۲۴ آبان ۱۳۹۹،‏ ۲:۴۱
کد خبرنگار: 2445
کد خبر: 84109059
۰ نفر

برچسب‌ها

خسارت ۹ میلیارد دلاری ائتلاف سعودی به شیلات یمن

تهران – ایرنا- وزیر شیلات دولت نجات ملی یمن جمعه شب اعلام کرد که حملات ائتلاف عربی به سرکردگی عربستان بیش از ۹ میلیارد دلار به این بخش خسارت زده است.

به گزارش تارنمای اینترنتی شبکه "المسیره" "محمد الزبیری" در گفت‌وگو با خبرگزاری "یونیوز" اعلام کرد: ائتلاف سعودی همچنین اقدام به ربایش ماهیگیران یمنی که در آب‌های سرزمینی این کشور مشغول صید هستند ‌کرده و سپس به زندان‌های عربستان، سودان و اریتره منتقل می‌کند.

وزیر شیلات یمن تصریح کرد: کشتی‌های غول‌پیکر کشورهای متجاوز، آب‌های سرزمینی یمن را به صورت بی‌رویه جارو و صخره‌های مرجانی و مناطق رشد میگو و آبزیان را تخریب می‌کنند.

وی افزود، به دلیل تخلیه زباله کشتی‌های غول‌پیکر متجاوزان در دریا، ذخیره ماهی‌های یمن درحال اتمام است.

وزارت شیلات یمن نیز در بیانیه‌ای، غارت و چپاول آبزیان در دریای عرب و جزیره "سقطری" به دست کشورهای متجاوز را به شدت محکوم کرد.

این وزارتخانه افزود: درحالی که کشتی‌های ماهیگیری عربستانی و اماراتی در حال تخریب زیستگاه آبزیان در طول نوار ساحلی در جزیره سقطری و دریای عرب هستند، این کشورها به بهانه مبارزه با قاچاق و تروریسم و با کمک مزدوران یمنی خود مانع از صید ماهیگران یمنی می‌شوند.

وزارت شیلات یمن از جامعه جهانی خواست برای جلوگیری از دستکاری و تخریب شیلات یمن توسط ائتلاف متجاوز سعودی اقدام کند.

خسارت ائتلاف عربی به شیلات یمن در کنار توقیف کشتی‌های حامل سوخت یمنی توسط این ائتلاف صورت می‌گیرد.

وزارت نفت یمن ۲۰ مردادماه اعلام کرده بود، ائتلاف متجاوز سعودی همچنان ۱۸ نفتکش از مجموع ۲۲ نفتکش این کشور را توقیف کرده و اجازه تخلیه بار آنها را نمی‌دهد.

براساس گزارش این وزراتخانه یمن، از این ۱۸ نفتکش، چهار کشتی حامل سوخت دیزل و گاز خانگی بوده‌اند.

محاصره و تداوم درگیری، موجب شده بیشتر یمنی‌ها محتاج ابتدایی‌ترین کمک‌های انسانی باشند.

میلیون‌ها یمنی در آستانه قحطی قرار دارند و طبق اعلام سازمان ملل، یمن بدترین بحران‌های انسانی در جهان را تجربه می‌کند.

همزمان "آنتونیو گوترش" دبیرکل سازمان ملل متحد نیز شنبه نسبت به بروز خطر قحطی و نبود امنیت غذایی در یمن و سه کشور آفریقایی هشدار داد.

جنگی که ائتلاف عربی به سرکردگی عربستان و همراهی امارات و چراغ سبز واشنگتن علیه یمن به راه انداخت و بیش از ۶ سال ادامه دارد، گرسنگی و بیماری را در این کشور فقیر عربی تشدید کرده است.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha