انتقاد مقامات افغانستان از کندی گفت وگوهای صلح با طالبان

کابل - ایرنا - شماری از مقامات بلند پایه دولت افغانستان پس از دو ماه گفت‌وگوی بی نتیجه با طالبان با انتقاد از کندی روند گفت وگوهای صلح ،چشم انداز موفقیت این گفت وگوها را بسیار دشوار ارزیابی کردند.

به گزارش ایرنا، عبدالله عبدالله رییس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان در سفری به استان هرات و سخنرانی در نهمین نشست «امنیتی هرات» گفت که در مذاکرات قطر هیچ پیشرفتی  حاصل نشده  و رسیدن به صلح بسیار دشوار است.

عبدالله در سخنان خود اشاره کرد که تاکنون هیچ تصمیمی برای بازگرداندن هیأت مذاکره کننده به کابل گرفته نشده است اما محاسبه طالبان برای امتیاز گیری با  از افزایش خشونت در مذاکرات صلح کاری اشتباه است.

رییس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان از ادامه جنگ و خشونت در ۲۴ استان افغانستان بعنوان مانعی در روند صلح یاد  کرد و افزود که ادامه جنگ، افزایش خشونت و ایجاد ترس و وحشت در بین مردم بدون اینکه اراده قوی برای مذاکره وجود داشته باشد، باعث ادامۀ جنگ و پیچیده‌تر شدن اوضاع افغانستان و منطقه است.

وی هشدار داد که ادامه جنگ هیچ برنده ندارد .

«داود مرادیان»رییس انستیتیو مطالعات استراتژیک افغانستان هم در این نشست گفت امید به خارجی ها باعث صلح نمی شود بلکه صلح واقعی باید از خود افغانها شروع شود.

«امرالله صالح» معاون اول ریاست جمهوری افغانستان هم در سخنانی از طریق دیدئو کنفرانس، با انتقاد از افزایش خشونت ها تاکید کرد طالبان باید به آتش بس متعهد باشد تا روند مذاکرات صلح آغاز شود.

وی با اشاره به حمله طالبان به دانشگاه کابل و کشته شدن تعداد زیادی از غیر نظامیان خاطرنشان کرد طالبان می خواهد با افزایش خشونت امتیازات بیشتری در مذاکرات صلح بدست آورد.

«رنگین دادفر سپنتا»، مشاور سابق امنیت ملی افغانستان گفت وگوهای صلح  را روند تحمیلی از سوی آمریکا دانست و هشدار داد با ادامه این گفت‌وگوها بازنده اصلی، مردم افغانستان خواهند بود.

سپنتا افزود که آمریکایی‌ها بیشتر از اینکه با دولت و مردم افغانستان همسو باشد به تلاش سازش با گروه طالبان و امارت اسلامی است.

«نصرالله ستانکزی» استاد دانشگاه کابل با اشاره به سوء استفاده آمریکایی ها از وضعیت موجود گفت که آنها اگر ببینند منافع آنها در حضور نظامیان آمریکایی در افغانستان است  و آنها را باید در این کشور نگهدارند، ممکن است به قرارداد امنیتی با حکومت افغانستان استناد کنند و اما اگر بخواهند که فرار کنند و از افغانستان خارج شوند به توافقنامه دوحه استناد می کنند.

گفت‌وگوهای صلح بین هیأت مذاکره کننده دولت و گروه طالبان پس از سالها تلاش و آزادی بیش از پنج‌هزار زندانی طالبان که به گفته معاون رییس جمهور افغانستان شماری زیادی از آنها اکنون به میدان جنگ برگشته اند، در ۲۳ شهریور ما با حضور وزیران خارجه شماری زیادی از کشورهای منطقه و جهان آغاز شد و تاکنون که بیش از دو ماه از آن می گذرد، دو طرف هیچ پیشرفتی نداشته و این وضعیت باعث ناامنی مردم و آگاهان سیاسی و حتی شکوه دولت مردان افغانستان نیز شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha