تعداد مبتلایان به کرونا در استان همدان از مرز ۲۰ هزار نفر گذشت

همدان- ایرنا- رئیس دانشگاه علوم پزشکی همدان گفت: ۲۰ هزار و ۷۹۲ تن در این استان تاکنون به ویروس کرونا مبتلا شده اند که این تعداد شامل هفت هزار و ۸۹۸ تن بستری مثبت و ۱۲ هزار و ۸۳۱ نیز بیمار سرپایی می شوند.

به گزارش ایرنا، «رشید حیدری مقدم» روز شنبه در ستاد مقابله با کرونا استان همدان، اظهار داشت: شمار بیماران بستری در بیمارستان های این استان به یک هزار و ۱۰۰ نفر رسیده بود که هم اینک این آمار به ۹۵۰ بیمار کاهش یافته است.

وی اضافه کرد: در موج اول اپیدمی ویروس کرونا روزانه ۷۰ نفر، موج دوم روزانه ۱۲۵ نفر و در موج سوم روزانه ۱۴۰ بیمار در بیمارستان بستری می شدند که از این تعداد نتیجه آزمایش ۲۸ نفر در موج اول، ۵۰ نفر در موج دوم و ۱۲۰ بیمار در موج سوم مثبت شد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی همدان با بیان اینکه تا ظهر روز گذشته آمار متوفیان کرونایی استان به یک هزار و ۶۳ نفر رسید، گفت: میانگین مرگ و میر ناشی از ابتلا به کرونا در موج اول این اپیدمی چهار نفر در روز و موج دوم هشت نفر در روز بود که در موج سوم روزانه به ۱۵ نفر افزایش یافته است.

حیدری مقدم اظهار داشت: عامل اصلی ابتلا به کرونا در چهار ماه گذشته برگزاری مجالس عزا و عروسی، تجعات بوده که این آمار به تازگی کاهش یافته و به ۳۹ درصد رسیده اما سهم آلودگی درون خانگی نیز افزایش و به ۵۳ درصد رسیده است.

وی بیان کرد: زندگی در اماکن پُر تراکم ۲ درصد و رعایت نکردن فاصله گذاری فیزیکی ۶ درصد در ابتلا به ویروس کرونا در استان همدان تاثیر داشته است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی همدان گفت: ۷۲ رسته از صنوف و مشاغل و اماکن پروتکل‌های ابلاغی را رعایت کردند و کمترین میزان رعایت شیوه نامه های بهداشتی مربوط به پایانه های مسافربری با ۲۵ درصد، مراکز شماره گذاری ۵۰ درصد و آرامستان با ۶۸ درصد است.

حیدری مقدم گفت: استان همدان دارای ۲۵ مرکز ۱۶ ساعته است که پنج مرکز آن در شهرستان همدان قرار دارد و در صورت مراجعه افرادی دارای علائم بیماری، از آنها تست کرونا به صورت رایگان گرفته می شود.

وی اظهار داشت: چندین دستگاه «پی سی آر» نمونه گیری از بیماران را از ساعت هشت صبح تا ۱۲ شب انجام می دهند که برهمین اساس روزانه از یک هزار مراجعه کننده تست دریافت می شود.

وی با ذکر محدودیت های موجود در زمینه نیروی انسانی و دستگاه و تجهیزات افزود: در صورت اختصاص «رپید تست» می توان تعداد نمونه گیری از بیماران را تا چهار هزار مورد در روز  افزایش داد و این دستگاه هزینه تست را نیز کاهش می دهد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ابن سینا همدان بیان کرد: آزمایش کرونا روزانه ۶۰۰ میلیون تومان و ماهه ۱۸ میلیارد تومان هزینه در بردارد و همه کسانی که به هر دلیل تست می دهند نتیجه تست آنها به صورت پیامکی به آنها اطلاع رسانی می‌شود.

حیدری مقدم از اداره‌کل آموزش و پرورش استان همدان خواست پایگاه سنجش دانش آموزان در بدو ورود را به مدت ۲ هفته تعطیل کند چرا که نوآموزان می‌توانند به عنوان ناقل سالم، بیماری را وارد خانه کنند.

وی همچنین از ستاد کرونا خواست با توجه به اجرای خوب و تاثیر مثبت بسته شدن بلوار ارم شهر همدان، نسبت به اعمال محدودیت در بلوار جوان نیز اقدام شود چرا که اعمال محدودیت تردد و ترافیکی در برخی محورهای پرتردد شهری مانع از تجمع خانواده ها در سطح می شود.
به گزارش ایرنا، سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت که با فوت ۴۵۲ بیمار دیگر از مبتلایان قطعی به کرونا در ۲۴ ساعت گذشته، شمار جانباختگان قطعی بیماری کووید۱۹ در کشور به ۴۱ هزار و ۳۴ نفر رسید و ۲۷ استان همچنان در وضعیت قرمز کرونا هستند.

«سیما سادات لاری» روز شنبه درباره آخرین آمار مبتلایان قطعی به ویروس کرونا در کشور و موارد فوت ناشی از این ویروس افزود: در ۲۴ ساعت گذشته تا ظهر امروز (۲۴ آبان ۱۳۹۹) بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۱۱ هزار و ۲۰۳ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد و دو هزار و ۵۰۹ نفر بستری شدند. با این حساب، مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۷۴۹ هزار و ۵۲۵ نفر رسید.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 16 =