تا اول دسامبر - منطقه لاچین را تخلیه می کند.

جمهوری آذربایجان در این مناقشه با تکیه بر اصل حفظ تمامیت ارضی خواستار پایان اشغالگری ارمنستان شده و از سوی دیگر طرف ارمنی با استناد به اصل «حق تعیین سرنوشت» خواستار به رسمیت شناخته شدن حقوق ارامنه در منطقه قره باغ شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =