۲۳ آبان ۱۳۹۹،‏ ۱۸:۱۲
کد خبرنگار: 2235
کد خبر: 84108818
۰ نفر

برچسب‌ها

بنای تاریخی هواشناسی بندرانزلی ثبت ملی شد

رشت- ایرنا- بنای تاریخی اداره هواشناسی بندرانزلی با بیش از ۱۰۰ سال قدمت در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.

رییس اداره میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری انزلی با بیان این مطلب به خبرنگار ایرنا گفت : بر اساس قانون تشکیل میراث فرهنگی کشور مصوب ۱۳۶۴ مجلس شورای اسلامی مبنی بر ثبت آثار ارزشمند منقول و غیر منقول فرهنگی - تاریخی کشور در فهرست آثار ملی و فهرست ذیربط  اثر فرهنگی- هنری-تاریخی ادارات هواشناسی، ‌نوغان و شیلات گیلان بعنوان میراث صنعتی به ثبت ملی رسید.  

ابوالفضل گودرزوند چگینی اظهار داشت: این آثار تحت حفاظت و نظارت سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی می باشند و هرگونه دخل و تصرف یا اقدام و عملیاتی که منجر به تخریب یا تغییر هویت آن شود برابر قانون مجازات اسلامی تعزیرات و مجازات های بازدارنده جرم محسوب می شود و مرمت و بازسازی این آثار فقط با تایید و نظارت این سازمان امکان پذیر است.  

اولین اداره و ایستگاه رسمی هواشناسی در استان گیلان در سال ۱۳۲۷ در بندر انزلی تاسیس شد. این ایستگاه با توجه به قدمتی بیش از نیم قرن جزو اولین ایستگاه‌های هواشناسی ایران محسوب می‌شود که برای فعالیت‌های کشتیرانی در دریای خزر و لزوم استفاده از اطلاعات هواشناسی ایجاد شد.

 بخش بزرگی از شهر بندری انزلی دارای بافت تاریخی است که از این میان ۲۳ اثر در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده و ۲۱ اثر آن در تملک دستگاه های دولتی است و بر اساس ماده ۹۸ برنامه ششم توسعه دستگاه های اجرایی مکلف به تامین اعتبار به منظور حفاظت و مرمت این ابنیه با نظارت میراث فرهنگی هستند.

کاخ میان پشته، برج ساعت، موزیک جیگا یا ساختمان موزیک، پل غازیان، بنای شهرداری، سر در اداره بنادر و دریانوردی، بانک ملی انزلی، کلیسای مریم مقدس، منبع آب اداره بنادر، مناره مسجد قائمیه، ساختمان قدیمی دادگستری، مجموعه میدان امام ، هتل گل سنگ، بوستان تاریخی بلوار ساحلی و ساختمان دبیرستان مهدخت (شرف) و عمارت قاسم اف از جمله بناهای تاریخی به ثبت رسیده شهرستان انزلی است.

خیابان سپه انزلی اخیرا در فهرست آثار تاریخی شهرستان به ثبت رسید.

بنای قدیمی اداره گمرک نیز جزو بناهای ثبتی تاریخی بود که به دلیل بی توجهی تخریب شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 6 =