بیش ازیک میلیون مترمکعب آب کشاورزی در کهگیلویه و بویراحمد ذخیره شد

گچساران- ایرنا- نماینده مجری طرح احیا و تعادل بخشی منابع آبی زیرزمینی کهگیلویه و بویراحمد گفت: یک میلیون و ۲۰۰ هزار مترمکعب آب کشاورزی از مسدود کردن چاه‌های غیرمجاز در مراحل تعیین تکلیف آن‌ها در استان صرفه‌جویی شد.

محمدرضا کایدونی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این میزان آب از پر و مسدود کردن ۲۶ حلقه چاه غیرمجاز در هفته گذشته در این استان صرفه جویی شد.

وی بیان کرد: با پر و مسدود کردن چاه های غیر مجاز میزان صرفه جویی آب در این استان در مراحل تعیین تکلیف این چاه ها تاکنون به ۱۰ میلیون و ۴۳۰ هزار متر مکعب رسید.

کایدونی اظهار داشت: این میزان آب از پر و مسدود کردن ۳۲۰ حلقه چاه غیرمجاز از سال ۸۶ تاکنون صرفه جویی شده است.

وی ادامه داد: بیش از یکهزار و ۷۶ حلقه چاه آب غیرمجاز در دشت های این استان حفر شده است.

کایدونی ابراز کرد: سالانه ۲۸ میلیون ۴۵۰ هزار متر مکعب آب از چاه‌های غیرمجاز در این استان برداشت می شود.

وی ادامه داد: دشت باشت، امامزاده جعفر، لیشتر، کلاچو، دهدشت، دشتروم و یاسوج از جمله دشت های مهم کهگیلویه و بویراحمد است.

کایدونی پر و مسدود کردن چاه های غیرمجاز و نصب کنترل هوشمند حجمی در سال جاری را مهمترین برنامه های در دست اجرا اعلام کرد.

وی با بیان اینکه طرح احیا و تعادل بخشی بر روی چاههای مجاز این استان در حال انجام است اظهار داشت: سه هزار و ۳۳۹ حلقه چاه مجاز در این استان وجود دارد که سالانه ۲۵۰ میلیون متر مکعب آب از آنها  برداشت می شود.

کهگیلویه و بویراحمد با دارا بودن یک درصد مساحت و جمعیت کشور در جنوب غربی ایران به علت برخورداری از شرایط آب و هوایی مساعد بیش از ۱۰ درصد از روان آب های کشور معادل ۱۰ میلیارد متر مکعب آب را به خود اختصاص داده است.

سالانه هشت میلیارد متر مکعب آب در کهگیلویه و بویراحمد تولید که تنها ۱۳ درصد آن در این استان مصرف می شود.

براساس برآوردهای سازمان جهاد کشاورزی ، ۲ میلیارد مترمکعب آب برای مصرف کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد در افق بلند مدت مورد نیاز است.


 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =