۲۴ آبان ۱۳۹۹،‏ ۱۳:۰۱
کد خبرنگار: 2104
کد خبر: 84109625
۰ نفر

برچسب‌ها

تهویه هوای محیط‌های بسته در کنترل شیوع کرونا مؤثر است

سنندج - ایرنا - مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی کردستان با اشاره به اهمیت تهویه هوای محیط‌های بسته در کاهش شیوع ویروس کرونا، گفت: در محیط‌های بدون تهویه مناسب، با نفس کشیدن فرد بیمار، افشانه‌های حاوی ویروس کرونا منتشر می‌شود.

دکتر آرزو فلاحی روز شنبه در گفت و گوی خبری با اشاره به اینکه ویروس کرونا در محیط‌های بدون تهویه مناسب، ساعت‌ها در هوا می‌ماند و قابل انتشار است اظهار داشت: تهویه مناسب از راه‌های جلوگیری ابتلا به ویروس کرونا است و با صحبت کردن یک بیمار افشانه‌های حاوی ویروس کرونا سریعتر منتشر می‌شود.

وی با بیان اینکه سرعت انتشار افشانه‌ها در هنگام بلند صحبت کردن، ۵۰ برابر زمانی است که سکوت می‌کنیم، افزود: یک ساعت صحبت با صدای بلند، افشانه‌های حاوی ویروس را برای بیمار کردن بیش از یک هزار و ۵۰۰ نفر منتشر می‌کند.

فلاحی با اشاره به جدیدترین یافته‌های علمی بر طبق انبوهی از مستندات و شواهد، یادآور شد: ریزقطرات در چند ثانیه و در فاصله حداکثر ۲ متر سقوط می‌کند اما افشانه‌های حاوی ویروس مسافت بیش از ۲ متر را هم طی می‌کنند.

وی با بیان اینکه ویروس کرونا در محیط سرپوشیده بدون تهویه مناسب ساعت‌ها در هوا معلق می‌ماند و اطرافیان را بیمار می‌کند، اظهار داشت: انتقال ویروس کرونا در رستوران‌ها و کافه‌ها انفجاری است، ضمن اینکه طبق شواهد علمی، ۳۱ درصد موارد سرایت به علت دورهمی‌های خانوادگی اتفاق افتاده است.

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی کردستان به حداقل رساندن حضور افراد در فضای بسته بدون تهویه را در کنترل بیماری کرونا موثر اعلام کرد و گفت: تامین هوای سالم و عاری از ویروس با ایجاد تهویه مناسب در منزل و محل کاریکی از راه‌های جلوگیری از ابتلا به بیماری کووید ۱۹ است.

فلاحی با بیان اینکه ساده‌ترین و مناسب‌ترین راه برای ایجاد تهویه در منازل و محیط‌های کاری، باز نمودن پنجره و درب اتاق‌ها است، اضافه کرد: از حــضور بیماران در اتــاق انــتظار آزمــایشگاه‌هــا، مــطب‌هــای عــمومی و تخصصی، کلینیک‌هــا، و سـاخـتمان‌هـای پـزشکان، مـراکز تـصویربرداری پـزشکی و دنـدانـپزشکی بـه جـز شـرایط ضـروری باید مـمانـعت شـود.

وی با بیان اینکه بانک‌ها، پـاسـاژهـا، بـازارهـا و فـروشـگاه‌هـای زنجیره‌ای مکلف بـه نـصب سیستم‌هـای تـهویه مـناسـب هستند بـه طـوریکه هـوای آزاد کافی بـه داخـل فـروشـگاه یا پـاسـاژ وارد شـود، افزود: در هـر ورودی درجـه حـرارت و داشـتن مـاسک مشـتریان را کنترل و از ورود مشـتریان مشکوک بـه بیماری یا بدون ماسک جلوگیری شود.

فلاحی تاکید کرد: همه شهروندان به ویژه خانواده‌هایی که یکی از اعضایشان به این ویروس مبتلا هستند این امر را جدی گرفته و با رعایت شیوه نامه های بهداشتی از جمله اهتمام جدی در استفاده از ماسک، رعایت فاصله فیزیکی و پرهیز از حضور در اجتماعات و مجالس، زنجیره انتقال ویروس را قطع کنند.

براساس اعلام سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، با فوت ۴۶۱ بیمار دیگر از مبتلایان قطعی به کرونا در ۲۴ ساعت گذشته، شمار جانباختگان قطعی بیماری کووید۱۹ در کشور به ۴۰ هزار و ۵۸۲ نفر رسید و ۲۷ استان همچنان در وضعیت قرمز کرونا هستند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =