بیش از ۷ میلیون بچه ماهی در پلدشت پرورش یافت

ارومیه – ایرنا - رییس مرکز بازسازی و ذخایر ژنتیکی شهید کاظمی پلدشت گفت:هفت میلیون و ۷۰۰ هزار قطعه انواع بچه ماهیان در این مرکز پرورش‌ یافته که در سد ارس رها سازی می شوند.

 محمد مقدم روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: کار رهاسازی بچه ماهیان پرورش‌یافته در این مرکز به منابع آبی یک ماه به طول خواهد انجامید.

وی ادامه داد: در حالی‌که این مقدار سال گذشته هفت میلیون قطعه بود، امسال ۷۰۰ هزار قطعه افزایش دارد.

به گفته رییس مرکز بازسازی و ذخایر ژنتیکی شهید کاظمی پلدشت، این مرکز تنها مرکز شمال غرب کشور است که وظیفه تولید بچه ماهیان منابع آبی آذربایجان غربی و استان‌های شمال غرب را بر عهده دارد.

مقدم اضافه کرد:  سال‌هاست تکثیر و پرورش بچه ماهی‌ها کمک‌حال غنی‌سازی رودخانه ارس و منابع آبی از این ماهیان است که پیش‌بینی می‌شود صید بچه ماهیان در منابع آبی استان که شامل ۲۵ منبع آبی و ۴۲۵ استخر و مزرعه پرورش ماهی است، به بالای ۶ هزار تن صید برسد.

به منظور حفظ و بازسازی ذخایر ارزشمند آبزیان منابع آبی استان انواع کپور ماهیان از جمله کپور، فیتوفاک، بیگ هد و آمور در مرکز شهید کاظمی پلدشت تکثیر و در دریاچه‌های پشت سدهای استان و سایر منابع رهاسازی می‌شود.

پرورش چهار گونه بچه ماهی گرمابی از نوع کپور، آمور، فیتوفاک و بیگ هد به صورت مصنوعی و نیمه مصنوعی در این مرکز صورت می گیرد و این بچه ماهی‌ها پس از سه ماه و رسیدن به وزن مطلوب علاوه بر تأمین نیاز استان به استان‌های همجوار صادر می شوند.

پلدشت در داخل محدوده منطقه آزاد تجاری و صنعتی منطقه ماکو قرار گرفته و ظرفیت‌های گردشگری قابل توجهی در امتداد مرزهای ایران با جمهوری نخجوان دارد؛ رودخانه ارس و گمرک پلدشت از ظرفیت‌های بزرگ این شهرستان به شمار می‌رود.

آذربایجان غربی استان برتر کشور در بین استان‌های غیرساحلی کشور در تولید آبزیان است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =

سرخط اخبار استان‌ها