سنجش داوطلبان کنکور بر اساس سوابق تحصیلی و آزمون انجام شود

تهران- ایرنا- دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: استانداردسازی آزمون‌ها ضروری است. سنجش داوطلبان آزمون‌های مختلف باید بر اساس سوابق تحصیلی و آزمون انجام شود.

به گزارش روز شنبه مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، جلسه ١٣٨ ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور به ریاست سعید رضا عاملی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در محل دبیرخانه این شورا برگزار شد.

عاملی در این جلسه با بیان اینکه در ستاد نقشه جامع علمی کشور، تجربه‌های سایر کشورها در مورد حذف کنکور و نحوه پذیرش در دانشگاه بررسی و تحلیل شده است، تصریح کرد: تصمیم راجع به کنکور جزو تصمیم های سخت محسوب می‌شود؛ چرا که در ۴٢ سال نتوانسته‌ایم درباره آن تصمیم جدیدی بگیریم.

وی افزود: مجلس شورای اسلامی در مقطعی تصمیم گرفت در مدت زمانی حذف کنکور اتفاق بیفتد که قانون مشخص و جزییاتی هم نداشت.

عاملی ادامه داد: در کشور، به هنجار سنجش و پذیرش عادت کرده‌ایم و با مطرح شدن بحث تغییر، آشفتگی به وجود می‌آید؛ از طرف دیگر میزان استرس، خودکشی و افسردگی ناشی از کنکور موضوع مهمی است که نادیده گرفته می‌شود.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی تأکید کرد: کنکور یک نظام ارزیابی و پذیرشی است که اعتماد به آن هست و حداقل هایی را تامین می کند؛ ولی به دلیل ناکارآمدی در ارزیابی عمیق و طولانی مدت همچنین میزان اضطراب، نگرانی و فشاری که بر داوطلب و خانواده او وارد می کند، قابل ادامه دادن نیست.

وی با اشاره به اینکه رقابت و نگرانی در کنکور راجع به برخی از رشته‌های خاص وجود دارد و برای مابقی رشته‌ها اجازه پذیرش در اختیار دانشگاه است، گفت: در شرایط کنونی، وزارت علوم نیز اعلام کرده که ٨۵ درصد کنکور برداشته شد و پذیرش دانشگاه بر اساس سوابق تحصیلی است.

عاملی تأکید کرد: برای پذیرش در دانشگاه بدون کنکور باید میان سنجش و پذیرش تفکیک قائل شویم و سازوکارهای متناسب با این شرایط را به کار گیریم.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با تأکید بر اینکه بر تفکیک بین سنجش و پذیرش در کشور توافق وجود دارد، ادامه داد: وزن‌دهی به دروس برای رشته‌های متفاوت می‌تواند در اختیار دانشگاه‌ها باشد. به طور مثال دانشگاهی در رشته مهندسی یا علوم پایه وزن دهی خاصی به دروس با توجه به اولویت ها و روش های تدریس اعلام می کند.

آزمون ها در دوره متوسطه استاندارد باشد

عاملی اظهار داشت: آموزش و پرورش هم باید مسوولیت بپذیرد و فقط کافی نیست برای مقطع آخر، آزمون استاندارد برگزار کند. برای موضوع پذیرش، حداقل در دوره متوسطه باید آزمون‌ها استاندارد باشد. در واقع سازمان سنجش همه بار را روی دوش خود گذاشته است و این موجب شد فرآیند ارزیابی تبدیل به ارزیابی مقطعی و ارزیابی در چهار ساعت به جای چهار سال شود.

به گزارش ایرنا، سیاستگذاری سنجش و پذیرش در کنکور از سال گذشته به شورای عالی انقلاب فرهنگی واگذار شد؛ در این زمینه برخی سیاستگذاری ها برای استانداردسازی سنجش و پذیرش دانشجو به بحث و گفت و گو گذاشته شد. از آنجایی که هنوز در ۱۵ درصد رشته ها کنکور برگزار می شود، نظام آموزش عالی کشور به دنبال استانداردسازی این آزمون برای رشته های پررقابت کنکور است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha